Anasayfa » FETÖ tutuklusundan rüşvet alan hâkim hakkında 22 yıl hapis isteniyor
FETÖ'de Bugün

FETÖ tutuklusundan rüşvet alan hâkim hakkında 22 yıl hapis isteniyor

FETÖ soruşturmaları kapsamında tutuklanan ve daha sonra serbest bırakılan iş adamı Fikret İnan’dan rüşvet alan eski hâkim Hasan Akdemir hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı.

Anadolu 3. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Hasan Akdemir, Fikret İnan’dan rüşvet aldıktan sonra tekrar rüşvet almak isterken suçüstü yakalandı. “Görevini kötüye kullanarak nüfuz sağlamak” ve “rüşvet” suçlarından tutuklanan Akdemir hakkında 9 yıldan 22 yıla kadar hapis cezası istendi. Avukat Serap Bindal ve Akdemir’in arkadaşı Talip Ünal da şüpheliler arasında yer aldı.

İddianameye göre olay, avukat Halil Canbolat’ın, hâkim Hasan Akdemir’in müvekkili Fikret İnan’dan tahliye karşılığı rüşvet istediği ihbarı ile başladı. Bunun üzerine hâkim hakkında hemen soruşturma başlatıldı.

2 milyonu hâkime, 100 bin doları avukata gidecekmiş

Avukat Halil Canbolat ifadesinde olayı şu şekilde anlattı:

“Avukat Serap Bindal, avukat Nihat Dargı’ya giderek Hasan Akdemir’in iş adamı Fikret İnan’ı tahliye etmesi için 2 milyon 100 bin doları kendisine vermesi gerektiğini söyledi. 2 milyonu hâkime, 100 bin dolarını ise avukat Serap Bindal’a gidecek şekilde planlanmış. Birkaç görüşmeden sonra Fikret İnan tahliye edildi. Tahliyeden sonra Serap Bindal, Nihat Dargı’ya giderek ‘Tahliye bizim sayemizde oldu, parayı verin.’ demiş. Konu Fikret İnan tarafından bana aktarıldı. Ben de Hasan Akdemir ile görüşmek için odasına gittim. Serap Bindal’ın talebini anlatınca önce kabul etmedi. Suçüstü yapma teklifinden sonra kendisinin aslında 1 milyon lira istediğini söyledi. Kendine almayacağını, hayır işleriyle uğraşan birisine vereceğini, 4 fakire birer daire aldırtacağını söyledi. Yakalanmasından 1.5 ay önce 45 bin doları verdim. Bir hafta sonra ise 5 bin dolar daha verdim. Yaklaşık 15 gün sonra hâkimin arkadaşı Talip Ünal, Fikret İnan’ın CEO’su Yusuf Ateş’e giderek paranın 1 milyon TL’ye tamamlanmadığı takdirde İnan’ın tutuklanacağını söyledi.”

Suçüstü yakalandı

18 Nisan’da avukat Serap Bindal’ın ofisinde kontrollü olarak 50 bin dolar verildiği, paranın çekmecede ele geçirildiği de iddianamede yer aldı. Yapılan suçüstünün ayrıntıları iddianamede ayrıntılı olarak anlatıldı. Buna göre Fikret İnan’ın üzerine iki ayrı ses kaydı cihaz yerleştirildi.

Fikret İnan, avukat Serap Bindal’ın Pendik’teki ofisine gitti. 40 dakika sonra ise hâkim Hasan Akdemir ofise özel bir kartla giriş yaptı. İçeride bir saat 50 dakikalık bir görüşme gerçekleştirilirken İnan’ın üzerine takılan ses kaydının çözümü iddianamede yer aldı.

“Ben şöyle zarfı vereyim”

Avukat Serap Bindal’ın Pendik’teki ofisinde 1 saat 50 dakika süren görüşmenin öne çıkan bölemleri şöyle:

F. İNAN: Şimdi ben 50 bin doları takdim ediyorum. Ondan sonra 10-15 gün içerisinde geri kalanı da ben alacağım.
H. AKDEMİR: Eyvallah
F. İNAN: Ve şu işi artık bir tam gaz şey yapalım.
H. AKDEMİR: İnşallah. Ben de elimden geleni yapacağım. Ben sadece şu belgeleri istiyorum dediğimde siz Serap Hanım’a bırakın. Ben burada çalışıyorum zaten.
F. İNAN: Tamam
H. AKDEMİR: Buranın anahtarı var zaten.
F. İNAN: Öyle mi, he.
H.AKDEMİR: Evet.
F. İNAN: Ben şöyle zarfı vereyim.
H.AKDEMİR: Yanlış anlamayın; bende zamparalık yoktur yani böyle karı kız atacak halimiz yok yani.
S. BİNDAL: Başkanım bu imza işi kalkar mı?
H. AKDEMİR: Zorlayacağız.

Kaynak: Güneş

Kategoriler