Anasayfa » FETÖ’cü başyaver darbeyi kimin yaptığını çözememiş
FETÖ'de Bugün

FETÖ’cü başyaver darbeyi kimin yaptığını çözememiş

15 Temmuz darbe girişimi sırasında,Genelkurmay Başkanlığındaki eylemlerle ilgili, sözde “Yurtta Sulh Konseyi” üyelerinin de arasında bulunduğu 221 kişinin yargılandığı davanın ikinci günü, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eski başyaveri Kurmay Albay Ali Yazıcı’nın savunması alındı.

Yazıcı, 5 Temmuz 2016 günü Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanından ayrıldığını, önce 2 gün ardından da 1 hafta izin yaptığını, Tokat Erbaa’daki ailesinin yanına gittiğini, 14 Temmuz’da Ankara’ya döndüğünü, lojmanında kaldığını, 15 Temmuz saat 17.00’de de 16 Temmuz’da Antalya’daki görev için Muhafız Alayından hareket ettiğini anlattı.

Muhafız Alayından ayrılırken yanına gelen ve kendisini “Emin Yarbay” olarak tanıtan kişinin “Komutanım Antalya’ya gidiyormuşsunuz. Ben de tatile gidiyorum, sizinle gelebilir miyim?” diye sorduğunu ve bu kişiyle birlikte yola çıktıklarını ifade eden sanık Yazıcı, Afyonkarahisar’da mola verdiklerini, daha sonra yola devam ettiklerini, kendisini telefonla arayan Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga’nın “Albayım bir şeyler oluyor, bilginiz var mı?” sorusu üzerine yaşananlardan haberdar olduğunu söyledi.

Kasırga ile görüşmesinin ardından Cumhurbaşkanlığı Kara Yaveri Yarbay Mete Semercioğlu’nu aradığını, Semercioğlu’nun kendisine tatbikat yapıldığı bilgisinin verildiğini söylediğini, yol boyunca Cumhurbaşkanlığı Basın Başdanışmanı Lütfullah Göktaş ve bazı kişilerle telefon görüşmesi yaptığını kaydeden sanık Yazıcı, Antalya’dan protokol şube müdürünün aradığını ve yarın yapılacak etkinliğin iptal edildiği söylediğini, bunun üzerine de Marmaris’e doğru yolunu değiştirdiğini kaydetti.

Sanık Yazıcı, İzmir yolundan Marmaris’e doğru döndükten sonra bile Emin Yarbay’ın arabadan inmediğini belirterek “Emin Yarbay benimle devam etmek istedi, garip garip hareketler yapıyordu, ben de kendisinden çekindim. Yolda Marmaris’e gitmenin sıkıntılı olacağını düşündüm, yanımda tanımadığım birisi olduğu için. Bu kişiyi, Muhafız Alayına yeni atanmış birisi olarak değerlendirdim. Emin Yarbay, ‘Komutanım Çiğli’ye gidelim.’ dedi, biz de Çiğli’ye geçtik. Ertesi sabah Ankara’ya döndüm, 16 Temmuz sabahında Ankara’daydım, 17 Temmuz’da gözaltına alındım.” diye konuştu.

Savunmasının ardından Mahkeme Başkanı Dik’in sorularını yanıtlayan sanık Yazıcı, “Bu darbeyi kimin yaptığını düşünüyorsun?” sorusuna “Darbeyi kimin yaptığını 10 aydır düşünüyorum, ben de işin içinden çıkamadım. Benim bildiğim, ‘Şu FETÖ’cüdür, terör örgütü üyesidir’ diyeceğim bir komutan, asker de yok.” yanıtını verdi.

Kaynak: AA

Kategoriler