FETÖ'de Bugün

Yunanistan iltica hakkı olmayan FETÖ firarilerini iade edecek

Yunanistan’ın yeni Başbakanı Miçotakis, iltica hakkı bulunmayan FETÖ firarilerinin Türkiye’ye iade edileceğini açıkladı.

Yunanistan’ın yeni Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Fransız dergisine röportaj verdi. İlticası kabul edilmeyen kişilerin Türkiye’ye iade edileceğini söyleyen Miçotakis, “Bunun derhal hayata geçirilmesi mümkün olmadığı için biz iltica hakkı tanınması konusundaki milli politikamızı derhal değiştireceğiz ve süreci sadeleştireceğiz. Bu şekilde süreç daha hızlı işleyecek ve daha etkin olacak” ifadelerini kullandı.

İltica politikasının hızlı işlemesini isteyen Başbakan Miçotakis, “İltica hakkı olanlar kalmaya devam edecek. Ancak bu hakka sahip olmayanlar AB-Türkiye Anlaşması çerçevesinde Türkiye’ye iade edilecekler” dedi.

15 Temmuz’dan sonra iltica talepleri arttı

15 Temmuz darbe girişiminin ardından Türkiye’den Yunanistan’a iltica başvuru sayısında artış olduğu ifade edildi. Yunanistan Mülteciler Politikası Bakanlığının resmi verilerine göre 2013 yılında 17, 2014 yılında 41, 2015 yılında ise 42 Türk iltica talebinde bulundu. Ancak 2016 yılında bu rakam 189, 2017 yılında ise bin 826’ya ulaştı. 2018 yılında ise toplam 4 bin 834 Türk Yunanistan’da iltica başvurusunda bulunurken 2019 yılının Mayıs ayına kadar iltica talebinde bulunanların sayısı bin 935 kişiye çıktı. Terör örgütü FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişiminden sonra bu rakamın artmış olması dikkat çekiyor.

Yunan makamlar iltica taleplerinin bazılarını hala inceliyor ancak bugüne kadar yapılan iltica taleplerinin çoğunluğunun kabul edildiği biliniyor. Öte yandan Yunanistan 15 Temmuz darbe teşebbüsüne katılan ve askerî helikopterle Yunanistan’a kaçan 8 FETÖ firarisine de iltica hakkı tanımıştı.

Ömer Çelik’ten Yunanistan’a çağrı

Yunanistan’da seçimlerin ardından göreve gelen Miçotakis’e seslenen AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, “Türkiye’de darbe girişiminde bulunmuş ve Yunanistan’a kaçmış asker üniformalı teröristlerin Türkiye’ye iadesi konusunda Sayın Miçotakis’in daha çok gayret göstereceği şeklinde bir beklentimiz olduğunu vurgulamak isterim. Türkiye’de insanlarımızı katleden, ülkemizi işgal etmeye çalışan darbecilerin Yunanistan’a sığınması konusunda önceki hükûmetin yaptığı hatalardan vazgeçmesi yönündeki beklentimizi buradan ifade etmek isterim” diye konuştu.

Kaynak: Habertürk

Videolar

FETÖ'de Bugün

Özel Dosyalar

Özel Haberler