Anasayfa » FETÖ’nün altın çocukları 15’er yıl aldı
FETÖ'de Bugün

FETÖ’nün altın çocukları 15’er yıl aldı

FETÖ'nün altın çocukları
FETÖ'nün altın çocukları 15 Temmuz darbe girişiminde aktif rol aldılar

FETÖ’nün altın çocukları davasında karar

FETÖ’nün altın çocukları 15’er yıl hapis cezası aldı. 15 Temmuz darbe girişiminde Emniyet İstihbarat Daire Başkanlığını ele geçirmek için faaliyet gösteren 4 eski emniyet müdürünün yargılandığı davada bugün karar açıkladı. Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuklu FETÖ’cülerden Hasan Hüseyin Gerçek katılırken diğer tutuklular SEGBİS sistemi ile duruşmaya katıldı. Kararını açıklayan mahkeme, eski Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkan Yardımcısı Gürsel Aktepe, eski Terörle Mücadele Daire Başkan Yardımcısı Hasan Hüseyin Gerçek, eski Emniyet Müdürü Zeki Taşkın ve Eski Ankara Emniyet Müdür Yardımcısı Lokman Kırcalı’yı “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs suçuna yardımdan” cezalandırdı. Aynı duruşmada yargılanan 2 sanık 10’ar yıl hapis cezası alırken bir sanık 6 yıl 10 ay 15 gün hapse mahkûm edildi.

Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada tutuksuz yargılanan Engin ilhan tüm suçlamalardan beraat etti.

FETÖ’nün altın çocukları olarak bilinen emniyet müdürleri, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında vatana ihanet etmek için birbirleriyle yarışmıştı.

FETÖ’nün altın çocukları iddianamesi

  • FETÖ’nün darbe girişimi sırasında örgütlü şekilde silahlanma arayışına girdiler.
  • Darbe girişimini yöneten  “Yurtta Sulh Konseyi” mensuplarından Mehmet Partigöç ile irtibatlılar,
  • Darbenin başarılı olması ve FETÖ tarafından kontrolün sağlanması için İstihbarat Daire Başkanlığını ele geçirmek için çalıştılar.
    Ele geçirme amaçlarından biri de bütün Türkiye’de istihbarat fonksiyonlarını işlevsiz hale getirmekti.
  • FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in talimatları doğrultusunda, Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığına sızdırıldılar,
  • Örgütün siyasal hedefleri doğrultusunda gizli bilgilere eriştiler,
  • Bunları örgüt içerisindeki “mahrem abi” ve “imamları”na aktardıklar
  • 400 terabayt bilgininin log kayıtlarına düşmeyecek sanal sunucu oluşturmak suretiyle temin edilip örgüte aktarıldığının belirlendiği kaydediliyordu.

Altın çocuklar nedir?

Fetullahçı Terör Örgütü/ Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ/PDY) mahrem yapılanması olarak bilinen Emniyet teşkilatında görevlendirilen altın çocuklar, örgüt elebaşı Gülen’in özel seçtiği isimlerden seçiliyor. Örgüt tarafından parlatılan ve terfi almaları için önleri açılan altın çocuklar, küçük yaştan itibaren yetiştiriliyor. FETÖ elebaşının gönderdiği hediyeler ile örgüt içinde kutsal konuma sokuluyor. Altın nesil olarak da bilinen bu FETÖ’cüler 15 Temmuz darbe girişimi öncesi emniyet teşkilatında kritik görevlere sızdırılmıştı.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Kategoriler