Anasayfa » FETÖ Nijerya’yı da dolandırdı
FETÖ'de Bugün

FETÖ Nijerya’yı da dolandırdı

FETÖ’nün Türkiye’de okutulmaya gönderilen Nijeryalı öğrenciler üzerinden milyonlarca doları kasasına aktardığı, ülkenin Genelkurmay Başkanlığı’nı dahi dolandırdığı ortaya çıktı. Nijerya istihbaratı örgütle ilgili inceleme başlattı.

Terör örgütünün, “Çocuklarınızı Türkiye’deki özel okullarda okutacağız” vaadiyle Nijerya’nın Yobe Eyalet Valiliği’nden 150 öğrenci için toplam 1.5 milyon dolar aldığı, getirdiği öğrencileri Türk devlet okullarında okutup, topladığı paraları da FETÖ’nün kasasına aktardığı belirlendi. Olay, mezun olup ülkesine dönen öğrencilerin yaşadıkları zorlukları valiliğe şikâyet etmesiyle ortaya çıktı. Öğrenciler, Türkiye’deki devlet okullarında okutulduklarını ve 7-8 kişilik örgüt evlerinde zor şartlar altında yaşadıklarını anlattı. Bu durum üzerine valilik Türkiye’ye göndermeyi planladığı 250 öğrencinin işlemlerini durdurdu. Bu öğrenciler için yatırılan 2.5 milyon dolar da geri istendi. FETÖ’nün bu yolla milyonlarca lirayı kasasına aktardığını belirten Dünya Türk İş Konseyi Nijerya Başkanı ve MÜSİAD Nijerya Şube Başkanı Hüseyin Öztunç, “Ülkede 37 eyalet var. Bu durum sadece Yobe’de fark edilmiş. Bu yöntemle yıllarca ülkeyi de çocukları da sömürmüşler” dedi.

Öztunç, örgütün Nijerya’daki bir organ yolsuzluğunu da şöyle anlattı: “Nijerya Genelkurmay Başkan Yardımcısı’nın 2012’de Türkiye’de yaptırdığı karaciğer naklinden de örgüte para aktardıkları belirtiliyor. Buradaki istihbarat raporlarına göre, uygun organ Türkiye’de Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde bulunuyor. Hastane nakil bedeli olarak 42 bin TL istiyor. Örgüt, Genelkurmay Başkan Yardımcısı’ndan işlem için 350 bin dolar alıyor. Nakil için ödenen 42 bin TL’nin dışındaki para da örgütün kasasına gidiyor.”

Nijerya’da örgütün basın yayın organları aracılığıyla yoğun bir kara propaganda çalışması yaptığını da aktaran Öztunç, sürekli yalan ve iftiralarla Nijer halkının Türkiye’ye karşı ayaklandırmaya çalışıldığını vurguladı. Bunun son örneğinin Kurban Bayramı’nın hemen ardından yaşandığını aktaran Öztunç, şunları söyledi: “FETÖ’cüler ‘Türkiye’de 54 tane Nijeryalı öğrenci FETÖ operasyonları kapsamında tutuklandı, elleri ayakları kelepçeli, çıplak ve muayene bahanesiyle ağır tahrikler altında işkence görüyor’ diye yalan haber yaptırdılar. Ardından da 1.5 milyon öğrencisi bulunan Afrika Ulusal Öğrenci Komitesi’nin başkanına 5 bin dolar verip elçiliği protesto etmek için yürüyüş yaptırdılar” diye konuştu. Durumun tespit edilmesi ve gerçek boyutunun öğrenilmesi için komite başkanı, başkan yardımcısı ve Nijerya’nın saygın gazetesi Leadership’ten bir gazeteciyi Türkiye’ye davet ettiklerini anlatan Öztunç, “20 Ekim’de Türkiye’de Njeryalı öğrencilerle buluştular. Burada öğrencilerle tek tek görüştüler ve olayın aslını öğrendiler. Bir öğrencinin dahi içeri alınmadığını tespit ettiler. Türk elçiliğinden özür dilediler” dedi.

Nijerya İstihbarat Servisi’nin FETÖ’yü yakın takibe aldığını anlatan Öztunç, “Bu durumu bildikleri için de içlerine kapanmaya başladılar. Önceden Nijeryalıları toplantılarına alıyorlardı. Şimdi kimseyi toplantılarına almıyorlar. Okullarına kart sistemi getirdiler. Burada ciddi bir kriptolaşma var” dedi. Örgütle mücadele ettiklerini anlatan Öztunç, “15 Temmuz’dan sonra buradaki Türk esnafla örgütü lanetleyen afişlerle yürüyüşler yaptık” dedi.

FETÖ’nün Nijerya’da da Türkiye’deki gibi bir yapılanması bulunuyor. Kaynak Holding benzeri bir yapılanmaya giden ve First Surat Group Of Company ismiyle holding kuran örgüt, sağlık, eğitim ve turizm alanlarında hizmet veriyor. Nijerya Tulip International Collage (NTIC) isimli 16 okulla Nijerya’da çalışan örgüt, senatör, milletvekili, bakan çocuklarını okutuyor. Hüseyin Öztunç, FETÖ’nün bu okullarda yetiştirdiği öğrencilerle kamuya sızdığını aktardı.

Kaynak: Sabah

Kategoriler