Anasayfa » FETÖ tutuklularının davaları uzatma stratejisi
FETÖ'de Bugün

FETÖ tutuklularının davaları uzatma stratejisi

FETÖ tutuklularının “davaları uzatma” stratejisi izlediği ortaya çıktı. Savunma yapmaktan kaçınan FETÖ tutukluları, karar duruşmalarını 24 Haziran seçimlerinin sonrasına bırakılmasını sağlamaya çalışıyor.

FETÖ davalarına Başbakanlık adına katılan avukat Hayrettin Bıyıklıoğlu, yargılanmasına devam edilen darbe girişimi davalarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Avukat Bıyıklıoğlu, sanıkların yargılama sürecini sekteye uğratmak için artık yeni stratejiler geliştirdiklerine dikkati çekti.

Davaları uzatma stratejisi

Bıyıklıoğlu, duruşma sürelerini uzatmak için sanıkların yoğun bir çaba sarf ettiklerini vurgulayarak “Darbe davalarında sona gelince sanıklar inkâr taktiğinden davaları uzatma stratejisine geçti. Savunma yapmaktan kaçarak davaların karara bağlanmasını engellemek isteyen sanıklar, bu tutumlarıyla örgüt adına hareket ettiklerini bir kez daha ortaya koymuştur.” tespitini yaptı.

“Suçsuzlarsa neden kaçıyorlar?”

Bıyıklıoğlu, “Aylar öncesinden hazırlanan duruşma listelerine rağmen bazı sanıklar savunma yapmaktan kaçıyor. Daha sonra bu sanıkların avukatları da duruşmalara gelmeyerek savunma alınmasını engelliyor. Madem suçsuzlar, neden savunma yapmaktan kaçtıklarını merak etmiyor değilim.” ifadelerini kullandı.

“İçerden çıkacaklarını zannediyorlar”

Sanıkların davaları uzatma girişiminin 24 Haziran’da yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimlerinin yaklaşmasıyla daha da yoğunlaştığına işaret eden Bıyıklıoğlu, şöyle devam etti:

“Seçim yaklaştıkça darbe sanıklarını ilginç bir heyecan sardığını görüyoruz. Ara verilen davaların bir sonraki duruşmasının 24 Haziran seçimlerinden sonraya bırakılması için ısrar eden sanıklar, mevcut siyasal konjonktürün değişmesiyle içeriden çıkacaklarını zannediyorlar.”

Kaynak: AA

Kategoriler