Anasayfa » FETÖ’cü emniyet müdüründen ‘öldürme’ emri
FETÖ'de Bugün

FETÖ’cü emniyet müdüründen ‘öldürme’ emri

FETÖ’cü eski Emniyet Müdürü Zeki Taşkın’ın, WhatsApp üzerinden “ölüm emri” verdiği mesajlar ortaya çıktı.

FETÖ’nün Jandarma Okullar Komutanlığındaki darbe faaliyetleriyle ilgili, aralarında Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile dönemin Emniyet Genel Müdürü Celalettin Lekesiz’in de bulunduğu bazı idarecilerin alıkonulması planına ilişkin iddianamede, darbecilerin WhatsApp üzerinden “öldürme emri” verdiği yazışmalar yer aldı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Soruşturma Bürosunca, 2’si tutuklu 13 şüpheli hakkında hazırlanan iddianamede, halkın darbecilere karşı direncini kırmak için FETÖ mensubu polislerin WhatsApp üzerinden organize olduklarına işaret edildi.

İddianamede darbe girişiminin yaşandığı gece Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi Başkanlığı yakınında yakalanan eski Emniyet Müdürü Zeki Taşkın’ın, WhatsApp’tan gönderdiği mesajlara da yer verildi.

‘Direnen herkesi indirin’ mesajı

Şüpheli Taşkın, Emniyet Genel Müdürlüğünün darbe karşıtı emirlerine uyulmaması gerektiğini belirterek “Abiler emniyetten gelen emirleri yerine getirmemeliler. Herkes Genelkurmay’a gitsin. Devreler birbiriyle irtibat kursun. Zincir kursunlar. Haberdar olmayan kalmasın, emekliler dahil.” şeklinde mesaj attı.

İlerleyen saatlerde darbeye direnenler için ölüm emrini verdiği mesajlarında Taşkın şu ifadeleri kullandı:

“Ankara’da muvazzaf ve emekli kim varsa silahını alıp GENKUR, EGM, Ankara Emniyet, KOM, TEM ve Yıldız’ın önüne giderek direnen herkesi indirsin. Bu konuda askere yardımcı olsun. Kimse evinde durmasın. Duran vebaldedir. Herkese duyurun. Abiler herkese ilettim. ‘Paralelci’ ilan edilen polisler, silah ve teçhizatlarını kesinlikle teslim etmesin.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve korumalarına ilişkin de mesaj atan şüpheli Taşkın’ın, örgüt mensuplarının moralini yüksek tutmak için “Erdoğan, yanındaki korumalarla bilinmeyen bir yere götürüldü. Büyük ihtimalle Deniz Kuvvetleri Komutanlığı deniz üssünde tutuluyor. Emniyet müdürlükleri, askere direnmeyeceklerini ilan etti. Bir abiye, eski istihbaratta çalışan bir arkadaşı göndermiş.” şeklindeki yazışmaları da iddianamede yer aldı.

Zeki Taşkın, darbe girişiminden önce FETÖ üyeliği nedeniyle görevinden ihraç edilmiş ve soruşturma kapsamında tutuklanmıştı.

Kaynak: AA

Kategoriler