Anasayfa » FETÖ’cüler için tahliye kararı veren hakim tanıdık çıktı
FETÖ'de Bugün

FETÖ’cüler için tahliye kararı veren hakim tanıdık çıktı

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) medya ayağında yer alan Gökçe Fırat, Hanım Büşra Erdal gibi isimlerin bulunduğu 21 tutuklu sanığın tahliyesine izin veren hakimin ‘tanıdık’ olduğu ortaya çıktı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sosyal medya üzerinden yayımladığı videolarla ölüm tehdidinde bulunan ve Türk Solu dergisinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a suikast çağrısı yapan Gökçe Fırat olmak üzere 21 FETÖ’cü sanığın tahliye edilmesine izin veren İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi Hakimi İbrahim Lorasdağı’nın, daha önce de 17-25 Aralık ihanet operasyonlarında görev aldığı gerekçesiyle polislikten atılan ve tutuklanan İbrahim Arslan’ı tahliye ettiği belirlendi.

Dün İbrahim Arslan, bugün Gökçe Fırat

İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi, FETÖ’nün medyadaki tetikçileriyle ilgili beşinci duruşmada, tutuklu sanıklar kapatılan ‘’Rotahaber” sitesinin sahibi Ünal Tanık, Mutlu Çölgeçen, Ufuk Şanlı, Davut Aydın ve Emre Soncan’ın tutukluluk halinin devamına karar verdi. Hakim İbrahim Lorasdağı’nın başını çektiği aynı heyet, tutuklu sanıklar Atilla Taş, Abdullah Kılıç, Ahmet Memiş, Ali Akkuş, Bayram Kaya, Bünyamin Köseli, Cemal Azmi Kalyoncu, Cihan Acar, Cuma Ulus, Gökçe Fırat Çulhaoğlu, Habib Güler, Halil İbrahim Balta, Hanım Büşra Erdal, Hüseyin Aydın, Muhammed Sait Kuloğlu, Murat Aksoy, Mustafa Erkan Acar, Oğuz Usluer, Seyid Kılıç, Yakup Çetin ve Yetkin Yıldız’ın ise tahliyesine karar verdi. 15 Temmuz darbesinin medya ayağının tahliye edilmesi kamuoyunda büyük tepkiye neden oldu. Gece ise yeni bir kararla tahliye edilen 21 sanık için yeniden tutuklama kararı verildi.

FETÖ’nün tetikçilerine tahliye kararı vererek dikkatleri üzerine çeken İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi Hakimi İbrahim Lorasdağı’nın, hukuk tarihine ‘kara bir leke’ geçecek kararları bulunuyor. İstanbul merkezli ‘yasadışı dinleme’ soruşturması kapsamında meslekten ihraç edilen ve tutuklanan polis memurlarından İbrahim Arslan, 15 Şubat 2015 tarihinde o dönem İstanbul 8. Sulh Ceza Hakimi olan İbrahim Lorasdağı tarafından tahliye edilmiş. 8. Sulh Ceza Hakimliğine atandıktan bir ay sonra görev yeri değiştirilen İbrahim Lorasdağı ile ilgili ilk haberi ise FETÖ’nün kapatılan yayın organı olan Zaman Gazetesi’nin duyurduğu bildirildi.

Gerekçe: Hürriyet ihlali

Hakim Lorasdağı, FETÖ’cü polis memuru Arslan’ı tahliye kararının gerekçesinde, “İsnat edilen suçun vasıf ve mahiyeti, ön görülen cezanın alt ve üst sınırı, tutuklu kaldığı süre, polis memuru olması, yürütülen soruşturmada aynı konum ve statüde olan diğer polis memurlarının serbest bırakılması nazara alındığında Anayasa’nın 19. maddesinde düzenlenen kişi hürriyeti ve ihlaline ilişkin düzenlenen CMK 100. ve 108. maddelerine göre tutuklu kalmasının makul ve orantılı olmadığı, bu aşamadan sonra mağduriyetine sebebiyet vereceği kanaatine varıldığından şüphelinin CMK 100 ve devamı maddeleri gereğince şüpheli İbrahim Arslan’ın tahliyesine…” ifadelerini kullandığı belirtildi.

Kaynak: Milat

Kategoriler