Anasayfa » FETÖ’cü albay savunmasında Gülen’i referans almış
FETÖ'de Bugün

FETÖ’cü albay savunmasında Gülen’i referans almış

Aracında FETÖ elebaşının kitabı bulunan darbeci Albay Bilal Akyüz, mahkemede “Gülen’in kitaplarını hiç okumadığını” söyledi.

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen Akıncı Üssü davasının bugünkü celsesinde, eski Kurmay Albay Bilal Akyüz’ün çapraz sorgusu yapıldı.

Davaya müdahil olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatı Hüseyin Aydın, görüntülerde kapalı ortamda şapka taktığı görülen Akyüz’e neden şapka takma ihtiyacı hissettiğini sordu. Sanık Akyüz, o tarihte Ankara’da hava çok sıcak ve güneşli olduğu için şapka taktığını iddia etti.

Bazı müştekilerin avukatı Emrullah Beytar, “Sanık Akyüz, savunmasını kendisinin hazırladığını söylüyor, İmam-ı Azam’a atıf yapıyor ve bir gemi örneği veriyor. ‘Bir gemide bir masum, 9 cani bulunsa o gemi batırılmaz.’ örneği, Fetullah Gülen’in kitaplarında açıkça zikredilmekte. Fetullah Gülen de bunu Bediüzzaman’dan alıntı yaparak ve kaynak göstermeden zikrediyor. Fetullah Gülen’in kitabını okumayan bir insanın bu örneği vermesi mümkün değildir. Sanık bunu nasıl açıklayacak? Başka hiçbir kitapta bu örnek geçmemektedir. Gülen’in kitabı okumayan bir insanın, bu örneği vermesi mümkün değildir, bunu nasıl izah eder?” sorusu yöneltti.

Sanık Akyüz de soruya “Sayın avukat, cevap veriyorum. ‘Ha ha ha‘ diye gülüyorum. Böyle saçma soru mu olur?” diyerek cevap verdi.

Mağdur ve müşteki yakınlarının yoğun tepki göstermesi üzerine Mahkeme Başkanı Selfet Giray, duruşmanın huzurunu bozanların dışarı atılacağı uyarısında bulundu.

Avukatlara ve sanıklara da uyarıda bulunan Giray, provokasyona sebep verecek hareketlerde ve ifadelerde bulunulmasına müsaade etmeyeceğini, karşılıklı diyaloğa izin vermeyeceğini söyledi.

Salondaki durumun normale dönmesi üzerine sanık Akyüz, “Sayın Başkan, sizden ve mahkeme heyetinden özür diliyorum. Sayın avukat da ortamı germek için yapıyor. Ben kimseye hakaret etmedim.” açıklamasında bulundu.

Kaynak: AA

Kategoriler