Anasayfa » Nur Serter’in babası, FETÖ’cülere ilham kaynağı olmuş
FETÖ'de Bugün

Nur Serter’in babası, FETÖ’cülere ilham kaynağı olmuş

Adnan Menderes ve arkadaşlarının şehit edildiği 27 Mayıs askeri darbesine aktif olarak katılan Kurmay Albay M. Emin Aytekin’in darbe anılarını anlattığı “İhtilal Çıkmazı” kitabı 15 Temmuz darbe girişimini gerçekleştiren FETÖ’cü askerlerin rehberi çıktı. Genelkurmay Personel Daire Başkanlığı’nda yüzbaşı olan Metin Gümüşburun, 2 Şubat 2016 günü Genelkurmay Kütüphanesi’nden Mehmet Emin Aytekin’in İhtilal Çıkmazı isimli kitabını aldı.

Kütüphaneden aldı ve geri vermedi

Süre bitiminde kitabın süresini uzatan Gümüşburun, iki ay sonra, 4 Nisan 2016 günü söz konusu kitabı kütüphaneye teslim etti. Aynı kitabı 30 Mayıs 2016 günü yeniden kütüphaneden alan Gümüşburun bu kez kitabı kütüphaneye teslim etmedi ve darbeye katılan diğer subaylarla da paylaştı. Söz konusu kitap darbe girişinin ardından Genelkurmay’da yapılan aramada Gümüşburun’un masasında bulundu.

15 Temmuz gecesi karargahtaydı

Dabe cuntası olan Yurtta Sulh Konmseyi’ni soruşturan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, İhtilal Çıkmazı’nı diğer örgüt üyelerinin de okumasını sağlayan Gümüşburun’un darbe girişimi gecesi karargâh içinde bulunduğu, darbe girişimi öncesinde de örgütün atama listesindeki personelin durumuyla ilgili değerlendirme toplantısına katıldığını saptadı. Gümüşburun, darbeci Özel Kuvvetler ekibinin karargaha girmesinin ardından bir nöbet kulübesinden mühimmat ve şarjör çaldığı ve gece boyunca darbecilerin lehine karargahın güvenliğini sağlamaya çalıştığı belirlendi.

Darbeci albay, Nur Serter’in babası

27 Mayıs darbesinde İstanbul Örfi İdaresi Kurmay Başkanlığı yapan Aytekin’in darbe sürecini anlattığı kitabı önce Dünya Gazetesi’nde yayınlandı ardından 1967 yılında piyasaya sürülmüştü. Darbeci subayların arasında yer alan Aytekin, eski İstanbul Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve CHP Milletvekili Nur Serter’in de babası. Serter, kitaba “İhtilal Çıkmazı” isminin verilmesini kendi tavsiyesiyle verildiğini anlatmıştı. Kitaba isim veren Serter, 28 Şubat sürecinde başörtülü öğrencilere psikolojik baskı yapmak için kurulan ikna odalarının da mimarlarından biriydi.

Kaynak: Yenişafak

Kategoriler