Anasayfa » FETÖ’nün ananasları deşifre oldu
FETÖ'de Bugün

FETÖ’nün ananasları deşifre oldu

15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili yürütülen FETÖ/PYD soruşturmasında, Fetullah Gülen’in talimatıyla TUSKON tarafından 2000 yılında başlatılan Afrika açılımıyla, örgütün ve elmas kaçakçılığı yaptığı ortaya çıktı.  FETÖ’cü işadamlarının Afrika ülkelerinden yasadışı yollardan getirdiği altın ve elmasların Koza Altın İşletmeleri A.Ş üzerinden aklandığı anlaşıldı.

Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK)’ın hazırladığı raporda da Altın Koza A.Ş’nin bir ton cevherden elde ettiği altın miktarını 4.93 gram ile 6 gram gibi gösterdiği yer aldı. Türkiye’nin altın üretiminde dünyada 22. sırada yer aldığına dikkat çekilen raporda, dünyanın en önemli maden ocaklarında bile cevher verimliliğinde ton başına 1.30 gram ile 1.68 gram arasında altın elde edilebildiği hatırlatıldı. MASAK raporunda Güney Afrika’da en derin kazı yapılan Rand arazisinde bu rakamın ton başına 2.5 gram civarında olduğu vurgulanmıştı. Örgütün Afrika’dan kaçak olarak getirdiği altını piyasada gerçek fiyatına satamayacağından ve takibe takılmamak için FETÖ’nün firari finansörü Akın İpek’in sahip olduğu Altın Koza A.Ş.’ de üretilmiş gibi gösterdiği anlaşıldı. Şirketin toplanan himmet paralarının aklanması için kullanıldığı da Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturmaya konu olmuştu.

2015 yılında BİMER’e başvurarak Fildişi Sahili’nden altın ve elmas getirdiğini anlatan bir işadamı,  uluslararası kaçakçığı ortaya çıkarmıştı. Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’nın ifadesine başvurduğu işadamının anlattıklarından FETÖ’nün Afrika ülkelerinden kaçırdığı altınları ‘ananas’ olarak gösterdiği belirlendi. İşadamı tanık koruma programı kapsamına alındıktan sonra verdiği ifadede FETÖ’nün uluslararası kara para kaynağını da anlattı. Star’ın bulup konuştuğu ‘Deniz’ Kod isimli gizli tanık, “Afrika’dan getirilen altın dolu valizler havaalanında boşaltılarak içerisine ananas konuluyordu” dedi. Gizli tanık Deniz’in verdiği bilgiler üzerine soruşturma başlatıldı.

Fildişi Sahilleri’ne Akın İpek’in adamlarının gidip geldiğini anlatan gizli tanık Deniz, “Gana’ya da gidiyorlardı. Bu altınlar Koza Altın A.Ş. üzerinden aklanıyordu. Altın orada çok ucuz. İbrahim Arıöz’ün bana vaat ettiği 80 bin dolar da ödenmedi. Kendisini aradım ‘merak etme seni bulur verirler’ ifadesini kullandı. Ancak bir daha ona ulaşamadım. İsrail’e gittiğini öğrendim. O süreçte ben bunlardan iyice soğudum ve kopuşum o süreçte başladı” dedi.

Kaynak: Star

Kategoriler