Anasayfa » FETÖ’cü iş adamı Verdal Hosta’nın cezasına onama
FETÖ'de Bugün

FETÖ’cü iş adamı Verdal Hosta’nın cezasına onama

verdal-hosta-oglu
Verdal Hosta

Verdal Hosta 10 yıl ceza almıştı

Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) yönelik yürütülen soruşturmalar kapsamında yargılanan ünlü döner markasının sahibi iş adamı Verdal Hosta, 2018 yılında “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 10 yıl hapis cezası almıştı. Örgüte finans sağladığı ve firari Akın İpek ile beraber Pensilvanya’ya gittiği bilinen Hosta, etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanmak istediğini beyan etmiş ancak cumhuriyet savcısı bu yönde mütalaa vermemişti. Terör örgütünü finanse ettiği iddialarını reddeden Hosta, 2002 yılından beri ticaretle uğraşmadığı ve örgüte para aktarmadığını iddia etmişti. Örgütün kriptolu haberleşme programı ByLock kullanıcısı olduğu da tespit edilen Hosta, söz konusu programı kullandığını kabul etmiş, ancak bir tanıdığının tavsiyesi üzerine kısa süre kullandığını öne sürmüştü. Yargıtay Ceza Kurulu, Hosta hakkında verilen hapis cezası hükmüyle ilgili olarak temyiz incelemesini tamamladı. Kurul, FETÖ’cü iş adamı Verdal Hosta‘ya “silahlı terör örgütü üyeliği” suçundan verilen 10 yıl hapis cezasını onadı.

verdal-hosta-oglu
Verdal Hosta

FETÖ’cü iş adamı örgütün elebaşını ziyaret etmişti

Verdal Hosta, Şubat 2018’de katıldığı Ankara 18. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada, savunma yaptı. Hosta, savunmasında, firari FETÖ finansörü Akın İpek ile beraber FETÖ elebaşı Fethullah Gülen’i Amerika Birleşik Devletleri’nde ziyaret ettiğini belirtmişti. FETÖ’cü iş adamı şunları kaydetmişti:

“Biz o dönem bir terör örgütü elebaşını ziyaret için gitmedik. O dönem nasıl bir özen gösterebilirdim ki bir yanlışa düşmeyeyim. Zira o dönem herkes oraya (Pensilvanya) gidiyordu. Benim orada birkaç saniyelik görüntüm var. Hiçbir şekilde (Gülen ile) görüşmemiz olmadı ve iddia edildiği gibi talimat almadım. Girerken cep telefonlarımızı aldılar, o görüntüleri kim çekti, kim servis etti bilmiyorum.”

ByLock kullandığını kabul etmişti

FETÖ’cü iş adamı Verdal Hosta, ByLock kullandığını kabul ederek şu iddialarda bulunmuştu:

“Söz konusu programı bir arkadaşımın önerisi üzerine kısa süreliğine kullandım. Bunun suç unsuru taşıdığını sanmıyordum. Whatsapp gibi bir pragram sanıyordum. Kullandıktan yaklaşık 45 gün sonrada programı sildim.” 

Telefon görüşmelerinin eski olduğunu iddia etmişti

Verdal Hosta hakkında hazırlanan iddianamede, Fethullahçı Terör Örgütü’nün üst düzey yöneticileriyle telefon görüşmeleri yaptığı kaydedilmişti. Hosta, üst yönetimdeki isimlerle yaptığı telefon görüşmeleri ile ilgili olarak, söz konusu görüşmelerin 2007 yılına ait olduğunu söylemişti. Ayrıca, etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanmak için örgütle ilgili bildiklerini samimi bir şekilde anlattığını eklemişti.

KAYNAK: SABAH

 

Kategoriler