Anasayfa » FETÖ’cü ihraç hâkim dolandırıcılık tezgahı kurmuş
FETÖ'de Bugün

FETÖ’cü ihraç hâkim dolandırıcılık tezgahı kurmuş

fetocu-ihrac-hakimler-avukatlik-yapabilir-mi
Emin Kürşat Demiralay

KHK ile ihraç edilen hâkim Emin Kürşat Demiralay’ın dolandırıcılık yaptığı ortaya çıktı. Demiralay, 2016’da Gaziantep Adliyesi’nde görev yaparken FETÖ iltisakı sebebiyle HSK kararıyla meslekten ihraç edilmişti. Demiralay’ın kendisini avukat gibi tanıttığı ve bu şekilde para aldığı tespit edildi. FETÖ’cü ihraç hâkim Demiralay’ın, trafikte yaşadığı tartışma nedeniyle tutuklanan Fevzi Özer’i tahliye ettirmek için yakınlarından 90 bin lira para talep ettiği belirtildi. İhraç hâkimin çirkin pazarlığı ses kayıtlarına da yansıdı. Fevzi Özer, Gaziantep’te trafikte tartıştığı Halil Erçel isimli şahsı darp ettiği için tutuklanmıştı. Özer hakkında yürütülen soruşturmayı kullanan ihraç hâkim Emin Kürşat Demiralay, kendisini avukat olarak tanıttı ve Özer’in ailesinden dosyayı kapatmak için 90 bin lira talep etti.

FETÖ’cü ihraç hâkim 90 bin lira istemiş

Emin Kürşat Demiralay, kendisini Fevzi Özer’in trafikte tartıştığı Halil Erçel’in avukatı olarak tanıttı. Demiralay’ın FETÖ’den ihraç edilen bir hâkim olduğunu öğrenen Özer’in yakınları ise büyük bir şaşkınlık yaşadı. Dolandırıcılık olayına ilişkin Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunduklarını belirten Avukat Hasan Gür, Demiralay’ın avukat olmamasına rağmen gerçek bir avukatın ofisinde dolandırıcılık tezgahını gerçekleştirdiğini ifade etti. Ayrıca, Demiralay’ın giriştiği çirkin pazarlığın ses kaydını da savcılığa teslim ettiklerini belirtti.

fetocu-ihrac-hakimler-avukatlik-yapabilir-mi

Demiralay, kendisini mağdur avukatı olarak tanıttı. Özer’in yakınları Demiralay’ın konuşmalarından şüphelenince görüşmeyi ses kaydına aldı. Sahte avukat Demiralay’ın, 90 bin liranın ödenmesi durumunda Özer’i hemen tahliye ettirebileceğini vadettiği kayıtlara yansıdı. Demiralay’ın basit bir trafik tartışmasını ağır ceza mahkemesinde görülecek bir dosya gibi gösterdiği belirlendi. Özer’in avukatı Hasan Gür, görüşmede eski hâkimle yanındaki kadının müvekkilinin yakınlarını gözünü şantaj ve tehditle korkutmaya çalıştığını söyledi.

Avukatlık ruhsatı yok

Avukat Gür, müvekkilinin 21 Temmuz’da trafikte bir sürücüyle tartışma yaşadığını, olayın ardından şikâyet üzerinden karakola çağrıldığını söyledi. Müvekkili Fevzi Özer’in kaçmadan karakola gittiğini anlatan Gür:

 “Karşı taraf yaşanılan olayların görüntünü kırparak sosyal medya platformlarında paylaştı. Bunun sonucunda müvekkilim mevcutlu olarak adliyeye götürülüp tutuklandı. Müvekkilimin ailesini karşı tarafın avukatı ve emekli bir hâkim olarak tanıtan bir kişi arıyor. Müvekkilimin ailesiyle görüşmek istiyor. Telefonda bu olaydan dolayı şikâyetten vazgeçeceklerini söylüyor. Bunun karşılığında bir miktar para ödemelerini talep ediyorlar. Müvekkilimizin ortağı ve kardeşi bahsedilen iş yerine gidiyor. Bir meslektaşımızın bürosuna gidiyorlar. Orada görüşmeyi gerçekleştiriyorlar. Müvekkilimin yakınları şüphelenince görüşmeden önce bir araştırma yapıyorlar. Bu şahsın FETÖ’den iltisaklı olduğu gerekçesiyle ihraç edilen bir hâkim olduğunu öğreniyor. Bu adamdan şüphelenince görüşmeye ses kaydını açarak giriyor. Tüm görüşmenin ses kaydını alıyor. Görüşme yaklaşık 23 dakika süren bir görüşme oluyor. İhraç olan hâkim kendisini avukat olarak tanıtıyor” şeklinde konuştu.

Gür, sahte avukatın müvekkilinin cezaevinden çıkması için önce 90 bin lira para istediğini, daha sonra bu rakamın arttırıldığını söyledi. Gür, şunları kaydetti:

“Gaziantep Baro Başkanı İskender Kahraman’da Gaziantep’te bu isimde bir avukatın olmadığını söyledi. Bizde eski hâkimin 2016’da FETÖ’den ihraç edildiğini öğrendik. Şahıs hakkında dolandırıcılık suçlamasıyla şikayetçi olduk. Bize göre bu olayın içerisinde şantaj ve tehdit olayları da var. Haksız bir kazanç elde etme olayıyla karşı karşıyayız. Türkiye Barolar Birliği’nden de sorgulattık. Avukatlık kaydı bulunmuyor. Maalesef avukatlık ruhsatı olmayan ancak kendisini avukat gibi tanıtıp avukat meslektaşımızın ofisinde çirkin bir pazarlığa girişiyorlar.”

KAYNAK: İHA

Kategoriler