Anasayfa » FETÖ’den borsada ‘kirli para’ oyunu
FETÖ'de Bugün

FETÖ’den borsada ‘kirli para’ oyunu

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Borsa İstanbul ve MASAK, FETÖ’nün çok çarpıcı finansal oyunlarını ortaya çıkardı. FETÖ mensupları, usulsüz dinleme yoluyla elde ettikleri bilgileri kullanarak İstanbul’da kurdukları 4 ofis üzerinden, borsada manipülasyondan kara para aklamaya kadar birçok kirli oyunu tezgâhladı. Örgüt üyeleri elde ettikleri geliri FETÖ’ye aktardı.

Hisse senedi piyasasındaki FETÖ vurgunu şöyle işledi:

USULSÜZ DİNLEDİLER: FETÖ üyeleri emniyetteki elemanları aracılığıyla usulsüz dinlemelerle elde ettiği bulgularla işlem yapıp hisse senedi piyasasında haksız kazanç sağladı. Ele geçirdikleri mali bilgileri satarak borsada manipülasyon yaptılar.

KOD İSİM KULLANDILAR: Hisse oyununu İstanbul’da 4 ofisten yönettiler. Kod isimler kullanarak bazı şirket hisseleri üzerinde oynadılar.

HESAPLARA EL KONULDU: Bu kapsamda 44 kişinin hesaplarına el konuldu. Şüpheliler, borsada suç işlemek amacıyla örgütlü hareket etmekle suçlandı.

YABANCI FONLARA DEVİR: Ellerindeki himmet paraları ile hisse senetleri satın alarak, bu kâğıtlarla gerçekleştirdikleri manipülatif işlemlerle küçük yatırımcılara zarar verdiler. Belirli fiyatlara çektikleri hisselerini daha sonra yabancı fonlara devrettiler.

GELİRLER FETÖ’YE AKTARILDI: Usulsüz yöntemlerle borsadan elde edilen gelirler, FETÖ’ye aktarıldı.

Kaynak: Sabah

Kategoriler