FETÖ'de Bugün

FETÖ’nün Haydar Meriç cinayetinde yeni gelişme

FETÖ elebaşı Fetullah Gülen hakkında kitap hazırlığı yaptığı için örgüt mensubu polisler tarafından öldürülen gazeteci Haydar Meriç cinayeti ile ilgili yeni detaylar ortaya çıktı.

Cinayet tarihinden önce FETÖ mensubu polislerce yapılan cinayet hazırlıklarını dönemin İstihbarat Daire Başkanı’na anlatmak üzere Ankara’ya giden Kırklareli İstihbarat Müdür Yardımcısı Salih Döğenci’yi Ankara’da alıkoyup görüşmesini engelledikleri gerekçesiyle Bekir Mert ve Salih Keskinkılıç hakkında “Nitelikli kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” ve “FETÖ üyeliği” suçları kapsamında iddianame düzenlendi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede, şüpheli Salih Keskinkılıç’ın Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı’nda başkomiser olduğu, diğer şüpheli Bekir Mert’in ise İstihbarat Daire Başkanlığında Şube Müdürü olarak görev yaptığı belirtildi.

İddianamede, dönemin Kırklareli Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdür Yardımcısı Salih Döğenci’nin Haydar Meriç’in öldürülmesinden önce gelen bir takım hadiseleri yürütmüş olduğu kamu görevinin verdiği sorumlulukla dönemin İstihbarat Daire Başkanı’na anlatmak üzere Ankara iline gittiği, iki şüphelinin ise Döğenci’yi FETÖ’nün amaçları doğrultusunda İstihbarat Daire Başkanı ile yapacağı görüşmeden vazgeçirmek amacıyla hürriyetinden yoksun kıldıkları kaydedildi.

Salih Döğenci’nin Ankara’da yapacağı görüşme öncesinde namaz kılmak üzere girdiği camiye gelen şüpheli eski polislerin tehditle Döğenci’yi taksiye bindirerek Salih Keskinkılıç’ın evine götürdükleri, Döğenci’nin telefonunu kapattırarak kimseyle görüşmesine izin vermedikleri, ayrıca Erzincan iline gitmesi yönünde baskı uyguladıkları anlatıldı.

Şüphelilerin Salih Döğenci’yi Erzincan’a gönderebilmek için uçak biletini bile kendilerinin aldığı, ayrıca Bekir Mert isimli eski polis müdürü şüphelinin Döğenci’ye “Sen cemaati neden satıyorsun” diye telkinde bulunduğu kaydedildi. İddianamede, Döğenci’nin müşteki olarak ayrıntılı anlatımlarına yer verildi.

İki şüphelinin hürriyetinden yoksun kıldıkları Salih Döğenci’ye bu durumdan Fetullah Gülen’in de bilgisinin olduğunu söyledikleri iddianamede yer aldı. İddianamede, “Müştekiyi örgütün amaç ve hedefleri doğrultusunda hürriyetinden yoksun kıldıkları, bu eylemlerini örgütsel talimatla yaptıkları tespit edilmiştir” denildi. İddianamede, hem Salih Döğenci’nin hem de Bekir Mert’in örgütün kriptolu haberleşme uygulaması ByLock kullanıcısı oldukları kaydedildi.

Bilindiği gibi İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Gazeteci Haydar Meriç cinayeti ile ilgili yürütülen soruşturmada ilk davayı, Meriç’in de aralarında bulunduğu 70 mağduru Kırklareli’nde yasa dışı şekilde dinleyip takip eden çoğu polis 40 FETÖ mensubu şüpheliye açmıştı.

Kaynak: Sabah

Videolar

FETÖ'de Bugün

Özel Dosyalar

Özel Haberler