Anasayfa » FETÖ’nün Adalet Bakanlığı içindeki rüşvet şebekesi çökertildi
FETÖ'de Bugün

FETÖ’nün Adalet Bakanlığı içindeki rüşvet şebekesi çökertildi

feto-adalet-bakanligi

10 bin şüphelinin soruşturma bilgilerini sızdırmışlar

Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) elebaşı Fethullah Gülen’in avukatı hakkında gerekçeli karar açıklandı. Adnan Şeker ile 6 sanığın “silahlı terör örgütüne üye olmak”, “rüşvet vermek”, “gizliliği ihlal” ve “suçluyu kayırma” suçlarından mahkumiyetine ilişkin hükmün gerekçesi bildirildi. Ankara 24. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından açıklanan kararda, Şeker’in başında bulunduğu şebekenin rüşvet karşılığında FETÖ üyelerinin soruşturma bilgilerini nasıl sızdırdıkları çeşitli deliller eşliğinde anlatıldı. Mahkemeye Başkanlık eden Gökan Günaydın ve üye hakimler Tuba Büyükşahin ile Nur Melda Adıgüzel imzalı kararda elde edilen deliller arasında; tape kayıtları, yazışmalar, itiraf içeren sanık beyanları yer aldı. FETÖ’nün Adalet Bakanlığı içerisinde, kendi üyelerinin yanı sıra PKK, DHKP-C ve MKP’li yaklaşık 10 bin terör şüphelisinin soruşturma ve yakalama bilgilerini rüşvet alarak sızdırdığı ortaya çıktı.

feto-adalet-bakanligi

14 bin 699 usulsüz sorgulama yapılmış

Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Genel Müdürlüğü yetkilileri, 1 Temmuz 2016 ile 15 Ocak 2019 arasında Malatya Doğanşehir Adliyesinde terör suçları kapsamındaki soruşturma ve yakalamalara ilişkin sorgulamaların orantısız şekilde artış gösterdiğini belirledi. Yetkililer, yakalama bürosu yetkisiyle 8 bin 918, ilamat ve infaz bürosu yetkisiyle 5 bin 781 olmak üzere toplamda 14 bin 699 sorgulama yapıldığını farketti. Bu işlemin ise 9 bin 830 farklı kimlik numarası ile yapıldığını kaydeden yetkililer, hakkında sorgulama gerçekleştirilenlerden 28’inin PKK, 2’sinin DHKP-C, 4’ünün MKP, kalanların ise FETÖ iltisaklı kişiler olduğunu tespit etti.

feto-adalet-bakanligi

Usulsüz sorgulamalara ilişkin rapor, Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı’na iletildi. Başsavcılığın yetkisizlik kararı vermesi sebebiyle soruşturma, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından tamamlandı. Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi (UYAP) üzerinden usulsüz blok sorgulamaların yapıldığı bilgisayarın, Doğanşehir Adliyesi katiplerinden sanık Nazif Gürkan Şen‘e ait olduğu belirlendi. Ardından Şen hakkında teknik ve fiziki takip kararı çıkartıldı. Şen ve birlikte görev yaptığı savcıların e-imzalarıyla usulsüz sorgulama yaptığı anlar, büroya yerleştirilen kameralar tarafından kaydedildi. Şen’in, rüşvet karşılığında sorgulama yapmasını isteyen kişilerin ise FETÖ elebaşının avukatı Adnan Şeker, kardeşleri Yaşar ve Musa Şeker ile avukatlar Hilal Kamacı ve Betül Fırat oldukları tespit edildi.

feto-adalet-bakanligi

Şeker, 300 avro, Şen ise 50 lira rüşvet almış

Dosyada yer alan beyanlara göre, sanık Şen, nişanlısı avukat Hilal Kamacı vasıtasıyla Adnan Şeker ile tanıştı. İkilinin yaptıkları anlaşma sonucunda Şen, hakkında yakalama kararı bulunan FETÖ’cülerin sorgulama ekran görüntülerini 50 lira karşılığında Şeker’e WhatsApp üzerinden iletmeye başladı. Şen’in banka hesaplarında yapılan incelemelere göre, sorgulamalardan önce 10 bin 815 lira olan bakiyesi 548 bin 665 liraya erişti.

feto-adelet-bakanligi

Şeker ve kardeşleri ise kurdukları rüşvet ağıyla hakkında yakalama kararı bulunup bulunmadığını öğrenmek için kendilerine müracaat eden FETÖ’cülerden 400 lira aldı. Yurt dışında bulunan örgüt üyelerinden ise sorgulama ücreti karşılığı olarak 300 avroya kadar para aldıkları tespit edildi. Şeker ile Şen’in deşifre olmamak için “patates hat” olarak tabir edilen başkasının adına kayıtlı hatlar üzerinden irtibat kurdukları saptandı.

feto-adalet-bakanligi

Şeker’in ayrıca, kimlik numaralarının yer aldığı listeyi Whatsapp üzerinden Şen’e ilettiği, Şen’in de kimlerin yakalama kararı olduğunu ya da hakkında soruşturma bulunduğunu UYAP ekran görüntüleriyle beraber bildirdiği belirlendi. Bu şekilde hakkında yakalama kararı olduğu kendisine bildirilen örgüt mensuplarının da yasa dışı yollarla yurt dışını kaçtıkları öğrenildi. Firari FETÖ’cülerin yakalama kararını gösteren belgelerle kaçtıkları ülkelere iltica başvurusu yaptıkları da kararda yer aldı.

feto-adalet-bakanligi

Yazışmaları deşifre oldu

Gerekçeli kararda, sanıkların telefon yazışmalarına da yer verildi. Buna göre, Adnan Şeker FETÖ soruşturması kapsamında tutuklandıktan sonra sorgulama işini kardeşi Yaşar Şeker devam ettirdi. Yaşar Şeker, “Ömer” kod adı kullanarak WhatAapp üzerinden, 15 Ekim-29 Kasım 2018 tarihlerinde Şen’e 212 kişinin sorgulamasını yaptırdı.

O tarihlerde, Adalet Bakanlığı’nın yoğun sorgulama yapılan bilgisayarların kime ait olduğunu sorgulaması üzerine Şen, paniğe kapıldı. Bunun üzerine Yaşar Şeker’e mesaj yazdı.

İkili arasında 29 Kasım 2018 tarihinde geçen yazışmalar şu şekilde:

Şen: “Abi sorguları bir süre durduralım, Bakanlıktan bilgisayar sordurdular. Sıkıntı olabilir. Bilgisayar adı sordular ‘kim kullanıyor’ filan diye, mesajları sileceğim. Sen rakamları alırsın, hattı kapatmam lazım telefondan, sen rakamları kaydet haberleşiriz.”

Şeker: “Hadi ya, tamam. Bana, sana ulaşabileceğim bir numara versen.”

Şeker: “Gün içinde konuştuğumuz şeyleri arkadaşlara sordum. Arkadaşlar, ‘Sorun çıkaracak ya da şikayet tarzı edecek arkadaş yok’ diyorlar. ‘Kaç aydır bu işi yapıyoruz’ dediler. Zaten sorgusu yapılan arkadaşlar yurt dışındalar çoğu. Böyle bir şey yapmazlar çünkü bu görüntüler çok yardımcı oluyor, öyle bir şeye kalkışmazlar.”

Şen: “Anladım, acaba yurt dışındaki şahıslar sorgulandı filan diye mi dikkat çekti? Çok garip ya o zaman geriye tek bir ihtimal kalıyor, çok sorgudan bir tespit oldu. Ya düşünüyorum çıkamıyorum ki içinden, Bakanlıktan aramayı gerektirecek hiçbir durum bulamıyorum.”

Şeker: “İlk günden beri haberci üzerinden yapıldığı için diye düşünüyorum. Net kullanımı ve haberci sağlıklı değil. Bilgi akışı bir tek o savcının ekranından mı yapılıyor o adliyede?”

Şen: “Evet, o yüzden eminim bunun için aradıklarından ama neden bir şey yapmadılar ya da yapacaklar mı?”

Şeker: “Savcı bey durumla ilgili ne düşünüyor ya da haberi var mı?”

Şen: “Ya o bana çok güvendiği için durumdan haberi var Bakanlıktan arandığından, bilgisayarım sorulduğundan ama bana herhangi bir toz kondurmadığı için önemsiz bir şey gibi görüyor, sıkıntı yapmadı. Hatta bana ‘kafana takıyorsan arayıp sorayım’ filan dedi.”

Şeker: “Sorgu yapıldığını biliyor mu?”

Şen: “Yok canım bilmiyor. İşte öğrenirse kötü. Ki eğer bildirirlerse öğrenecek. Sorgu yapılan ekran onun, yapılan bilgisayar da benim. Benim bilgisayar soruldu, durum kritik acaba ne zaman dönüş yapacaklar? Olay olurum Türkiye’de.”

“Daha fazlasını kazanmak dileğiyle”

Ardından bakanlığın girişimleri üzerine Şen, sorgulamalara ara verdi. 2 hafta sonra Şeker’e;

“Tamam sen etrafa duyur, pazartesiye kadar bir sayı al, pazartesi bakalım kaçla başlıyoruz.” şeklinde mesaj yazarak usulsüz işlem yapmaya devam edeceğini iletti.

Şeker de telefon hattının değişmesini isteyen Şen’e yeni hat ve bir miktar para gönderdiğini söyledi.

Şeker: “Sana emanetlerle beraber hat gönderdim, alabildin mi onu?”

Şen: “Geldi hat çok teşekkür ederim, bugün ona geçiş yapar, ararım seni. Emanetleri de aldım çok sağ ol.”

Şeker: “Tamam ben de bugün numaramı değiştireceğim, ikimiz aynı anda yapalım. Güzel günlerde kullan inşallah, bereketli olsun. Daha fazlasını kazanmak dileğiyle.”

Diğer bir yazışmada, Şen’in rüşvet paralarını nişanlısı avukat Hilal Kamacı vasıtasıyla aldığı bilgisi yer aldı:

Şeker: “Abi hesap şöyle 97*50 = 4850 TL. Hazır kardeşim, Hilal hanım ofiste değilmiş de yarın ileteceğim. Emanetin hazır. Güle güle kullan inşallah.”

Şen: “Sağol abi, sen de güle güle kullan, azalttı şu iş, bizim kârı ama ilgin için teşekkürler.”

Her bir sorgu için 200 lira

Ayrıca Şeker ve kardeşleri aracılığıyla usulsüz sorgulama yapanların arasında, FETÖ davalarına bakan avukatların da bulunduğu yazışmalarla tespit edildi.

Avukat M.A.’nın müvekkilleri için yaptırdığı her bir sorgu işlemi için Şeker’e 200 lira verdiği bilgisi mesajlara yansıdı.

İkili arasında 30 Kasım 2018’de yapılan yazışmada, M.A’nın;

“Bu dönem benim 37 tane sorgum var. 37×200: 7400. Ayrıca Adnan abi, 3 tane yazıyı doğrudan bana göndermişti. Belgeli yazılardı ve gruptakilere durumu anlatmaktansa bana gönderdi, ‘parasını da sen al’ demişti. Bu 3 yazıdan dolayı 600 alacağım var. Siz de bu 3 yazıyı ilgili kişilerin listesine yazın ve tahsil edin. Son hali ile size borcum 7400-600: 6800. Yazıların hesabını da yaptıktan sonra kalanı size ödeyeyim inşallah. Yazı listesi de şöyle (…) Toplam: 76 adet yazı.”

şeklinde mesaj atarak sorgulamalara ilişkin hesap tablosu çıkardığı anlaşıldı.

FETÖ’nün Adalet Bakanlığı içindeki rüşvet şebekesi hakkında hüküm

Gerekçeli kararda, yargılama sonucunda sanıkların FETÖ’nün hiyerarşik yapısında yer aldığı, örgütün talimatları doğrultusunda hareket ettiği, bu nedenle “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçunu işlediklerinin sabit olduğu kaydedildi.

Ayrıca dijital belgeler, itiraf içeren beyanlar, WhatsApp yazışmaları, bilirkişi raporu, tanık ifadeleri ile ilgili kurumların yapmış olduğu tespitler doğrultusunda, sanıkların “rüşvet”, “suçluyu kayırma” ve “gizliliği ihlal” suçlarını işledikleri belirtildi.

  • Adnan Şeker’e;

“silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 10 yıl,

“zincirleme şekilde rüşvet vermekten” 17 yıl 6 ay,

“gizliliği ihlalden” 2 yıl 6 ay ve

“suçluyu kayırmadan” ise 5 yıl hapis cezası verildi.

  • Aynı suçlardan Nazif Gürkan Şen, 32 yıl 1 ay,
  • Hilal Kamacı, 34 yıl 4 ay 15 gün,
  • Yaşar Şeker, 29 yıl 4 ay 15 gün,
  • Musa Şeker ise 28 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Başka bir mahkemede FETÖ’den yargılaması devam eden avukat Betül Fırat da “gizliliği ihlalden” 2 yıl 6 ay, “suçluyu kayırmadan” ise 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

KAYNAK: ANADOLU AJANSI

Kategoriler