Anasayfa » FETÖ ‘insan kaçakçılığı şebekesi’ ile anlaşmış
FETÖ'de Bugün

FETÖ ‘insan kaçakçılığı şebekesi’ ile anlaşmış

FETÖ’nün mahrem imamlarının deşifre olmasıyla başlatılan operasyonlarda 1200 kripto örgüt mensubu gözaltına alındı. Elebaşı Gülen ise Türkiye’deki FETÖ mensuplarına kaçmaları yönünde talimat gönderdi.

Gülen’in gönderdiği kriptolu mesajlar istihbarat birimleri tarafından deşifre edilerek rapora dönüştürüldü. Devletin ilgili kurumlarına gönderilen 26 Mayıs tarihli raporda, FETÖ’cülerin insan kaçakçılarını kullanarak firar etme planı yaptıkları anlatıldı. Raporda yer alan bilgilerde, insan kaçakçılarıyla bağlantı kuran mahrem imamların, kaçması planlanan örgüt mensuplarıyla ilgili anlaşmaya vardığı belirtildi. İnsan kaçakçılarının her FETÖ’cü için 5 bin avroya sahte yeşil pasaportlar hazırladığı, yurt dışına çıkış maliyetinin de 5 bin avro olduğu, örgüt üyelerinin yurt dışına çıkana kadar hiç Türkçe konuşmadıkları, başta Suriye’den olmak üzere Türkiye üzerinden kaçan mülteciler gibi görünmeye çalıştıkları tespit edildi.

Raporda, örgütün kripto mahrem imamlara yurt dışına kaçmaları için yardım ettiği ve maddi destek sağladığı öne sürülerek “Bu durumun alt tabanda parası olmadığı için kaçamayan örgüt mensuplarını rahatsız ettiği, örgüt içinde tartışmalara neden olduğu, bu kişilerin çözülüp itirafçı olmaması için sürekli ve umut verilerek sakinleştirmeye çalışıldığı” iddiasına yer verildi.

Kaynak: Hürriyet

Kategoriler