Anasayfa » FETÖ’cü polis müdürleri ABD’ye güvenmiş
FETÖ'de Bugün

FETÖ’cü polis müdürleri ABD’ye güvenmiş

FETÖ’cülerin deşifre olan konuşmaları, ABD’ye duydukları güveni gösteriyor: “Türkiye’deki ilk yaptırımlar bankalarla başlayacak. ABD düğmeye bastığı anda sistemi kilitler.”

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının, ABD’deki Reza Zarrab soruşturmasının eski savcısı Preet Bharara ve Savcı Joon H. Kim hakkında FETÖ bağlantısı iddiasıyla açtığı dosyaya ilginç bir görüşmenin çözümü de eklendi.

FETÖ firarisi eski polis müdürleri Hamza Tosun (17-25 Aralık kumpas soruşturması şüphelisi) ve Tufan Ergüder (Ergenekon ve Tahşiye kumpası şüphelisi) ile yine firari avukat Hüseyin Ataol’un, Reza Zarrab’ın tutuklanmasından 2 ay sonra 26 Mayıs 2016 tarihinde yaptıkları 34 dakikalık görüşmede, ABD’deki davanın bugünkü seyrine ilişkin ilginç öngörüler yer aldı.

“Türkiye’deki ilk yaptırımları bankalarla başlayacak”

Ataol’un bürosunda gerçekleşen ve güvenlik kamerası tarafından kaydedilen görüşmede, Tosun’un “Bu adamların Türkiye’deki ilk yaptırımları bankalarla başlayacak. Halk Bankası mesela.” dediği öğrenildi. Savcılık, Tosun, Ergüder ve Ataol’u da TCK’nın “Devletin güvenliğine ilişkin belgeler” başlıklı 326’ncı maddesi kapsamında soruşturmaya şüpheli olarak dahil etti.

“Amerika’daki dava da hareketlenmeye başladı”

Konuşmanın bir bölümünde de Ataol, “Şu Amerika’daki dava da hareketlenmeye başladı. Gördün mü iddianamede neler var? Sadece kefaletle salıverilmeye itiraz 55 sayfa, 10 bin sayfa şey var diyor. Bütün tapeler içinde.” ifadelerini kullandı.

“Amerika düğmeye bastığı anda istediği adamı paketler” 

Tosun’un, Zarrab’ın İran ambargosunun delinmesinin Türkiye ayağı olduğuna ilişkin yorumları üzerine Ataol, “Amerika düğmeye bastığı anda istediği adamı istediği şekilde paketler getirir. Düğmeye bastığı anda senin sistemini kilitler yani sen bu adama ‘hayır’ diyemezsin.” diye konuştu.

Kaynak: Habertürk

Kategoriler