Anasayfa » FETÖ’cü kaymakam hakkında 15 yıl hapis isteniyor
FETÖ'de Bugün

FETÖ’cü kaymakam hakkında 15 yıl hapis isteniyor

fetocu-kaymakamlar-listesi
FETÖ'cü kaymakam Hamza Özer

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında ihraç edilen eski Akçakale Kaymakamı Hamza Özer‘in yargılandığı davaya devam edildi. 2020 yılında meslekten ihraç edilen Özer, 8 Haziran 2022’de tutuklanarak Sincan Cezaevi’ne teslim edilmişti. Özer’in yargılandığı davada tanık ifadeleri dinlendi. FETÖ’cü kaymakam Özer’in kaymakam A.Ö. ile 15 Temmuz darbe girişimi gecesinde kaymakamlık konutundan 16 Temmuz sabahına kadar çıkmadığı, gelen telefonlara cevap vermeyerek mesajları yanıtsız bıraktıkları belirlendi. Darbe gecesinin kayıp kaymakamı Özer’in, yılın büyük kısmında görevinin başında olmadığı, yerine vekaleten bakıldığı öğrenildi. Özer’in darbeden iki gün önce A.Ö. ile birlikte evde olduğu, A.Ö.’nün ise görevine 1 saat gelip gittiği tespit edildi. Özer hakkında “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 15 yıla kadar hapis cezası istendi.

FETÖ’cü kaymakam KPSS sınav sorularını almış

Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesinin eski kaymakamı Hamza Özer hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosu tarafından Mülkiye Teşkilatı Mahrem Yapılanması operasyonunda hakkında soruşturma açılmıştı. Bu soruşturma kapsamında ihraç edilen ve yargılanan FETÖ’cü kaymakam Özer’in, 2010’da örgütün KPSS çalışma evlerinde kaldığı dönemde kendisine soruların verildiği, yemin ritüelinin ardından deneme şeklinde olan soruları aldığı kaydedildi. Operasyonel hatlar aracılığıyla mahrem imamlarla irtibat kurduğu, Ankara, Samsun ve Trabzon’da da 5 farklı ankesörlü hattan 8 kez arandığı da belirtildi.

Tanık ifadeleri gerçekleri ortaya çıkardı

FETÖ’cü kaymakam Hamza Özer hakkında ifade veren E.K., Özer’in 15 Temmuz darbe girişimi gecesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın darbecilere direniş için yaptığı “sokağa çıkın” çağrısına rağmen lojmanından çıkmadığını ve gece boyu telefonlara bakmadığını belirtti. E.K. şunları kaydetti:

“Hamza Özer ile şu an tutuklu olan Sarıveliler kaymakamı çok yakın arkadaşlar. Hatta izin almaksızın birlikte birkaç defa Ankara’ya gittiklerini de duydum. Ayrıca Hamza Özer yılın büyük bir kısmında görevinin başından bulunmuyordu. Çoğu kez Ermenek kaymakamı vekalet ediyordu. Hamza Özer ile ilgili geldiğinden bu yana halk arasında cemaat ile bağlantısı olduğu konuşulmaktadır.”

Özer hakkında ifade veren H.H.K ise, kaymakam A.Ö.’nün normalde her akşam saat 6-7’ye kadar çalıştığını, ancak darbe girişiminden 2 gün önce işlerin çok yoğun olmasına rağmen kaymakamlığa sadece 1 saat gelip gittiğini kaydetti. O geceden 2 gün öncesinde kaymakamlığa gitmeyen A.Ö.’nün Hamza Özer ile birlikte olduğunu belirten H.H.K. şu ifadeleri kullandı:

“A.Ö. bu iki günü Hamza Özer ile birlikte geçirmiş. Hatta 14-15 Temmuz geceleri A.Ö.’nün kaymakamlık konutunda birlikte kalmışlar. Darbe girişiminde bulunulduğu gece de Kaymakam A. Ö. mülki amir olmasına rağmen yapılması gerekenlere ilişkin hiçbir talimat vermeyip kendisi dışarı çıkmamıştır. Hatta yazı işleri müdürü defalarca aramasına rağmen kendisine ulaşamamış. Whatsapp’dan yazmış olduğu mesajı da okumuş ancak cevap yazmamış. 16 Temmuz öğlenine kadar hiçbir şekilde dönüş yapmamış. Daha sonra Hamza Özer Sarıveliler Kaymakamlığına vekaleten baktı.”

KAYNAK: SABAH

Kategoriler