Anasayfa » FETÖ ile Doğan’ın avukatına 15 yıl hapis talebi
FETÖ'de Bugün

FETÖ ile Doğan’ın avukatına 15 yıl hapis talebi

FETÖ elebaşı Fetullah Gülen ile Aydın Doğan’ın avukatlığını yapan Hasan Günaydın hakkında 15 yıl hapis talep edildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosunca hazırlanan iddianamede, sanık Günaydın’ın FETÖ içerisinde faaliyet gösterdiği, kapatılan Zaman gazetesi ve Samanyolu televizyonu gibi örgüte müzahir kurumların avukatlığını yaptığı kaydedildi.

ByLock kullanıcısı

İddianamede, Günaydın’ın kullandığı telefon hattıyla 26 Aralık 2014 ile 25 Şubat 2015 arasında toplam 344 kez “ByLock”a erişim yaptığı ifade edilerek bu hatla 84 farklı “ByLock” kullanıcısı numarayla görüştüğü, kullandığı diğer bir numarayla da 8 “ByLock” kullanıcısıyla görüşme yaptığı anlatıldı.

Bank Asya hesaplarında inanılmaz artış

Sanık Günaydın’ın ve eşinin Bank Asya’da hesabının olduğu ve örgüt liderinin talimatının ardından hesapta para hareketinin görüldüğü belirtilen iddianamede, bu bankadaki hesabında Eylül 2014’te 5 bin liranın altında para bulunurken Eylül, Ekim ve Kasım 2014’te ise 350-400 bin lira civarında artış olduğu kaydedildi.

Aydın Doğan’ın avukatı

İddianamede, Ekrem Dumanlı’nın avukatlığını yapan, konuyla ilgili basında demeçleri bulunan, uzun yıllardır FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in avukatlığını da üstlenen Günaydın’ın, Aydın Doğan’ın SPK’ya muhalefet suçundan yargılandığı davada da avukatlığını yaptığı belirtilerek Günaydın’ın TCK’nın 221’inci maddesi kapsamında etkin pişmanlık hükümleri çerçevesinde beyanda bulunduğu anlatıldı.

Fetullah Gülen’in de avukatı

Günaydın, iddianamede yer verilen beyanlarına göre 1990’da İstanbul’da avukatlar Nazif Aktaş ve Orhan Erdemli ile birlikte Beyan hukuk Bürosunu kurduklarını belirterek ofiste kendisinin ağırlıklı olarak Zaman gazetesi, Orhan Erdemli’nin Fetullah Gülen, Nazif Aktaş’ın da Samanyolu televizyonunun davalarını yürüttüğünü söyledi.

ABD’de FETÖ elebaşına ziyaret

FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişiminden sonra FETÖ terör örgütü ile ilgili yürüttükleri tüm dava ve dosyalar ile Bank Asya’nın dosyalarından istifa ettiklerini anlatan Günaydın, üç kez ABD’ye gittiğini söyledi.

Bunlardan birinin yakın akrabalarını ziyaret olduğunu, diğer ikisinin ise Fetullah Gülen’le görüşme amaçlı yapıldığını belirten sanık Günaydın, bunların biat ziyaretleri değil, yürüyen dava ve dosyalarla ilgili rapor verme amaçlı olduğunu, 2014’teki ziyaretinde Gülen’e, vasiyetnamesi ve telif eserleri ile ilgili vasiyetname örneğini sunduğunu kaydetti.

15 yıla kadar hapis istemi

Tutuklu sanık Günaydın’ın “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılması istenen iddianame, İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesince de kabul edildi.

Şüpheli Günaydın, önümüzdeki günler de hâkim karşısına çıkacak.

Kaynak: AA

Kategoriler