FETÖ'de Bugün

Vatana kolunu feda eden gaziye liselilerden protez kol

FETÖ’nün darbe girişimi sırasında bir kolunu kaybeden Üzeyir Civan’ın vatan sevdasından etkilenen lise öğrencileri, gaziye protez kol yaptı.

İstanbul Tuzla’daki TEM Otoyolu Orhanlı gişelerinde, darbeci askerler tarafından vurularak sol kolunu kaybeden Üzeyir Civan’ın yüzünü, gaziye protez kol yapan 4 liseli genç güldürdü.

İstanbul’da yaşayan evli ve 3 çocuk babası Üzeyir Civan, darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısıyla ailesi ve akrabalarıyla sokağa çıkarak demokrasiye sahip çıktı.

Sabiha Gökçen Havalimanı’na gitmek üzere yola çıkan ancak yolların kapalı olması nedeniyle havaalanına ulaşamayan Civan, Orhanlı gişelerinde vurularak sol kolunu kaybetti.

Civan’ın yaşadıklarından etkilenen Konyalı imam hatip lisesi öğrencileri, gazi için iki yıl içinde ses komutuyla çalışan protez kol tasarladı.

Mahmud Sami Ramazanoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden Talha Aktaş ve Mehmed Emin Gökçe ile Tahir Büyükkörükçü Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri Emir Yıldırım ve Beytullah Aydoğan tarafından hazırlanan protez kol, Konya’da gaziye teslim edildi.

Gazi’nin protez kolu, ses komutuyla çalışıyor ve günlük hayatta ihtiyaç duyulan tutma, kavrama, selamlaşma gibi aktiviteleri yapabiliyor.

“Hazırladığımız kol 80 farklı hareket yapabiliyor”

Protez kolu yapan gençlerden Talha Aktaş da gazi Civan’a minnet borçlarını ödemek istediklerini söyledi.

İki yıllık çalışmayla, ses komutuyla çalışan protez kol hazırladıklarına işaret eden Aktaş, şunları kaydetti:

“Bazı insanlar bizim için bir bedel ödemişti. Kollarını, ayaklarını kaybedenler, canlarını verenler var. Televizyonda bunları gördük ve biz de bir şeyler yapalım dedik. Hazırladığımız kol 80 farklı hareket yapabiliyor. Üzeyir ağabeyin yaptığı işe göre algoritmayı hazırlayıp bu özelliği kola yükleyeceğiz. Bu kol tokalaşabiliyor, objeleri tutabiliyor, kaldırabiliyor, çeşitli hareketleri yapıp, günlük yaşama uyum sağlıyor. Gazimize bir faydamız olduysa ne mutlu bize.”

Kaynak: AA

Videolar

FETÖ'de Bugün

Özel Dosyalar

Özel Haberler