Anasayfa » FETÖ’cü ataşeler depresyonda
FETÖ'de Bugün

FETÖ’cü ataşeler depresyonda

FETÖ’nün ordudaki yapılanmasında yer alan örgüt üyesi askeri ataşelerin 30’u Türkiye’ye dönmedi. 12 askeri ataşe firari olarak aranıyor. 18 askeri ataşe ise görev yaptıkları ülkelerde sahte raporlar alarak ifade vermekten kaçıyor. Yargıya hesap vermek istemeyen askeri ataşelerin, depresyon, yüksek tansiyon bel ağrısı gibi bahanelerle “Uçağa binemez” raporu aldığı ortaya çıktı.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından TSK’da yürütülen FETÖ temizliğinde büyük aşama katedilirken, firari FETÖ’cülerin Türkiye’ye getirilmesi için de çalışmalar sürdürülüyor. TSK’nın yurtdışındaki en önemli birimi olan askeri ataşeliklerin, büyük oranda FETÖ kontrolünde olduğunun ortaya çıkması üzerine Türkiye’ye çağrılan ataşelerin çok azı ülkeye döndü. 30 ülkede bulunan askeri ataşeler yargıdan kaçışlarını sürdürüyor. FETÖ soruşturması kapsamında Türkiye’ye ifadeye çağrılan Berlin, Brüksel, Roma ve Viyana gibi başkentlerde görev yapan 18 askeri ataşe, firari görünmemek için sahte raporlara başvurdu. Baş dönmesi, üst solunum yolu enfeksiyonu, orta kulak iltihabı ve bel ağrısı gibi bahanelerle rapor alan askeri ataşelerin raporlarında en sık görülen rahatsızlık ise depresyon oldu. Darbe girişimleri başarısız olunca depresyona giren FETÖ’cüler, yargıdan kaçış için de depresyonu gerekçe olarak sundu.

Ankara’nın darbe girişimi sonrasında merkeze çağırdığı, Almanya’daki NATOüslerinde görevli çok sayıda askeri personelin, Türkiye’ye dönmediği öğrenildi. Diplomatik pasaport sahibi yaklaşık 60 Türk vatandaşı, görevlerinin sona ermesi, geri çağrılmaları ve pasaportlarının iptal edilmesine rağmen Almanya’dan ayrılmadı. Bunların çoğu NATO üslerinde görevli askeri personel. Bir kısmı da Almanya’ya iltica talebinde bulunan 60 kişi arasında, diplomatik pasaport sahibiaile mensupları da var. Almanya’da iltica talebinde bulunanlar içinde, Türkiye’nin Berlin Büyükelçiliği Savunma ve Kara Ataşesi A.D. de bulunuyor.

Kaynak: Sabah

Kategoriler