Anasayfa » FETÖ imamı Kamil Bakum’un cezası onandı
FETÖ'de Bugün

FETÖ imamı Kamil Bakum’un cezası onandı

fetocu-avukat-kamil-bakum
Kamil Bakum

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ/PDY) avukatlardan sorumlu mahrem imamı “Cemal” kod adlı Kamil Bakum hakkında verilen hapis cezası kararı istinaftan geçti. Bakum, FETÖ tarafından Büyük Birlik Partisi (BBP) lideri Muhsin Yazıcıoğlu’nun da aralarında bulunduğu 6 kişinin hayatını kaybettiği soruşturmada örgütün izlerinin kapatılması için görevlendirilmişti. FETÖ’nün Gaziantep bölge avukatlar sorumlusu olduğu belirtilen Bakum, İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandı. Bakum’a “silahlı terör örgütü kurma ve yönetme” suçundan 12 yıl hapis cezası verildi. Ancak Bakum, etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanarak örgütle ilgili itiraflarda bulunduğu için 12 yıl hapis cezası 7 yıl 6 aya indirildi. Bakum’a verilen hapis cezası istinaf tarafından onandı. FETÖ elebaşıyla görüşmek için 3 kez ABD’ye giden Bakum, Şehit Muhsin Yazıcıoğlu suikastına ilişkin önemli itiraflarda bulunmuştu.

100 bin liralık himmet

FETÖ imamı Kamil Bakum, itiraflarında terör örgütünün Güneydoğu Bölge sorumlusu Mehmet Kocatürk tarafından 2011 yılında “Gaziantep Güneydoğu Bölgesi Avukatlar İmamı” görevine getirildiğini ve 2016’ya kadar bu görevi yürüttüğünü anlatmıştı. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından yakalandığı 30 Aralık 2020’ye kadar faaliyetlerine devam ettiğini belirten Bakum, bu faaliyetler kapsamında örgüte müzahir Müdafaa Demokrasi ve Hukuk Derneği’nde toplantılar yaptığını anlatmıştı. Bu toplantılarda örgüt üyesi avukatların faaliyetlerinin değerlendirildiğini söyleyen Bakum, toplantılarda aldığı bilgileri, üstü olan Türkiye avukatlar sorumlusu İmamı “Yıldırım” kod isimli Muhammet Emir Yavuz’a her ay Ankara’da bulunan FETÖ‘ye ait dernekte aktardığını ifade etti. Bakum, Yavuz’a yıllık ortalama 100 bin liralık himmet adı altında topladığı paraları da bu görüşmelerde teslim etmiş.

Yavuz başkanlığında “bölge avukat imamları” ile toplantıya katıldığını anlatan Bakum, hâkim ve savcılık mülakat sınavına gireceklere provalar yaptırdığını, Müdafaa Demokrasi ve Hukuk Derneğinde bulunan bir odanın “mülakat odası” şeklinde hazırlatılarak örgüt mensubu avukatlara burada mülakat provaları düzenlendiğini kaydetti. Bakum, sınavı kazanan örgüt mensuplarının bilgilerinin örgütün mahrem imamlarına aktarıldığını söyleyerek, ayrıca MİT tırlarına ilişkin yürütülen soruşturmalarda örgüt mensubu şüphelilerin müdafiliğini yapmak üzere örgüt mensubu avukatları görevlendirdiğini belirtti.

FETÖ imamı Kamil Bakum 3 kez Pensilvanya’ya gitmiş

Kamil Bakum, 17/25 Aralık süreci sonrasında örgüte sahip çıkılması ve örgüt mensuplarının yönlendirilmesi konusunda verilen talimatları yerine getirdiğini itiraf etmişti. Bakum, itiraflarında örgüte bağlı avukatların 2011 veya 2012 yılında sandık görevlisi olmaları konusu gibi konularda talimatlar geldiğini, bunların gereğini yapmaları için kendisine bağlı avukat imamlarına ilettiğini anlattı. FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’le görüşmek için 3 kez ABD’ye gittiğini itiraf eden Bakum, ilk gidişinin 2011’de konumu nedeniyle takdim edilmek için, ikincisinin ise 2012’de baro başkanlığı seçimleri sonrası hazırladığı örgütsel raporu sunmak için olduğunu söyledi. Üçüncü gidişinin ise 2014 yılında olduğunu belirten Bakum, Muhsin Yazıcıoğlu’nun düşen helikopterinden cihazları söken sanık askerin müdafiliğinin örgüt mensubu avukat Mustafa Atalar tarafından yapıldığının ortaya çıkmasıyla ilgili olduğunu ifade etti.

Bakum, bu ziyaretlerinden birinde 2012 yılındaki baro seçimleriyle ilgili hazırladıkları raporu örgüt elebaşına sunduklarını, söz konusu raporda Türkiye’de seçilen tüm baro başkanlarının ideolojik görüşleri, örgüte olan yakınlıkları, örgüt içerisinde olup olmadıkları gibi hususların yer aldığını anlattı.

Yazıcıoğlu davasına takipsizlik kararında FETÖ parmağı

Şehit Muhsin Yazıcıoğlu’nun vefat ettiği kaza sonrasında helikopter malzemelerinin sökülerek alınması iddiası üzerine haklarında soruşturma başlatılan bir grup askerin avukatlığını FETÖ’nün Elazığ grubuna mensup Mustafa Atalar üstlenmişti. FETÖ imamı Kamil Bakum, bu durumun örgütte ve Fetullah Gülen tarafından büyük bir paniğe neden olduğunu anlatmıştı. Bunun üzerine örgütte toplantı ve görüşmeler yapılmış. Bakum, Yazıcıoğlu soruşturmasında ilk aşamada verilen takipsizlik kararında FETÖ elebaşının parmağı olduğuna işaret etti. Örgütün Türkiye avukatlar sorumlusu “Yıldırım” kod adlı Muhammet Emir Yavuz’un örgütün kullanmış olduğu mesajlaşma programı Kakao Talk üzerinden kendisini aradığını söyledi. Bakum, itiraflarında şu ifadeleri kullanmıştı:

“Bana Elazığ il imamı Mehmet Durakoğlu’nun o dönem FETÖ/PDY terör örgütünün Türkiye İmamı olan Barboros Kocakurt’a ulaştığını, merhum Muhsin Yazıcıoğlu’nun soruşturması ile ilgili ortaya çıkan sorunları anlattığını, Barbaros Kocakurt’un da telefonla Amerika’da bulunan Fetullah Gülen ile görüşerek konuyu detaylıca izah ettiğini, bundan dolayı Fetullah Gülen’in kaldığı ABD’de Pensilvanya’da sıkıntı olduğunu, ortalığın karıştığını söyledi. Göstermiş olduğunuz beyan ve yazışmalara göre konunun ABD’de bulunan FETÖ/PDY terör örgütü elebaşı Fetullah Gülen’e aktarılmış, alınan talimat doğrultusunda bu konunun kapatıldığını anlıyorum. Mustafa Atalar’ın helikopterin cihazının sökülmesi olayındaki askerin avukatlığını bırakması talimatını ben verdim. Bana da Yıldırım kod adlı Muhammet Emir Yavuz isimli kişi talimat verdi. Yavuz’a kimin talimat verdiğini bilmiyorum.”

fetocu-avukat-kamil-bakum
Şehit Muhsin Yazıcıoğlu

Bakum’un ifadelerinin devamında şunlar vardı:

“Turan Canpolat bu askerlere bir avukat görevlendirilmesi talimatının üst düzey bir askeri mahrem imam tarafından kendisine verildiğini söyledi. Bu askeri mahrem imam, Canpolat’a soruşturma dosyasının özellikle tanınmayan, ismen çok ön plana çıkmamış, FETÖ/PDY içerisinden bir avukata verilmesini istediğini söylemiş. Canpolat da bu askeri mahrem imama ‘Biz de böyle çok tanınmadık ön plana çıkmamış bir avukatın olmadığını, genelde örgüt avukatlarının tanındığını ve bilindiğini’ söylemiş. Ancak askeri mahrem imam bu durumun sıkıntı oluşturmadığını, uygun gördüğü, örgüt içerisinden bir avukatın yapabileceğini söylemiş. Turan da bunun üzerine Mustafa Atalar’a bu görevi vermiş.”

“Bu işi tereyağından kıl çeker gibi hallettik”

Sanık Kamil Bakum, bir müddet sonra FETÖ hükümlüsü Mehmet Durakoğlu ve Mehmet Kocatürk ile bir ofiste bir araya geldiklerini belirtmişti. Bakum, olay ile ilgili şunları anlatmıştı:

“Durakoğlu, bana Muhsin Yazıcıoğlu dosyasının kapatılması konusunun savcılıkla görüşüldüğünü ve dosyanın kapatıldığını söyledi ve ‘Bu işi tereyağından kıl çeker gibi hallettik’ dedi. Bu konunun detayını Durakoğlu, Kocatürk ve Güneydoğu Hâkim-Savcı Bölge İmamı Fevzi kod isimli Feyzullah Gülbent bilmektedir. Daha sonra dosya kapatıldı. Bu konu bir daha görüşülmedi.”

Bakum, sorumlu olduğu illerin avukat imamları ya da diğer örgüt üyeleri tarafından kendisine flaş bellekler aracılığıyla verilen bilgilerden arşiv oluşturduğunu söylemişti. 15 Temmuz darbe girişiminden sonra ise kendisinde bulunan flash bellekleri kırarak imha ettiğini anlatmıştı.

KAYNAK: ANADOLU AJANSI

Kategoriler