Anasayfa » FETÖ yasa dışı dinlemeleri ABD’ye servis etmiş
FETÖ'de Bugün

FETÖ yasa dışı dinlemeleri ABD’ye servis etmiş

Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından kapatılan Telekomünikasyon İletişim Başkanlığında (TİB) FETÖ’cü bürokratların yapılan dinlemeleri eş zamanlı olarak ABD’ye aktardıklarını ortaya koydu.

Abdülkadir Selvi, CIA’in Türkiye’de yaptığı dinlemelerin ABD’deki 17 Aralık davasında delil olarak kullanılacağını da ekledi.

Abdülkadir Selvi’nin yazısının ilgili bölümü:

FETÖ’nün dinleme üssü olarak faaliyet gösteren TİB’de inceleme yapan müfettişler, 17-25 Aralık dinlemeleriyle ilgili çok önemli ve ilginç bir tespitte bulundu.

Dinlemelerle ilgili üç hat çekilmiş. Biri, dinleme talebinde bulunan ilgili “İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına bağlı adli kolluğa, ikincisi Emniyet İstihbarat’a, üçüncü ise tanımlanmayan bir hatta. Oysa yasaya göre sadece dinlemeyi talep eden birime hat verilmesi gerekiyordu.

Tanımlanmayan hattın izi sürüldüğünde, TİB’in bahçesinde yer alan çanak antenlerden birine çıktığı tespit edildi. Antene bağlanan kablo ise bir duvarın arasında bulundu. Ancak ucuna bağlanan sistem alelacele söküldüğü için tespitte zorlanıldı. Yapılan çalışmalarda bunun veri transferinde kullanılan bir çanak anten olduğu belirlendi.

17-25 Aralık’tan bir süre sonra TİB’in Ankara İncek’teki merkezine gitmiştim. O zaman ilgililer içeride sistemlerle bağlantısını tespit edemedikleri çanak anteni göstermişti. Müfettişler TİB’deki incelemelerinde veri transferinde kullanılan çanak anten üzerinden FETÖ’cülerin, dinlemeleri eş zamanlı olarak yurt dışına transfer ettiklerini tespit etti.

O dinlemeler bakalım FBI ya da CIA’in hangi veri merkezinde tutuluyor. Zarrab davasının bir bölümünde bu dinlemeler kullanılacak.

Kaynak: Hürriyet

Kategoriler