Anasayfa » FETÖ’nün 99 oyunu deşifre oldu
FETÖ'de Bugün

FETÖ’nün 99 oyunu deşifre oldu

FETÖ’nün örgüt abilerinin TSK’daki üyelerle kurdukları iletişimi gizlemek için kullandığı yöntem deşifre oldu. İtirafçı olan Üsteğmen M.G ifadesinde, örgüt abilerinin telefonlarının son iki rakamının 99’a tamamlanacak şekilde kodlayarak kaydettiklerini belirterek, “Kesinlikle cep telefonundan aramamamızı, ankesörlü veya kontörlü telefondan aramamızı söylediler. Buluşmaları da  ‘Çay içelim mi, halı saha maçı yapalım mı’ derlerdi” ifadelerini kullandı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu’nun talimatıyla İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından yürütülen soruşturmada geçtiğimiz günlerde İstanbul merkezli 30 ilde İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince operasyon düzenlendi. Operasyon kapsamında Bylock ve Chat programı kullanıcısı oldukları tespit edilen 31 şüpheliden 21’i işlemlerinin tamamlanmasının ardından sevk edildikleri İstanbul Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklandı. 10 şüpheli ise yurt dışı çıkış yasağı konularak serbest bırakılırken yapılan aramalarda bulunamayan 22 firari şüphelinin yakalama çalışmaları devam ediyor.

Ankesörlü telefondan konuşuyorduk

Soruşturma kapsamında şüpheli isimlerden bir tanesi olan Üsteğmen M.G itirafçı olmak istedi. Savcılıkta ifadesi alınan M.G, TSK’daki örgüt üyeleri ile örgüt abileri arasında nasıl ilişki kurulduğunun şifrelerini verdi. M.G, FETÖ abilerinin talimatıyla askeri okula girmeden cep telefonlarını ve telefon numaralarını değiştirdiğini söyleyerek, “Ayrıca aile bireylerimizin telefon numaraları da değiştirildi. Kesinlikle cep telefonundan aramamamızı, ankesörlü veya kontörlü telefondan aramamızı söylediler. Buluşmaları da ‘Çay içelim mi, halı saha maçı yapalım mı’ şeklinde ifadelerle konuşuluyordu” dedi.

99’a tamamlıyorduk

M.G, ifadesinin devamında Isparta ilinde görevliyken Erdem ve Hüseyin isimli FETÖ abileriyle görüştüğünü belirterek, FETÖ’nün TSK’daki üyeleriyle kurduğu bağı nasıl gizlendiğini gün yüzüne çıkardı. M.G, “Bu şahıslar bize ilk hafta sonu Kızılay’da metro çıkışında olacaklarını söylediler. Ayrıca telefon numaralarını, cep telefonumuza son iki numarasını 99’a tamamlanacak şekilde kodlayarak kendi cep telefonlarımıza kaydettik” dedi.

“Bırakırsan sana bakan gözlere mahçup olursun”

Kendisinin M.Ö ve A.Ü ile askeri okula başladığını ancak eğitimi zor olması nedeniyle bırakmak istediğini söyleyen Üsteğmen M.G, “Takım komutanı Topçu Kurmay Yüzbaşı E.E ‘Sen bırakırsan, sana bakan gözlere mahcup olursun’ diyerek beni ikna etti. Bu şahsın bu cümleyle benim cemaatten olduğuma gönderme mi yaptı yoksa ailem için mi söyledi anlamadım. Abilerin evinde okul şartlarında yapamadığımız ibadetler ve koğuş usulü yaşam nedeniyle bu evler bize nefes almamızı sağlayan ortamlar gibi geliyordu” ifadelerini kullandı.

22 ise 77 yapıyorlar

Savcılık yaptığı incelemelerde TSK’daki FETÖ abilerinin sorumlu oldukları TSK’daki üyelerine telefon numaralarını şifreleyerek verdiği değerlendirmesinde bulundu. Bu değerlendirmeye göre FETÖ abisi TSK’daki üyelere …22 ile biten doğru numarasını sonunu 77 ile değiştirterek kaydettiriyor. Farklı bir isimle kaydedilen örgüt abisinin telefonu iletişime geçileceği zaman numara 99’a tamamlanarak çevriliyor.

Kaynak: Sabah

Kategoriler