Anasayfa » FETÖ ve PKK Yunanistan’da uyuşturucu için hesaplaştı
FETÖ'de Bugün

FETÖ ve PKK Yunanistan’da uyuşturucu için hesaplaştı

feto-ve-pkk-arasindaki-fark
FETÖ, PKK, Yunanistan, çatışma

Yunanistan’ın sahip çıktığı FETÖ’cülerin ülkeyi karıştırdıkları ortaya çıktı. 5 Eylül 2021’de Yunanistan’ın Pire kentinin Paşalimanı sahilinde ve aynı sene 7 Ekim’de Atina yakınlarındaki Anavisos kasabasında silahlı saldırılar yaşanmıştı. Saldırılarda, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduğu belirtilen 6 kişi yaralanmıştı. Konuya ilişkin soruşturma, Yunan İstihbarat Teşkilâtı (EYP) ve Interpol’ün yardımlarıyla yürütüldü. Bu kapsamda, PKK üyesi 1 kişi gözaltına alındı. Saldırılarda yer alan 5 kişi ise kaçtı. Yunan medyasında yer alan bir habere göre, yaşanan iki silahlı çatışmanın arkasında FETÖ ve PKK mensupları var. Yunan Polis Teşkilâtı (ELAS), çatışmaların iki terör örgütünün uyuşturucu için hesaplaşması nedeniyle olduğunu bildirdi.

FETÖ ve PKK arasındaki intikam çatışması

Kathimerini gazetesi, ELAS’ın soruşturma belgelerinden faydalanarak yaptığı haberde şu ifadelere yer verdi:

“Geçen yıl 5 Eylül’de, Paşalimanı’ndaki yaya yolunda, kimliği meçhul 2 kişi, 22 ve 26 yaşlarında 2 Türk vatandaşının (daha önce kardeş oldukları ileri sürülmüştü) ayaklarına 3 el ateş ettiler. Yaralılar, polise ifadelerinde ‘Yunanistan’a 6 ay önce geldik. HDP üyesiyiz’ dediler. Birinin adının Murat olduğu belirtilen yaralılar, taburcu olduktan sonra intikam almaya karar verdiler. Kendilerine ateş eden ve muhtemelen tanıdıkları saldırganlardan birinin sosyal medya hesabındaki bir fotoğrafından Anavisos kasabasında lüks bir dairede yaşadığını tespit ettiler. Geçen yıl 7 Ekim’de de saat 20.25’te, dairenin balkonunda oturan FETÖ ve PKK üyesi 4 kişiyi, 24 el ateş edip yaraladıktan sonra kaçtılar.”

Çatışmada yaralanan şahıslardan birinin ifadesi ise şu şekilde:

“Altı aydır Yunanistan’dayım. Türkiye’den, siyasi görüşlerim nedeniyle hayatım tehlikede olduğu için geldim. HDP’liyim ve Pire’de yine HDP’li üç kişiyle beraber yaşıyorum. Bunlardan biri de dün akşam 20:30 sularında Paşalimanı’nda yürüyüşe çıktığım Murat.”

Bir diğer yaralı ise, aniden karşısına çıkan kimliği belirsiz bir kişinin kendisini sağ uyluğundan vurduğunu söyledi.

feto-ve-pkk-arasindaki-fark

ELAS’ın belgelerinde ise şu cümleler yer aldı:

“Anavisos’taki lüks daireyi, daha sonra İngiltere’ye kaçan 1 FETÖ üyesi kiralamıştı. Aynı kişi, kaçmadan önce 2018’de Ekvator’dan Yunanistan’a 178 kilo eroin getiren şebekenin ‘dayı’ adıyla tanınan 52 yaşındaki elebaşısını Malandrinu cezaevinde ziyaret etti.” Mısırlı bir taksi şoförü de ifadesinde “Birbirlerini Türkiye’den tanıyan çocuklar, taksi istediklerinde beni çağırıyorlardı. Saldırılar hesaplaşma için yapıldı.”

KAYNAK: KATHİMERİNİ

 

Etiketler

Kategoriler