Anasayfa » FETÖ’cü emniyet müdürleri hakkında mütalaa açıklandı
FETÖ'de Bugün

FETÖ’cü emniyet müdürleri hakkında mütalaa açıklandı

fetocu-emniyet-mudurleri-listesi
polislerin yasa dışı dinleme davası

FETÖ elebaşı Fetullah Gülen, eski Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünden Sorumlu İstanbul İl Emniyet Müdür Yardımcısı Mahir Çakallı, eski İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Nazmi Ardıç ve yardımcısı Ahmet Kalender’in aralarında bulunduğu 44 polise yasa dışı dinleme yaptıkları iddiasıyla dava açılmıştı. FETÖ’cü emniyet müdürleri hakkında 6 yıldır devam eden yasa dışı dinleme davasında, Cumhuriyet Savcısı mütalaasını açıkladı. Mütalaada, FETÖ’cü emniyet müdürleri Çakallı, Ardıç ve Kalender’in FETÖ içerisinde yönetici konumunda faaliyet yürüttüğü, diğer polislerin de örgütün hiyerarşik yapısına dahil oldukları belirtildi. Sanıkların, İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün hiyerarşik yapısı içerisinde yasa dışı örgütlenme oluşturup, suç işlemek amacıyla bir araya geldikleri kaydedildi. Savcı, sanıkların örgüt üyesi olmak suçunun yanında, “casusluk”, “suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme”, “resmi belgede sahtecilik” gibi farklı suçlardan hapis cezasına çarptırılmalarını talep etti. Sanıkların, ayrıca farklı FETÖ davalarından da haklarında cezalar bulunuyor.

fetocu-emniyet-mudurleri-listesi
Mahir Çakallı

22,5 yıla kadar hapis cezası istendi

Davada, Fetullahçı Terör Örgütü’ne bağlı polislerin 17 Aralık darbe girişimi öncesi, kendilerinden olmayan İstihbarat Şube polislerinin, FETÖ tarafından planlanan operasyonlardan haberi olup olmadığını öğrenmek için meslektaşlarını dinledikleri kaydedildi. Bir ağır ceza mahkemesi başkanının telefonlarını da yasadışı dinleyen FETÖ’cü polislerin, daha sonra emniyetteki sunucuları sildikleri ileri sürülüyor. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından görülen davada, sanık savunmaları tamamlandı, tanıklar dinlendi. Sanıkların yargılamayı uzatmak amacıyla günlerce, haftalarca savunma yaptıkları, taleplerde bulundukları ifade edildi. Hatta, zaman zaman mahkeme heyeti ve Cumhuriyet savcısına tehditvari ifadeler kullandıkları belirtildi.

fetocu-emniyet-mudurleri-listesi
Ahmet Kalender

Sanıklardan Ahmet Kalender, 2019 yılında “futbolda şike kumpası” davasında yargılanırken çıkartıldığı mahkemede, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen için “Terörist değildir” şeklinde konuşarak pişman FETÖ’cü olmadığını bir kez daha gözler önüne sermişti. Ayrıca Kalender, FETÖ için de “terör örgütü olarak değerlendirmenin haksızlık olacağını” söylemişti.

fetocu-emniyet-mudurleri-listesi
Nazmi Ardıç

Savcı ise 43 sayfalık mütalaa hazırladı. Mütalaada,  sanıklardan Mahir Çakallı, Nazmi Ardıç ve Ahmet Kalender’in “örgüt yöneticiliğinden” 15 yıldan 22,5 yıla kadar, diğer sanıkların FETÖ üyeliğinden 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları istendi. FETÖ elebaşı Fetullah Gülen ile beraber 8 firari sanığın ise dosyalarının ayrılması gerektiği belirtildi.

FETÖ’cü emniyet müdürleri farklı davalardan da yargılanıyor

Mahir Çakallı ve Ahmet Kalender, “17 Aralık Darbe Girişimi Davası”nda, Mahir Çakallı ise “25 Aralık Darbe Girişimi Davası”nda ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası almıştı. Ardıç, ayrıca “Şike Kumpası Davası”nda bin 971 yıl 1 ay, Kalender ise aynı davada bin 766 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

Mütalaada, sanıkların farklı suçlardan da ceza alması istendi. İşte o suçlar;

“Siyasal veya askeri casusluk”,

“Devletin güvenliğine ilişkin gizli kalması gereken bilgileri açıklama”,

“suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme”,

“iftira”,

“görevi kötüye kullanma”,

“göreve ilişkin sırrın açıklanması”,

“resmi belgede sahtecilik”,

“kamu görevine ait araç ve gereçleri suçta kullanma”,

“özel hayatın gizliliğini ihlal”,

“bilişim sistemine girme, sistemi engelleme, verileri yok etme veya bozma”

Sanıkların “cebir ve şiddet kullanarak anayasal düzeni devirmeye teşebbüs” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle de yargılandıkları, ancak bu davada bu suçtan beraat verilmesi gerektiği ifade edildi. Duruşma, ileri bir tarihe ertelendi.

KAYNAK: SABAH

 

Kategoriler