Anasayfa » FETÖ ve Kaset Operasyonları
Kumpaslar

FETÖ ve Kaset Operasyonları

FETÖ örgütünün siyasete dizayn vermek için kullandığı metotlardan biri gizli kaydedilmiş kasetlerle kumpas kurmaktı. CHP

FETÖ terör örgütünün siyasete dizayn vermek için kullandığı metotlardan biri gizlice kaydedilmiş kasetlerle kumpas kurmaktı. 

Dönemin CHP Genel Başkanı Deniz Baykal 2011 yılında hakkında servis edilen kamera kayıtlarıyla ilgili düzenlediği basın toplantısında olayın bir komplo olduğuna işaret etti:

“Bu bir kaset olayı değildir, bir komplodur. Komplo, hukuk dışı, ahlak dışı bir tertip demektir. Bir komplo yaparken bazen haneye tecavüz edersiniz. Duvarlara, eşyalara gizli kameralar yerleştirirsiniz. Gizli çekimlerle insanların en korunaksız görüntülerini alırsınız, kesersiniz, biçersiniz, aktarırsınız montaj yaparsınız çarpıtırsınız. Böyle yaparken de dünyanın her yerinde bütün dinlerin, bütün rejimlerin, bütün ahlak anlayışlarının güvencesi altında olan insanoğlunun mahremiyetine tecavüz edersiniz. Ağır haya ve utanç bunu yapanlar için anlamını kaybeder. İnsanların şerefleri onların umurlarında değildir. Önümüzdeki komployu gerçekleştirenler, bunu sapık oldukları için ya da ticari kazanç sağlamak için veya şantaj yapmak için düzenlememişler, siyaset yapmak için düzenlemişlerdir. Ahlaklarına, vicdanlarına uygun bir siyaset.”

Ekran Resmi 2016-08-02 11.43.42

Baykal’a kaset komplos böyle kurulmuş

FETÖ’nün Deniz Baykal’a yönelik üç aşamalı kaset komplosu gerçekleştirdiği belirlendi. Önce hedef seçilen adrese girip cihazlar yerleştirildi, daha sonra yerleştirilen gizli kamera ile görüntüler çekildi ve son olarak gizli çekimin ardından kameralar söküldü.

Kaset komplosunda İstihbarat Dairesi’ne yerleşen FETÖ’cü polislerin görev aldığı belirlenirken tespit edilen bazı adreslerde ise kasetlerin nasıl çekildiğine yönelik ipuçlarına ulaşıldı. Kaset komplosunun siyasilerin yanı sıra iş dünyasını da hedef aldığı anlaşıldı.

“Seni iyice rezil ederiz” tehdidi

Baykal o dönem savcılığa sunduğu dilekçede, “Siyasi hayatımı bitiren kumpası kim yaptıysa bulun. Zanlıların hesap vermesini istiyorum.” dedi. Ancak savcılığın defalarca yaptığı “İfade vermeniz lazım, bize yardımcı olun.” çağrısına Baykal karşılık vermedi. Gizli tanık iddialarına göre Baykal, FETÖ’nün “Yeni kasetlerini çıkarır, seni iyice rezil ederiz.” şeklindeki tehdit ve şantajlarından korktuğu için ifade vermeye gitmedi. Soruşturmayı derinleştiren savcılık, son 2 yılda FETÖ’ye yapılan operasyonlar sonucu önemli bilgi ve belgelere ulaştı. Örgüt mensuplarının kişisel e-mailleri ile örgütün kriptolu mesajlaşmalarını mercek altına alan savcılık, “Dediklerimizi yapmayanlara Baykal’ı hatırlatın. Sonları Baykal gibi olacak.” şeklinde yazışmalar ele geçirdi.

Gizli tanık kasedi anlattı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturmadaki gizli tanık ifadeleri medyaya sızdı. Gizli tanığın Deniz Baykal’ın kaset skandalıyla ilgili açıklamaları hayli şaşırtıcı. FETÖ yapılanması içinde uzun yıllar üst düzey görev yapan gizli tanık, Baykal’ın 17 yıl dinlendiğini söyledi. Ayrıca Fetullah Gülen’in bizzat kaset kumpası için talimat verdiğini anlatan gizli tanık “Baykal’ı yanlış yönlendirerek ‘Kaset işini çözeceğiz.’ deyip kandırdılar ve yanlarına çekmeye çalıştılar.” iddiasında bulundu.

Çilingir gözaltına alındı

Kaset komplosu soruşturmasında savcılık, emniyet birimleri ile ortak çalışma yürüttü. Siyasilere yönelik gizli kamera ile kayıt olaylarıyla ilgili geçmişe yönelik delilleri yeniden elden geçiren savcılık, yasa dışı kamera kayıtları yapılan mekanlar üzerinde çalışmalarını yoğunlaştırdı. Bu çerçevede, mekanlara nasıl gizli kamera yerleştirildiğinin yanıtını arayan savcılık, mekanlara çilingir marifetiyle girildiği bilgisine ulaştı. Bu gelişme üzerine çalışmalarını yoğunlaştıran savcılık, geçen hafta devam eden soruşturmanın ilk ayağını oluşturan operasyon için düğmeye bastı. Savcılığın talimatı üzerine bir polis ve bir çilingir hakkında gözaltı işlemi uygulandı.

Türk siyasi tarihinin en büyük skandalı

Türk siyasi tarihinin en büyük skandallarından biri olarak tarihi geçen kaset skandalı görüntüleri 6 Mayıs 2010’da internet sitelerinde yer aldı. CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve eski özel kalem müdürüNesrin Baytok’a ait olduğu iddia edilen görüntüler büyük yankı uyandırdı. Baykal sert tepki göstererek olayı “tezgah” ve “komplo” olarak nitelendirdi. Başlatılan soruşturma kapsamında ise görüntülerin ABD üzerinden gönderildiği belirlendi. Savcılık ABD’deki ilgili şirketlerden bilgi istedi ancak bilgi gelmedi. Soruşturma Ankara Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığına devredildi. Devam eden süreçte Baykal, 10 Mayıs’ta istifa etti, Kemal Kılıçdaroğlu 22 Mayıs’taki Kurultay’da Baykal’ın yerine genel başkan seçildi.

Sonraki hedef MHP oldu

12 Haziran 2011 seçimleri öncesi siyasi gündemi sarsan bir başka kaset furyasında ise hedef MHP yöneticileri oldu. FETÖ’nün kurduğu “farkliulkuculuk” adlı internet sitesinde 26 Nisan 2011’de yayımlanan ilk görüntüler sonrası MHP’nin iki genel başkan yardımcısı istifa etti. 21 Mayıs’a kadar devam eden süreçte yayınlanan görüntüler sonrası aralarında genel başkan yardımcıları ve bazı parti yöneticilerinin de bulunduğu sekiz kişi daha hem partiden hem de milletvekili adaylığından istifa etti. Görüntüleri yayınlayan sitelerin 25 tanesinin yurt dışından, birinin Türkiye’den yayın yaptığı tespit edildi.

Ekran Resmi 2016-08-02 10.32.44

Bahçeli şantaja boyun eğmedi

MHP lideri Devlet Bahçeli’nin kaset şantajlarına boyun eğmediği ve “Elinizde ne varsa yayımlayın.” resti çektiği öğrenildi. Bahçeli’nin restinin ardından MHP’li yöneticilere ait olduğu iddia edilen görüntüler servis edildi.

Ekran Resmi 2016-08-02 10.35.28

“Kozmik Oda”dan çıktı

MHP’lilerin “kaset komplosu” öncesinde dinlemeye alındıkları tespit edildi. Ortaya çıkan belgelere göre süreç şöyle gelişti:

Emniyet İstihbarat Dairesi’nin talebiyle ilk dinleme kararı Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 16 Aralık 2010’da, ikinci dinleme kararı ise 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nce 27 Aralık 2010’da verildi. İki karardaki dinlemeler için 14 Mart 2011’de uzatma kararı alınırken iki gün sonra 26 Mart’ta da yine 12. Ağır Ceza tarafından Bahçeli’nin başdanışmanı Prof. Zuhal Topçu hakkında teknik takip kararı verildi.Emniyet’in dinleme ve izleme taleplerinde gerekçe olarak 24 Kasım 2010 tarihinde yapılan TİT operasyonunda 14 kişinin gözaltına alınması ve 6’sının tutuklanması, ardından da 9 Aralık 2010’da gelen isimsiz, imzasız bir ihbar mektubu gösteriliyor. Mektupta, Türk İntikam Tugayı (TİT), Türk İntikam Birliği Teşkilatı (TİBT) ve Türk Akıncı Timi (TAT) adlı örgütlerin Türk-Kürt çatışması amacıyla eylem planları yaptığı öne sürülüyor.

Ekran Resmi 2016-08-02 09.44.37

Şantaj kasetleri Isparta’dan çıktı

Isparta’daki FETÖ operasyonunda ele geçirilen kasetlerin 2011 seçimlerinde sosyal medyaya servis edilen MHP milletvekillerine ait oldukları belirlendi. Kasetlerin FETÖ’nün montaj merkezi haline gelen Süleyman Demirel Üniversitesinde hazırlandığı belirlendi

Isparta Cumhuriyet Savcılığınca FETÖ’ye yönelik yürütülen soruşturma kapsamında 5 ilde düzenlenen ve aralarında Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) eski Rektörü Prof. Dr. Hasan İbicioğlu ve beyin takımında yer alan 27’si akademisyen, 9 iş adamı ve bir muhasebecinin bulunduğu 51 kişinin gözaltına alındığı operasyonun, kaset komplosuna uzandı. Süleyman Demirel Üniversitesinin FETÖ’nün montaj ve şantaj merkezine dönüştüğü belirlendi. Gözaltına alınanlar arasında yer alan eski SDÜ Bilgi İşlem Müdürü Halil Karakoç’un kaçırmak üzereyken ele geçirilen bilgisayar ve hard disklerinde yapılan incelemelerde, 2011 seçimleri sırasında sosyal medyaya servis edilen MHP’li vekillere ait ilişki görüntülerinin ham ve montajlı halleri bulundu. İncelemeyi derinleştiren polis, görüntülerin servis edilmeden yaklaşık bir ay önce SDÜ Bilgi İşlem Merkezi’ndeki ana bilgisayara kaydedildiğini, ardından da montajlandığını ortaya çıkardı. Hard disklerde çok sayıda çocuk pornosu da bulundu. Örgütün bu görüntüleri şantaj için sakladığı belirlendi.

Kaynaklar:

Sabah – Baykal İstifa Etti

İnternethaber – Baykal ile ilgili kaset davasında flaş gelişme

Haberturk – Bahçeli A takımını kaybetti

Ahaber –  Baykal’a kaset tuzağında bir polis ve çilingir gözaltında

İnternethaber – Cemaatin gizli tanığı anlattı

Akşam – Baykal kasetide FETÖ’den

Akşam – MHP’ye kaset kumpası ‘Kozmik  Oda’dan çıktı

Ahaber – FETÖ Baykal’a Kaset Komplosunu Böyle kurmuş

Kategoriler