Anasayfa » FETÖ’cülerin ‘mağdur algısı’ oluşturma çabaları
FETÖ'de Bugün

FETÖ’cülerin ‘mağdur algısı’ oluşturma çabaları

FETÖ’nün, tutuklu yakınlarıyla yapılan röportajları sosyal medya aracılığıyla yayarak “Çok sayıda mağdur var.” algısı oluşturmaya çalışması, COCO programındaki mesajlara yansıdı.

İzmir’de FETÖ soruşturması kapsamında örgütün Ege Bölgesi’ndeki yeni yapılanmasının deşifresi sürüyor. İzmir Cumhuriyet Başsavcıvekili Okan Bato’nun koordinesinde yürütülen soruşturma kapsamında, FETÖ’cülere ait mesajların içerikleri de analiz ediliyor.

Zanlılara ait dijital verilerden elde edilen delillerde, FETÖ soruşturmalarını itibarsızlaştırmak ve değersizleştirmek için gönderilen mesajlara ulaşıldı.

FETÖ’nün sözde yöneticisinin COCO adlı programda “Bu da geçer ya hu” takma adıyla gönderdiği mesajlarda, mağdur algısı oluşturma çabası görülüyor.

Röportaj için hedef

İkna edilen tutuklu yakınlarıyla yapılan röportajları sosyal medya aracılığıyla yayarak kamuoyunda “çok sayıda mağdur olduğu” algısı oluşturmak için yürütüldüğü anlaşılan çalışmada, amaç doğrultusunda örgüt üyelerine görev verildiği ve daha çok çaba göstermeleri gerektiği yönünde bilgilere ulaşıldı.

Paylaşılan mesajlarda, tutuklu yakınlarının röportaj vermeleri için ikna edilmesi istenirken örgüt üyelerine röportaj sayısı için “gazete aboneliği”, “mağdur zarfı” ve “himmet” gibi para toplama konularında olduğu gibi hedef konulması dikkati çekti.

Örgütün sözde Ege bölge imamı N.K’nin “Röportaj için ikna” başlığı altında gruptaki üyelere gönderdiği mesajda, tutuklular için özel çekim yapan bir heyetin 4 Haziran’da İzmir’de olacağı duyurularak hazırlık yapılması için FETÖ mensuplarına uyarıda bulunuyor.

“Çekim esnasında yüzler buzlanacak ve ses değiştirilecek”

Ege Bölgesi’nde “Altın Şehir” adı altında yeni yapılanmaya giden FETÖ’nün faaliyetlerinin ortaya çıkarıldığı operasyonda deşifre edilen mesajlarda, röportaj için görevlendirilenlerden tüm tutuklu örgüt mensuplarının ailelerine ulaşmaları istendi. Mesajda, “Onların mağduriyetlerini anlatmak lazım.” ifadesinin kullanılması dikkati çekiyor.

N.K. tarafından gönderilen mesajda, “Çekim esnasında yüzler buzlanacak, sesler bile değiştirilerek habere sunulacak. Yani tedbir üst seviyede olacağı için acilen bu konuya duyuralım, röportaj için ikna edelim. Acil dönüş bekliyoruz. Not: Bu konu çok önemli. Tutukluların tek derdi eşlerinin çıkmasıysa bundan daha önemli bir haber olmaz. Her tutuklu aileyi ikna edelim. Geri dönüş için vakit azalıyor. 4 Haziran’da burada olacaklar çekim için.” ifadeleri yer aldı.

Bir başka mesajda da örgüt üyelerinden daha cesaretli davranmaları istendi. Belirlenen röportaj saatlerinin karşısına Hatay, Bornova gibi sözde bölgelerde görevli örgüt üyelerinin görüşeceği memur ve işçi ayrımı yapılan tutuklu yakınları sayısının belirtildiği mesajda, 18 kişilik hedef konulduğu da tespit edildi.

“Bu da geçer ya hu” takma adıyla üst düzey yöneticinin aynı gruba gönderdiği mesajda ise mağdur algısı oluşturmak için örgüt üyeliğinden tutuklanan zanlıların yakınlarıyla röportajlar yapıldığı anlaşılıyor. Görevlendirilen isimlerinin karşısına işçi ve memur gibi gruplamada bulunarak 16 tutuklu yakınıyla röportaj yapıldığı bilgisinin verildiği mesajda, “abi” ve “abla” olarak anılan örgüt üyeleri ile emeği geçenlere teşekkür edildiği görülüyor.

Gönderilen bir mesajda, şu ifadeler kullanıldı:

“Bugün yaşanan birkaç vakada önceden direnen, zor ikna ettiğimiz kadro ve mtv iki arkadaş röportaj yapılınca çok memnun oldu ve ‘Hocam biz daha çok kişiyi ayarlayalım tekrar gelsinler.’ dedi. Burada çok önemli ayrıntı bu gündem sesimizi duyurma meselesi ilk önce bizlere takılmasın. Gündem yapmaktan çekinmeyelim. ‘Bizde yok.’ deyip kesip atmayalım. İleride, ‘Bana düzgün izah etseydiniz de sesimi duyurabilseydim.’ diyen insanların vebali üzerimizde.”

Kaynak: AA

Kategoriler