Anasayfa » FETÖ’cü yaverlerin göreve iade başvurusu reddedildi
FETÖ'de Bugün

FETÖ’cü yaverlerin göreve iade başvurusu reddedildi

fetocu-yaverler-
Ali Yazıcı

15 Temmuz 2016’daki hain darbe girişiminin ardından FETÖ üyeliği suçlamasıyla tutuklanan Cumhurbaşkanlığı yaverlerinin göreve iade edilmesiyle ilgili karar belli oldu. Yaverlerden bazıları 15 Temmuz’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’a suikast timine bilgi sızdırırken, bazıları Başbakan’ın yerini belirlemeye çalıştı, bazıları ise o gece sıkıyönetim komutanı olarak atandı. Aralarında Cumhurbaşkanı’nın yerini belirlemeye çalışan başyaver Ali Yazıcı olmak üzere 4 isim, Olağanüstü Hal Komisyonu (OHAL) komisyonuna başvurdu. Kamudan ihraç edilen Cumhurbaşkanlığı eski başyaverlerinin başvurusunu inceleyen komisyon, FETÖ’cü yaverlerin başvuruları hakkında red kararı verdi.

FETÖ’cü yaverlerin hepsi 15 Temmuz’da aktifti

Karara göre Ali Yazıcı, 15 Temmuz öncesi darbeye iştirak eden askerler ile beraber toplantılar düzenledi. Kendisine bağlı askerleri darbeci askerlerin emrine verdiğini ifade etti. Ayrıca, Cumhurbaşkanı’nın yerinin belirlenmesi için yaverlere talimat verdi. Suikast timini yönlendirerek suikast suçunun planlama ve organizasyon aşamasında yer aldığı belirtildi. Yazıcı’nın, Yurtta Sulh Konseyi içinde yer aldığı ve darbeye teşebbüs eylemlerine fiilen iştirak ettiğine işaret edildi. Eski başyaver Yazıcı, yargılandığı darbe davasında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası almıştı.

OHAL komisyonu tarafından başvurusu reddedilen diğer isim ise eski Yarbay Mete Semercioğlu. Semercioğlu, 15 Temmuz’da Kara Yaver olarak görev yapıyordu. FETÖ dahil hiçbir terör örgütüyle ilişkisi olmadığını iddia ederek kamu görevine iade edilmeyi talep etti. Semercioğlu’nun, Ali Yazıcı tarafından Ankara’daki işleri takip etmesi için görevlendirildiği kaydedildi. Ayrıca Semercioğlu, Cumhurbaşkanı ve o dönem Başbakan olan Binali Yıldırım’a suikast için görüşmeler yaparak yerlerini öğrenmeye çalışmış.

Komisyon kararında, darbe girişimi gecesi Başyaverlik Binası’na gelip kapıların açılması talimatını veren eski yaverin, darbecilerle beraber hareket ettiği bilgisi yer aldı. Semercioğlu’nun aynı zamanda TRT’de okutulan darbe bildirisini hazırlayan ekipte olduğu da öne sürülüyordu.

Furkan Özdaban ise, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün son, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ilk başyaveriydi. Kurmay Albay Bekir Furkan Özdaban hakkında verilen ret kararında, Cumhurbaşkanlığı Başyaverliğine seçilmesinde FETÖ elebaşının aktif rol oynadığına dair tanık beyanına yer verildi. Eski başyaverin örgütün askeri mahrem hizmetler sınıfı içerisinde görev aldığının da altı çizildi.

fetocu-yaverler-
Furkan Özdaban

Furkan Özdaban’ın Cumhurbaşkanı Başyaveri olduğu tarihten 10 gün sonra örgüt mensupları tarafından verilen operasyonel GSM hattı kullanmaya başladığı ve bu hat üzerinden örgütün sözde yöneticileriyle iletişime geçtiği ifade edildi.

İsmail Güneşer, 2008-2012 yılları arasında Abdullah Gül’ün başyaverliğini yapmış olan bir isim. 15 Temmuz gecesi darbecilerin hazırladığı sözde atama listesinde Düzce-Bolu Sıkıyönetim Komutanı sıfatıyla yer alıyordu.

İsmail Güneşer hakkında verilen ret kararında, anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme suçundan hapis cezası ile cezalandırıldığı anımsatıldı.

Güneşer darbe teşebbüsü gecesi Hakkari Şemdinli’de bulunan eski Bolu 2. Komando Tugay Komutanı olarak görevdeydi. Bolu’daki komutanları arayarak, sıkıyönetim direktifine uyulmasını ve vali ve belediye başkanlarının görevden alınması emrini vermişti.

Güneşer’in Şemdinli’den Van’a oradan da Bolu’ya ulaşmaya çalıştığı fakat yapılan engelleme neticesinde görev yerine geri döndüğü belirlenmişti.

Komisyon 125 binden fazla başvuruyu inceledi

Tüm başvurucular hakkında gerekçeli karar veren OHAL Komisyonu verdiği ret kararlarında eski askerlerin FETÖ ile bağını detaylı olarak gösterdi.

2017 yılında çıkarılan KHK kapsamında çalışmaya başlayan OHAL Komisyonu’nda 70’i hâkim, savcı ve müfettiş sıfatıyla raportör olmak üzere 220 personel görev aldı.

Komisyona şimdiye kadar yapılan başvuru sayısı 127 bini aştı. Başvuruların yüzde 98’inin incelemesi ise tamamlandı.

Komisyonda alınan kararlar neticesinde başvuru yapan yaklaşık 17 binden fazla kişinin göreve iadesi kabul edilirken, yaklaşık 108 bin başvuru reddedildi. Ayrıca vakıf, öğrenci yurdu, televizyon kanalı gibi 63 kuruluşun yeniden açılmasına karar verildi.

KAYNAK: TRT HABER

 

Kategoriler