Anasayfa » FETÖ’cü Mahmut Cengiz kimdir?
FETÖ'de Bugün

FETÖ’cü Mahmut Cengiz kimdir?

fetocu-mahmut-cengiz-zengin
FETÖ'cü Mahmut Cengiz

Fetullahçı Terör Örgütü, uluslararası güçlerden aldığı destekle Türkiye’yi karalamak ve 15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminin suçunu kendi üzerinden atmak için elinden geleni yapıyor. Darbe girişiminin 6’ncı yıl dönümüne girerken, 14 Temmuz’da ABD İç Güvenlik Bakanlığı (Homeland Security) skandal bir röportaj yayınladı. FETÖ’cü Mahmut Cengiz, darbe girişiminin mimarlarından, eski CIA Danışmanı Henri Barkey ile röportaj yaptı. Barkey, FETÖ ile ilişkisini reddederken, darbe girişiminin senaryo olduğu minvalinde açıklamalar yaptı. ABD İç Güvenlik Bakanlığı, sınırda insan kaçakçılığına karşı olmasına rağmen Meksika’dan ABD’ye firar eden FETÖ’cülerin sığınma talebinde bulundukları kritik noktalar arasında bulunuyor. Bu nedenle röportajın bakanlığın resmi gazetesinde yayınlanması dikkat çekti.

FETÖ’cü Mahmut Cengiz emniyetten ihraç edildi

FETÖ’cü Mahmut Cengiz, Fetullahçı Terör Örgütü’nün emniyete sızdırdığı isimlerden birisi. Cengiz, 1996 yılında Ankara Emniyet Müdürlüğü’nde göreve başladı. 1997-2011 yılları arasında Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Başkanlığı’nda faaliyet yürüttü. Daha sonra Iğdır ve Kahramanmaraş’ta görev yaptı. 2016 yılında 4. Sınıf Emniyet Müdürüyken, 675 sayılı KHK ile meslekten ihraç edildi. Cengiz hakkında arama kaydı bulunuyor. Cengiz, darbe girişiminin ardından ABD’ye gitti.

Cengiz, 2014 yılında FETÖ’ye yönelik operasyonlarda polislerin gözaltına alınmasını protesto eden isimler arasında yer almıştı. 29 emniyet müdürü ve 71 polis amiri, İstanbul Adliyesi önünde eylem başlatmıştı.  Gözaltına alınan polisler arasında Nazmi Ardıç, Metin Titiz ve Mithat Aynacı vardı.

fetocu-mahmut-cengiz-zengin

ABD’de George Mason Üniversitesi’nde ders veren Cengiz, Türkiye’yi karalamaya yönelik organizasyonlarda yer alıyor. “Uluslararası Organize Suçlara Karşı Küresel Girişim” isimli kuruluş, Eylül 2021’de bir rapor yayınladı. “Global Organize Suç Endeksi 2021” başlıklı 95 sayfalık raporda, Türkiye de yer aldı. AB, ABD Dışişleri Bakanlığı ve Interpol tarafından finanse edilen kuruluş, 193 ülke hakkında yaptığı değerlendirmede “Suç Puanlama Kategorisi”nde Türkiye’yi 193 ülke arasından 12. sırada göstermişti. Türkiye’yi kötüleyen kurumda FETÖ’cü Mahmut Cengiz de yer almıştı. Raporda, Türkiye’deki hükümetin FETÖ’cülere yönelik zulüm yaptığı, darbecilere yasa dışı iade işlemleri gerçekleştirildiği gibi değerlendirmeler yapılmıştı. Cengiz, ayrıca Türkiye’yi karalamak için “Türkiye’nin Yasadışı Ekonomisi” isimli bir kitap yazdı. 

 

 

 

Etiketler

Kategoriler