Anasayfa » FETÖ sanığı eski albay, cezaevi kapı kilidinin resmini çizdi
FETÖ'de Bugün

FETÖ sanığı eski albay, cezaevi kapı kilidinin resmini çizdi

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Ankara’nın Polatlı ilçesindeki 58. Topçu Tugayı ile Topçu ve Füze Okul Komutanlığında yaşanan olaylara ilişkin 330 sanığın yargılandığı davada savunmasını tamamlayan “Yurtta Sulh Konseyi” üyesi sanık eski albay Bilal Akyüz’ün, cezaevi kapısının kilitlerinin resimlerini çizdiği ortaya çıktı.

Akıncı Üssü önünde darbecilere karşı mücadele ederken yaşamını yitiren 9 vatandaşın ölümünden sorumlu tutulan sanık Akyüz, dün başladığı savunmasını tamamladı.

Akyüz, mahkeme heyeti, sanık ve avukatların sorularını cevapladı.

Mahkeme Başkanı Zikrullah Özbağ’ın, Kara Kuvvetleri Komutanlığında (KKK) görevli olmasına rağmen 15 Temmuz’da darbenin merkezi Akıncı Üssü’nde neden bulunduğunu sorması üzerine Akyüz, terörle mücadele kapsamında yapılacak bir toplantı için gittiğini iddia etti.

Akyüz, kendisini toplantıya çağıran kişi ile toplantının yapılacağı Akıncı 143. Filo’da askerlerin hiçbirini tanımadığını iddia etmesi üzerine Özbağ, “Kim soruluyorsa onu tanımıyorsun, sen albaysın. Askeri sistem böyle mi çalışıyor?” dedi.

“Sen albaysın, binbaşı mı sana görev veriyor?”
“Sistem böyle çalışmıyor, KKK Hareket Merkezi’nde daha önce böyle görevlendirildiğimiz oldu.” şeklinde cevap veren Akyüz ile Başkan Özbağ arasında şu diyalog geçti:

“- Toplantıya katılacak kişi ve toplantının konusu bellidir. Sokaktaki berber mi sana görev verdi?

– Efendim orada binbaşılardan biri beni arayarak görevi söyledi.

– Sen albaysın, binbaşı mı sana görev veriyor?

– Hayır efendim.

– Kayınvalidenin evine araçla gelip seni sormuşlar, onu da mı bilmiyor musun?

– Gelen araç resmi plaka olduğu için yadırgamadım.”

Başkan Özbağ, koğuş aramaları sırasında cezaevi kapı kilidinin resmini not defterine çizdiği ortaya çıkan Akyüz’e, neden böyle bir çalışma yaptığını sordu. “Kapı kilidinin resmini çizmedim.” savunmasını yapan Akyüz, boş zamanlarında resim yapmayı sevdiğini söyledi.

Cezaevindeki görüşmesi sırasında kız kardeşinin kendisine “Fetih (Suresi) okumaya devam ediyoruz, rüyalar çok güzel, her şey güzel olacak, Ege Ordu…” şeklinde ifadeler söylediğinin hatırlatıldığı Akyüz, “Ben de Fetih okuyorum ama ‘Her şey çok güzel olacak, Ege Ordu’ gibi ifadeleri söylemedi” iddiasında bulundu.

Kaynak: AA

Kategoriler