Anasayfa » FETÖ’cü amiral alkol kullandırarak konuşturmuş
FETÖ'de Bugün

FETÖ’cü amiral alkol kullandırarak konuşturmuş

İzmir’de “askeri casusluk soruşturması”ndaki usulsüzlükler ve bazı bilgilerin sızdırılmasıyla ilgili hazırlanan iddianamede ifadesine yer verilen sanıklardan H.S., meslekten ihraç edilen Tümamiral Mustafa Zeki Uğurlu ve Tuğamiral Ali Suat Aktürk hakkında önemli bilgiler verdi.

İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen iddianamede tutuksuz sanık olan H.S., NATO görevi kapsamında yurt dışında olduğu belirlenen ve 15 Temmuz darbe girişiminin ardından TSK’dan ihraç edilen Uğurlu’nun FETÖ’ye her türlü bilgiyi en ince ayrıntısına kadar verdiğini, alt ve üst rütbedeki askeri personel hakkında etnik kimlik, siyasi görüş, aile yapısı ve alkol-kadın-para-makam olarak adlandırılan zafiyetler hakkında bilgi topladığını ileri sürdü.

Genelkurmay Başkanlığı Plan Prensipler Daire Başkanlığında görevli olduğu dönemde haftalık ya da 15 günde bir toplantılar yaptığı Uğurlu’nun TSK’nın bazı plan ve projelerini sözlü olarak kendisine aktardığını iddia eden H.S., Uğurlu’nun örgüt içerisindeki konumuna ilişkin ise “FETÖ içerisindeki notu ‘5 üzerinden 5’ diye tabir ediliyordu. Dolasıyla tamamen FETÖ’ye bağlı, aşırı itaatkâr, FETÖ tarafından istenilen tüm emir ve talimatları yerine getiren bir kişiydi.” ifadelerini kullandı.

Genelkurmayın gizli belgelerini örgüte vermiş

H.S, Uğurlu’nun paylaştığı çok gizli nitelikteki bilgiler arasında, NATO üyesi ülke subaylarının diğer ülkelere görevlendirmelerine ilişkin listelerin, Türkiye’nin diğer ülkelerle yaptığı ortak askeri tatbikatlarda görev alacak kişilerin isimlerinin yazılı olduğu listelerin, Genelkurmay Başkanlığının dış ülkelere yapılan “yerinde izleme” adı altındaki görevlendirmelere ilişkin belgelerin de bulunduğunu belirterek, bu belgelerin fotokopi ve CD’lerini bizzat Uğurlu’dan aldığını dile getirdi.

H.S, bu belgeleri, örgüt içerisinde “Tarık Tekin” kod adını kullanan, Ankara, Mersin ve Aksaz’daki Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı askerlerden sorumlu olan firari sanık Hüseyin Dalan’a verdiğini, raporu hazırlanan bu belgelerin Gülen’in doktoru olduğu iddia edilen firari sanık Kudret Ünal’a ulaştırıldığını kaydetti.

Genelkurmay Başkanlığının çekilen fotokopileri kayıt altına almasının ardından Uğurlu’nun Hava, Kara ve Deniz Kuvvetleri komutanlıklarındaki tüm evrakları CD ortamında kendisine getirdiğini anlatan H.S., örgüte muhalif olan iki rütbeli asker hakkında rapor hazırlamak için Plan Prensipler Daire Başkanlığına gittiğini ve bu ziyarette kimliğini gizlemediğini söyledi.

H.S., “Bu ziyaretimi asıl kimliğimle yaptığım için ismim kayıtlardan kontrol edilirse tam tarihi belli olacaktır. Bu görüşmeden sonra ayrıntılı bir rapor hazırladım. Raporla birlikte bana Mustafa Zeki Uğurlu tarafından getirilen ‘çok gizli’ ve ‘gizli’ ibareli belgeleri de Fetullah Gülen’e gönderilmek üzere aracı olan FETÖ üyesi Hüseyin Dalan’a elden verdim.” ifadelerini kullandı.

Alkol kullandırarak konuşturmuş

Hakkında yakalama kararı bulunan, eski Tuğamiral Ali Suat Aktürk’ün de Uğurlu gibi FETÖ’yle bağlantısının güçlü olduğunu, örgütün belirlediği bir kadınla evlendiğini beyan eden H.S, “Aktürk, birlikte çalıştığı personelle alkol kullanarak onları istediği gibi konuşturup gerek özel gerekse de iş yerindeki bilgileri istediği gibi kolayca alabiliyordu. Almış olduğu bu bilgileri de bana ayrıntılı bir şekilde aktarıyordu.” dedi.

Darbe girişimi sonrası ele geçirilen sözde sıkıyönetim atama listesinde, Uğurlu’nun NATO’daki görevine devam edeceği Aktürk’ün ise Merkez Bankası başkanlığı görevine getirileceği yer alıyordu.

 

Kaynak: AA

Kategoriler