Anasayfa » FETÖ ile mücadelede simge isim: Başsavcı Mustafa Alper
FETÖ'de Bugün

FETÖ ile mücadelede simge isim: Başsavcı Mustafa Alper

Denizli’de şüpheli kazada hayatını kaybeden Başsavcı Mustafa Alper, FETÖ ile mücadelede gösterdiği üstün gayretle hafızalara kazındı. Alper, FETÖ’nün darbe girişiminde bulunan askerler hakkındaki ilk iddianameyi de hazırlayarak darbeci askerleri hakim karşısına çıkaran ilk başsavcı oldu. Alper, FETÖ ile mücadelesi sayesinde kentte 250 civarında soruşturma açılmasını sağladı.

Çocuklarıyla helalleşmiş

Başsavcı Mustafa Alper, Denizli’de görev yapan gazeteci Engin Ünal’a verdiği röportajda, darbe girişimi gecesi çocuklarıyla vedalaşmasını şu sözlerle dile getirmişti:

“Ben bugüne kadar hep helal lokma yedim ve size de helal lokma yedirdim. Devletin okullarında okudum. Ülkeme karşı sevgi ve saygımı hiç kaybetmedim. Şimdi ben gideceğim, geri dönmeyebilirim. Geri dönmediğim zaman anneniz size sahip çıkar. Annenize bir şey olursa anneannenize ya da babaannenize gidin. Bankamatik kartımı bıraktım, içinde maaşımdan arta kalan miktar olduğunu söyledim. 15 bin lira kadar para olan banka hesap cüzdanını da verip bununla da hayatınızı devam ettirirsiniz. Anneanneniz ve babaanneniz size sahip çıkacaktır. Bunlar gelir geçer. 10 yıl, 20 yıl, belki 30 yıl sonra babanızın cenazesini alıp Demokrasi Şehitliğine defnederler. Korkmayın, babanızdan asla utanmayın.”

17 savcıyla soruşturmalara başladı

Alper, darbe girişimi sonrasında kentte katıldığı çeşitli etkinliklerde de 15 Temmuz gecesi yaşananlara ilişkin şunları anlatmıştı:

“O gece hemen lojmanın aşağısına inip meslektaşlarımla bir strateji üretmeye çalışmıştık ancak bazı meslektaşlarının ekmek almak üzere dışarıya gittiğini ve ‘Ekmek alalım nasıl olsa birkaç gün çıkamayacağız’ dediğini işittim. Eşim ve çocuklarım evdeyken hemen kıyafetimi değiştirdim. Tabancamı aradım ancak eşim ‘tabancanı alma, ben seni tanıyorum bir çatışma olursa ilk ateş eden olursun. İki koruman var, onlar gereğini yaparlar. Öleceksek bir kere ölürüz’ dedi. O gün ailemizle ve çocuklarımızla vedalaştık. ‘Biz helal süt emdik, bugüne kadar da devletimizin helal lokması ile büyüdük, onun helal okullarında okuduk ve evimize helal lokma getirdik. Belki bugün bir daha geri dönmeyebiliriz ama belki 10 yıl sonra belki 20 yıl sonra bu millet bizi demokrasi şehidi yargı şehidi olarak hatırlayacak’ dedik. Hemen planlamayı yaparak aklıselim tüm meslektaşlarımızla beraber konuyu deruhte ettik. O gün Denizli’de bir destan yaşandı. Halkımız sokakta ihtilale karşı dururken biz de ihtilalin giderilebilmesi ve suç işleyenlerin yakalanabilmesi için gerekli kararları verdik. 17 cumhuriyet savcısı hiç uyumadan derhal soruşturmalara başladı ve ihtilal girişiminden tam 36 saat sonra tüm ihtilal girişiminde bulunan şüpheliler, İzmir F Tipi Kapalı Cezaevindeydi.”

İki çocuk babasıydı

Muğla’nın Kavaklıdere ilçesinde 1969’da doğan Mustafa Alper, 1995’de Ankara’da hakim-savcı adayı olarak mesleğe başladı. Stajının akabinde Konya-Ereğli, Muş-Varto, Afyonkarahisar-Dazkırı ve Çanakkale’de Cumhuriyet savcısı olarak çalışan Alper, İskenderun, Van Cumhuriyet Başsavcılığı, Van Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcılığı ve Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı görevlerinde de bulundu.

Hakim Hatıran Alper ile evli olan ve iki kızı bulunan Alper, 13 Temmuz 2015’ten itibaren Denizli Cumhuriyet Başsavcısı olarak görev yapıyordu.

Kaynak: AA

Kategoriler