Anasayfa » FETÖ’nün 12 Eylül darbesine destek veren açıklamaları
FETÖ'de Bugün

FETÖ’nün 12 Eylül darbesine destek veren açıklamaları

FETÖ’ye ait yayın organlarında, 12 Eylül 1980’deki askeri darbe öncesinde ve sonrasında darbeyi destekleyen mesajlara yer verildi.

FETÖ soruşturmaları, iddianameleri ve açılan davalardan derlenen bilgilere göre temelleri yaklaşık 50 yıl önce Fetullah Gülen tarafından İzmir’de atılan FETÖ, 1970’li yıllardan itibaren Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) sızmaya başladı.

Yeni Asya Grubu içinde yer alan Fetullah Gülen, 1970’li yıllardan sonra İzmir Kestanepazarı Kur’an Kursunda görev yaptığı dönemde çevresindeki arkadaşları ile dini istismar etmek suretiyle örgütün çekirdek kadrosunu oluşturarak müstakil harekete geçti.

Faaliyetlerini daha ziyade 13-18 yaş grubundaki öğrenci ve genç kesim üzerinde yoğunlaştıran Fetullah Gülen, vaaz ve konuşmalarını ulaştırdığı sempatizan grubu ile kendi adıyla örgütünü oluşturdu.

Gülen’den darbelere yönelik destek içeren mesajlar

Örgüt, 1978’de yayımlanmaya başlayan “Sızıntı” dergisi ile basın yayın ve propaganda alanında yeni bir güç kazandı.

İçinde bulunduğu güç dengesine ve şartlara göre tutum ve davranışlarını değiştiren Gülen, hakkında arama kararı bulunmasına rağmen 12 Eylül askeri darbesinin hemen öncesinde, darbelere yönelik destek içeren değerlendirmelerde bulundu.

Gülen, derginin 1979 Haziran sayısında yer alan “Asker” adlı başyazısında, “Onun süngüsü, yüz defa iniltimizi dindirdi ve ateşimize su serpti. Yakın tarihimizde dahi kaç defa onda mazinin tebessüm eden çehresini ve yıldırımlaşan celadetini gördük. Eğer atik davranıp da yıllardan beri hazırlanan karanlık emellerin önüne geçilmeseydi bütün bir millet olarak inkisar içinde ağlamadan başka çaremiz kalmayacaktı. Tuğa selam, sancağa selam ve onu tutan sancağa binlerce selam…” ifadelerine yer verdi.

Askeri darbe sonrasında Gülen, aynı derginin 1980 Ekim sayısında kaleme aldığı “Son karakol” başlıklı yazısında da “Ümidimizin tükendiği yerde Hızır gibi imdadımıza yetişen Mehmetçiğe bin kere daha selam duruyoruz.” görüşünü kaydetti.

“Darbelerden güçlenerek çıktılar”

12 Eylül askeri darbesinden zarar görmeyip daha da güçlenen FETÖ, ilerleyen dönemde devlet yapısını ele geçirerek siyasete doğrudan müdahale edecek korkunç bir yapı haline geldi.

Gülen 12 Eylül cuntasının lideri Kenan Evren’i yıllar sonra “cennetlik” ilan etmiş, 31 Ocak 2005’te Milliyet’e verdiği demeçte, “Evren Paşa, seçmeli din derslerini mecburi yapmakla yararlı bir iş yapmıştır. Gençlerin çoğu onun bu icraatı vesilesiyle din eğitiminden nasiplerini almışlardır. Bu iş kanaatimce öyle büyüktür ki doğrusunu Allah bilir, hiçbir sevabı olmasa bile bu icraatı ona yetebilir, ahirette kurtuluşuna vesile olabilir, cennete de gidebilir.” ifadelerini kullanmıştı.

Kaynak: AA

Kategoriler