Anasayfa » FETÖ’cüler arasındaki çatlak derinleşiyor
FETÖ'de Bugün

FETÖ’cüler arasındaki çatlak derinleşiyor

FEÖrgütün ABD imamlığına Şerif Ali Tekalan’ın, Türkiye imamlığına ise Mustafa Özcan’ın getirilmesi FETÖ’cüler arasındaki çatlağı derinleştirdi.

17 Aralık darbe girişiminin ardından FETÖ’nün üst düzey sorumluları, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ise bu kez örgüt mensupları yurt dışına firar etti. Firari FETÖ’cüler Almanya ve Hollanda’da ciddi bir örgüt kitlesi oluştururken Avrupa’dan sonra örgüt mensupları daha çok elebaşı Gülen’in ikamet ettiği ABD’ye kaçtı. İstihbarat birimleri, FETÖ’nün yurt dışı yapılanmasını da yakın takibe aldı. Bu çalışmalar kapsamda hazırlanan istihbarat raporlarına, FETÖ elebaşının sağlığının ve örgütün dünyadaki imajının bozulması da yansıdı. Raporlarda, örgütün çöküşünü önlemek için bir süredir özel çalışma yapıldığı bilgisine de yer verilirken bu kapsamda örgütün üst düzey isimlerinin ABD’de kritik bir toplantı yaptığı da belirlendi.

Bu toplantıda örgütün ABD imamlığına eski Fatih Üniversitesi Rektörü Şerif Ali Tekalan’ın, Türkiye imamlığına ise Mustafa Özcan’ın getirilmesi örgüt içinde tepkilere ve yarılmalara neden olduğu belirtildi.

Liderlik çekişmesi

Fethullah Gülen’in veliahtı olarak tanınan “demir yumruk” lakaplı Mustafa Özcan’la ilgili de dikkat çeken detaylar da ortaya çıktı. Örgütün bir dönem Türkiye imamı olan Mustafa Özcan’ın yurt dışı bankalarında 600 milyon avro şahsi parasının olduğu da raporlara girdi. Texas’taki Kuzey Amerikan Üniversitesi Rektörü yapılan Tekalan’ın da Özcan gibi FETÖ elebaşının muhtemel veliahtlarından biri olduğu kaydedildi. Bu nedenle iki ismin arasında bir süredir çekişme olduğu da istihbarat raporlarına yansıdı.

Kaynak: Habertürk

Kategoriler