Anasayfa » FETÖ’den PKK sempatizanı öğrencilere burs
FETÖ'de Bugün

FETÖ’den PKK sempatizanı öğrencilere burs

Erzurum’da görülen FETÖ davasında, örgüt yurtlarında kalan PKK yanlısı öğrencilere burs verildiği ortaya çıktı.

FETÖ’ye yönelik soruşturma kapsamında örgütün okul-yurt yapılanmasını sağlayan Aziziye İnşaat’ın Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığını yapan Yaşar K., 7 Mayıs 2016’da tutuklanarak cezaevine kondu.

Erzurum 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edilen iddianamede, 13 Ağustos 2015’de Erzurum Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesini arayan ve kimlik bilgilerinin gizli kalmasını isteyen kişinin, “Örgütün okullarına ve dershanelerine son zamanda yaptığınız operasyondan dolayı bu okullarda bulunan dizüstü bilgisayar ve hard diskleri M.H.Y.’nin evine sakladılar. Bu hard disklerde tüm para transferleri ve kaçırılan vergilerle ilgili kayıtlar mevcuttur.” şeklinde ihbarda bulunduğuna yer verildi. İhbar üzerine M.H.Y.’nin evinde yapılan aramada bir çok bilgi ve belge ele geçirildi. M.H.Y.’nin evinde yurtta kalan öğrencilere ait 241 senet bulundu. Senetlerde ıslak imzaları bulunan öğrencilerin soruşturma kapsamında bilgi sahibi olarak ifadesine başvuruldu.

Bilgi sahibi olarak ifadesi alınan üniversite öğrencilerinden S.S., örgüte ait Sadi Mazlumoğlu Erkek Öğrenci Yurduna 2012 yılında kayıt yaptırdığını bildirdi. Sadece 3 bin 500 lira değerindeki senedi imzaladığını, diğer 950 lira değerindeki senedi ise imzaladığını hatırlamadığını belirten S.S., yurtta yaşanan olaylarla ilgili ilginç bilgiler verdi. Borcu 10 taksit şeklinde ödemesi için yurt müdürü ile anlaşma yaptıklarını söyleyen S.S., şunları anlattı:

“Örgüt yurtlarında belletmenlik yaptığım süre içerisinde, ben hep sorgulayıcı pozisyondaydım. Ondan dolayı beni pek sevmezlerdi. Bana ‘Söylediklerimizi yapacaksın, itaat edeceksin.’ derlerdi. Ben de tam tersini yaptığım için uyuşamazdık. Öğrenciler arasında PKK sempatizanı olarak gördüğüm, ellerinde PKK kolyeleri ile gezen kişileri yurt idaresine bildiriyordum. Bu öğrenciler herkesten daha düşük ücretlere yurtta kalıyorlardı ve bu öğrencilere burs veriyorlardı. PKK sempatizanlarına daha iyi davranılıyordu. Böylelikle düşünceleri değiştirileceği söyleniyordu. Ancak herhangi bir değişme görmedim.”

Kaynak: Hürriyet

Kategoriler