Anasayfa » FETÖ’nün binlerce taşınmazı devlete geçti
FETÖ'de Bugün

FETÖ’nün binlerce taşınmazı devlete geçti

FETÖ ile bağlantılı kurum, kuruluş ve kişilere ait 6 bin 700 taşınmaz Hazine ve Vakıflar Genel Müdürlüğüne devredildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından FETÖ taşınmazlarının son durumuna ilişki bilgiler paylaşıldı.

Buna göre FETÖ mensupları ve terör örgütüne bağlı tüzel kişiliklerin tespit edilen tüm taşınmazlarına Tapu ve Kadastro Bilgi Sisteminde (TAKBİS) bloke konuldu.

Vakıf taşınmazlarının Vakıflar Genel Müdürlüğü adına, diğerleri ise Maliye Hazinesi adına devir ve tescilleri yapıldı.

FETÖ’ye ait olup da yakın zamanda el değiştirmiş olan taşınmaların ise “mal kaçırmaya dönük” fiillerin konusu olabileceği değerlendirilerek şüpheli kişiler ve işlemler mercek altına alındı.

Bu kişilerin tespiti konusunda “Risk Bildirim ve Sorgulama Ekranı” oluşturuldu.

Söz konusu ekrana, tasarlandığı 16 Ağustos 2016’den bugüne kadar, genel müdürlük ile adli ve idari makamlarca bildirilen 45 bin 186 kişinin girişi yapıldı.

Bunlardan bin 174’ü, idari ve adli makamlar dışında, tapu personelinin dikkati ve özeni sonucunda kayıt edildi.

OHAL işlem servisleri kuruldu

Yapılan çalışmalara yönelik olarak önemli bir planlama da tapunun merkez ile bölge müdürlüklerinde oluşturulan OHAL işlem servislerinin kurulmasıyla gerçekleşti.

Geliştirilen web sistemi sayesinde Hazineye ve Vakıflar Genel Müdürlüğüne devredilenler ile idari ve adli birimlerce incelemeye alınan taşınmaz sayılarının anlık olarak görüntülenebilmesi sağlandı.

Taşınmazların 4 bin 583’ü Hazine’ye devroldu

Bu kapsamda yapılan tüm işlemler sonucunda, 9 Temmuz 2018 itibarıyla Hazineye devredilen taşınmaz sayısı 4 bin 583, Vakıflar Genel Müdürlüğüne devir edilen taşınmaz sayısı ise 2 bin 117 olarak gerçekleşti. Böylece FETÖ’ye ait toplamda 6 bin 700 taşınmaz devredildi.

Ayrıca idari mercilerin talebiyle 121 bin 696, adli mercilerin talebiyle de 226 bin 455 olmak üzere, toplam 348 bin 151 taşınmazın da incelemesi sürüyor.

Kaynak: AA

Kategoriler