Anasayfa » FETÖ ile Barzani arasında iş birliği
FETÖ'de Bugün

FETÖ ile Barzani arasında iş birliği

FETÖ ile Barzani arasında kurulan iş birliği deşifre oldu. Buna göre elebaşı Gülen sık sık Barzani’ye hediyeler gönderiyor, Barzani ise Gülen’in kitabını öğrencilere okutuyor.

Uluslararası Kafkas Vakfı Başkanı Hayati Küçük, FETÖ’nün Kuzey Irak yapılanması hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Sabah gazetesinde yayımlanan röportajı aktarıyoruz:

“FETÖ okulları kesintisiz olarak faaliyetine devam ediyor”

– Geçtiğimiz ağustos ayında FETÖ’nün Erbil’den çıkarıldığı ve FETÖ okullarının Kuzey Irak’tan çıkarıldığı bilgisi gerçeği yansıtmıyor mu?

Hayati Küçük: Yansıtmıyor çünkü Kuzey Irak’taki son gelişmeyle beraber FETÖ’nün de Barzani’nin nasıl bir oyuncağı olduğu, daha doğrusu birbirilerini kendi çıkarları doğrultusunda nasıl kullandıkları ortaya çıktı. FETÖ okulları kesintisiz olarak faaliyetine devam ediyor. Kuzey Irak FETÖ’nün en güçlü olduğu bölgelerden.

“Erbil’de FETÖ’nün 3 imamı var”

-Kuzey Irak’taki FETÖ yapılanmasının başında kim ya da kimler var?

Hayati Küçük: Talip Büyük halen Londra’dan FETÖ’nün Kuzey Irak yapılanmasını yönetiyor. Talip Büyük’e en yakın isim ise şu an Erbil’de bulunuyor. İsmi Fatih Cingöz. Çok fazla deşifre olduğu için yakında onu da yakında Londra’ya çekebilirler. Şimdi Erbil’de FETÖ’nün beyin takımlarından biri olan Ergun Çapan çok etkili. Erbil’de ikamet ediyor. FETÖ’nün Kuzey Irak yapılanmasını bu üç isim yönetiyor.

-Kim bu Talip Büyük?

Hayati Küçük: Talip Büyük, Fatih Koleji’nin eski müdürü. FETÖ yapılanmasının da sözde Irak İmamı olarak biliniyor. Aslına bakarsanız FETÖ yapılanmasında sevilen bir isim değil. Mustafa Özcan ile birbirlerinden nefret ederler. Şu an kaçak olarak Londra’da yaşıyor. Londra’da FETÖ’nün imamları Mustafa Yeşil, Süleyman Tiftik, İbrahim Kocabıyık ile birlikte hareket ediyor. 15 kişilik bu Londra’daki beyin takımının başında Mustafa Yeşil var. Ekrem Dumanlı da zaman zaman Londra’ya gelerek bu FETÖ’cü hainlere danışmanlık yapıyor. Bir de Brüksel’de bulunan ve bu beyin takımı ile sürekli irtibat halinde olan Mehmet Tahsin isminin üzerinde durmak gerekir.

“Adil Öksüz kadar önemi ve derinliği olan bir isim”

-Kim bu isim?

Hayati Küçük: Evet Zaman’ın eski Genel Müdür Yardımcısı’ydı bu isim. Mustafa Özcan’ın gazetedeki doğrudan temsilcisi. Bu şahıs Adil Öksüz kadar önemi ve derinliği olan bir isim. Ama nedense gözden kaçmış. Hakkında arama kararı bile yok. Savcılara buradan suç duyurusunda bulunuyorum. Mehmet Tahsin yakalanırsa kirli ilişkilerin hepsi ortaya çıkar. Adli merciler ve askeriyedeki FETÖ yapılanması ile Zaman gazetesindeki iletişimi bu kişi sağlıyordu. Hatta askeri okuldan atılan Deniz ismindeki bir teğmen Zaman’da Mehmet Tahsin’in yardımcılığını yapıyordu. Mehmet Tahsin yakalanırsa Mustafa Özcan tarafından buharlaştırılan ve FETÖ içerisinde aylardır konuşulan 3 milyar doların kimlere aktarıldığının da hesabı sorulabilir.

‘Barzani’nin doktoru ve tercümanı Abdusselam FETÖ okullarından mezun’

-FETÖ’nün Irak imamı Talip Büyük Kuzey Irak’ta çok etkili bir isim mi?

Hayati Küçük: Talip Büyük yurt dışından gelen iş adamlarını Barzani ailesi ile tanıştırarak ihalelere aracılık ediyor. Bu aracılık karşılığında çok ciddi rakamlar FETÖ okullarına ve diğer STK’larına aktarılıyor. Talip Büyük birkaç kez Erbil’e gelmek istedi. Ancak Neçirvan Barzani kendisine doktoru ve tercümanı Abdusselam aracılığıyla haber gönderdi ve “Buraya girip çıkmasın. Bizi sıkıntıya sokuyor. Erdoğan baskı yapıyor.” mesajını iletti. Talip Büyük bu haberden sonra Erbil yerine Süleymaniye’ye gidip geldiğini biliyorum. Barzani’nin en yakın tercümanı olan Dr. Abdusselam’ın da FETÖ okullarından mezun olduğunun altını çizmekte fayda görüyorum. Dr. Abdusselam FETÖ’nün Irak yapılanmasında önemi büyük. Talip Büyük hakkında bir konunun altını da çizmek istiyorum. FETÖ ile zaman zaman sorun yaşayan bu isim de mutlaka konuşturulmalı. Ben konuşacağını düşünüyorum. Bir de Talip Büyük ile Erbil Konsolosluğunda gizli görüşmeler yapan FETÖ’cü bürokratları da konuşturmak gerekir.

“Erbil Valisi’nin çocukları FETÖ okullarında ücretsiz okudu”

-Kuzey Irak’taki FETÖ’cülerin pasaportlarının iptal edildiği yazılmıştı. O iptal edilen FETÖ’cüler nerede şu anda?

Hayati Küçük: Pasaportu iptal edilen ve Kuzey Irak bölgesinden yaşayan FETÖ’cüler acil olarak güvenlik gerekçesiyle Güney Afrika ülkelerine gönderildi. Eski Fatih Koleji Yenibosna Genel Müdürü de Kuzey Irak’tan Kanada’ya kaçırıldı. Ama şu anda sorun yok Erbil Valisi’nden istedikleri pasaportu alabiliyorlar.

-Kim bu FETÖ’ye yardım eden Erbil Valisi?

Hayati Küçük: Erbil Valisi Nevzat Hadi çok önemli bir isim. Pasaportu bitenin o ülkede oturum alamaması lazım. Bu sadece Nevzat Hadi imzası ile oluyor. Sebebi de şu; iki oğlu Fatih Üniversitesinde ücretsiz okudu. Valilik binası FETÖ’cü bir şirket tarafından bedelsiz olarak yapıldı. FETÖ, Kerkük Valisi Nevzat Hadi’ye sınırsız yardımda bulunuyor. Vali de FETÖ’nün bu yardımlarını karşılıksız bırakmıyor. Barzani yönetimi de bu kirli ilişkiye göz yumuyor.

“FETÖ okulları paravan şirketlere devredildi”

-Peki Irak’da örgüt yapılanması nasıl devam ediyor. Okullardan başlayalım isterseniz.

Hayati Küçük: Kuzey Irak’ta 3 ayrı genel müdürlük mevcut. Erbil Bölgesi, Süleymaniye Bölgesi ve Güney Kısım yani Bağdat, Basra, Necef ve Kürt bölgesindeki okullara yerli ortaklar bulunup hisseleri satıldı. Aslında satışlar paravan kişiler ve şirketler üzerinden yapıldı. Organizasyon yine FETÖ’nün adamları ve Irak İmamı Talip Büyük tarafından gerçekleştirilmeye devam ediyor.

-Kim bu paravan kişi ve şirketler?

Hayati Küçük: Şu anda Kuzey Irak’ta üniversite dahil 30’u aşkın okul var. Erbil bölgesindeki okulları bölgenin büyük aşiretlerinden Hoşnaw Grup aldı. Işık Üniversitesi de dahil olmak üzere. Süleymaniye bölgesinde daha çok Talabaniye’ye yakın olmak gerektiğinden 3 ay önce Talabani taraftarı bir iş adamına okulların yüzde 75’i devredildi. Erbil’deki okullara “Işık” adı verilmiş, Süleymaniye’deki okullara ise “Selahattin Eyyübi” adı verilmiş. Şu anda bu okulların tamamı kağıt üzerinde satıldı. Bu satışlar daha çok örgüte yakın zengin öğrenci velilerine yapıldı. Yönetiminde ise hala FETÖ var.

“FETÖ’nün kitabı öğrencilere okutuluyor

-Peki Maarif Vakfı FETÖ’nün Kuzey Irak’taki okulları için hiçbir adım atamıyor mu?

Hayati Küçük: Maalesef atamıyor çünkü Barzani irade göstermediğinden dolayı dokunulmaz zırhı gibi koruma altına alınan bu FETÖ okulları, aktif bir şekilde çalışmaya devam ediyor. Kağıt üzerinde bu okullar Kuzey Iraklı iş adamlarına devredildiği için FETÖ tarafından yönetilse bile bir şey yapamıyor. Aslında bu konu Barzani’nin iki dudağının arasında ama bir adım atmıyor. Örneğin Barzani’nin Diyanet İşleri enteresan bir karar alarak FETÖ’nün “Sonsuz Nur” kitabı yardımcı din kitabı olarak yardımcı ders kitabı statüsünde Kürtçe eğitim veren devlet kurumlarında okutulmakta. Hatta Fetullah’ın bu kitabı devlet bürokrasisine bile dağıtıldı.

“FETÖ ‘bağımsız Kürdistan’ vaatleri verdi”

-Geçtiğimiz günlerde eski Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı Başkanı Erkam Tufan Altay ile Kuzey Iraklı sanatçı Şivan Perver’in bir röportajına şahit olduk. Burada nasıl bir ilişki var?

Hayati Küçük: Ben buradan ilk defa bir açıklamada bulunmak istiyorum. İstanbul’daki azınlıklara “Ruhban Okulu” vaadinde bulunan, Ermeni diasporasının “soykırım” yalanlarına destek veren FETÖ, Kuzey Irak’taki Kürt milliyetçilerini Türkiye aleyhinde kışkırtmak için her yola başvurdu. Kürt ileri gelenleri Pensilvanya’ya götürülerek “bağımsız Kürdistan” konusunda vaatler verildiğini biliyoruz.

“Şivan Perver defalarca Pensilvanya’ya götürüldü”

-Kimler götürüldü Pensilvanya’ya?

Başta Şivan Perver olmak üzere birçok Kürt milliyetçisi yazar ve sanatçı Pensilvanya’ya götürüldü. Şivan Perver ve ailesi ile yakın ilişkide olan, oğlu ile sürekli iletişim halinde olan bir isme dikkat çekmek istiyorum. FETÖ’nün Irak’taki yayın organı olan Devran Radyo Müdürü olan Bünyamin Şen ile Şivan Perver arasında yıllara dayanan bir ilişki var. Şivan Perver’e defalarca Pensilvanya’ya götürüldü. Bünyamin Şen ve Talip Büyük Şivan Perver ile iletişimi eşi Gülistan ve oğlu üzerinden kuruyordu.

“Barzani’nin çocukları ve yeğenleri de FETÖ okulundan mezun”

-Barzani ailesinden FETÖ ile bağlantısı olanlar var mıydı?

Neçirvan Barzani’nin çocukları ve yeğenleri FETÖ okullarından mezun oldu. Barzani’nin torunları FETÖ okullarından mezun. Bu isimler arasında mesela Kuzey Irak’taki özerk bölgenin istihbarat servisine bakan Barzani’nin yeğeni var. O da FETÖ okullarından mezun. FETÖ’nün imamları Bünyamin Şen ve Talip Büyük Barzani ailesi ile ilişkisini hiçbir zaman koparmadı. Evlerine girip çıkabilecek kadar Barzani ailesine yakın isimler. Bu arada Barzani ailesine ait olan Rudaw TV detayını da kaçırmamak gerekir.

“Rudaw TV çalışanlarının hepsi FETÖ okullarından mezun”

-Nedir Rudaw TV detayı?

Hayati Küçük: Neçirvan Barzani’ye ait olan Rudaw TV’nün Türkçe bölümünde sadece FETÖ’nün Kuzey Irak’taki okullarından mezun olan öğrenciler çalışıyor. Bu öğrenciler TRT’deki eski FETÖ’cü haber daire başkanı Ahmet Böken zamanında eğitim alarak göreve başladılar. Rudaw bir ismi daha burada zikretmek gerekir. Rebvar Kerim Veli isimli bu şahıs Rudaw’ın haber sitesinde Türkiye aleyhinde yazılar yazıyor. Rudaw TV’de etkili bir isim. Kim olduğunu merak ederseniz söyleyeyim. Bu kişi 2015 yılında sözde bu adamın yazdığı Kürdistan bölgesinde dağıtılmak üzere bir milyonun üzerinde dağıtılmak üzere kitabı bastırıldı. Kitap Gülen ve örgütünü tanıtıyordu. Bütün finans FETÖ tarafından karşılandı. Hatta bu şahısa 10 bin dolar verilerek kitabın yazarı yapıldı. Tahmin edeceğiniz gibi kitaptaki bilgilerin tamamı da FETÖ tarafından derlenmişti. Şimdi bu isim rudaw.net internet sitesinde Türkçe makale yazıyor. Bu makaleleri yazacak ne Türkçesi var ne de birikimi. Tabi bu köşe yazıları aynen kitapta olduğu gibi FETÖ tarafından kaleme alınıyor.

“Okullar dışında da faaliyetleri var”

-FETÖ’nün bölgede okulları dışında başka bir faaliyet merkezi var mı?

Hayati Küçük: Bölgede bir iş adamı derneği ve diyalog merkezi var. 15 Temmuz darbe girişiminden sonra bu merkezlerdeki giriş çıkışları minimum seviyeye indirmekle birlikte dernekler faaliyetlerine devam ediyor. Okullar ise kesintisiz olarak çalışmaya devam ediyor. Türkiye aleyhindeki lobi faaliyetleri bu okullar üzerinden yapılıyor. Türkiye’den giden iş adamlarına çeşitli iftiralarla kumpas kurmaya çalıştıklarını biliyorum

“FETÖ Murat Karayılan’la uzlaştı”

-Peki bölgede PKK gerçeği de var. FETÖ PKK ile nasıl uzlaştı?

Hayati Küçük: FETÖ, Kandil bölgesine yakın bir yerleşim merkezindeki bir aşiretle görüşerek bu bölgeye bir okul açmak istediklerini söyledi. Murat Karayılan’dan izin alınması istenince Kandil’de FETÖ’nün bölge imamları Murat Karayılan ile görüşerek izinler alındı ve okul açıldı. PKK ile FETÖ yakınlaşması da böyle başladı.

“Kızım olsa Murat Karayılan’la evlendiririm”

-FETÖ-PKK görüşmeleri örgüt içerisinde rahatsızlık yaratmadı mı?

Hayati Küçük: Yarattı elbette. Ancak bir sohbet sırasında Çamlıca’da bulunan Akademi biriminin mollalarından Reşit Aylamaz, FETÖ’yü rahatlatmak için şunları söylemişti: “Peygamberimiz yakınındakileri müşriklerle evlendirmişti. Ebu Cehil ile ticaret yapmıştı. Benim de kızım olsa Murat Karayılan’ın oğlu ile evlendiridim.” Bu sohbetin anlamı şuydu. “PKK ile anlaşmamızın bir hikmeti var. Gülen’in kararlarını sorgulamayın” mesajı veriliyordu.

“İsrail ile ilişkileri Kerim Balcı yürütüyor”

-İsrail dışında bölgede Bağımsız Kürdistan’ı destekleyen başka bir ülke yok. İsrail ile FETÖ arasında bölgede ortak bir çalışma yapılıyor mu?

Hayati Küçük: Burada Kerim Balcı ismini iyi takip etmek gerekir. İsrail’in Kuzey Irak’taki ilişkilerini ve FETÖ’nün Kuzey Irak’taki İsrail ile bağlantısını Kerim Balcı sağlıyordu. Kerim Balcı 15 Temmuz’dan hemen önce ABD’ye kaçtı ve firari olarak orada yaşıyor. Ben Barzani ailesinin referandum kararı almasında FETÖ’nün büyük etkisi olduğunu düşünüyorum.

“15 Temmuz başarılı olsaydı Kürdistan kurulacaktı”

-Nasıl bir etki bu?

Hayati Küçük: FETÖ’nün Kuzey Irak bölgesine 30 kolej ve bir üniversite açması, medyaya el atması, büyük yatırımlarda bulunmasının gerekçesini söyler misiniz? Bunun tek bir açıklaması var. FETÖ, CIA ve MOSSAD’ın açık uşağıdır. Bunu kendileri de artık gizlemiyor. FETÖ’nün yerleştiği her yerde “İsrail”in hedef ve gayeleri vardır. Kuzey Irak’ta FETÖ eliyle yetiştirilen nesil şu an Türkiye’ye düşmanlık yaparken İsrail’in menfaatleri doğrultusunda heraket ediyor. 15 Temmuz darbe girişimi başarılı olsaydı Kürdistan devleti de çoktan kurulmuş olacaktı. Cumhurbaşkanımızın 15 Temmuz’daki dik duruşu bütün bu coğrafyayı ateş çemberinden kurtarmıştır.

“Gülen’in Barzani’ye sık sık hediye gönderdiğini biliyorum”

-Barzani ailesi Pensilvanya’ya gitti mi?

Hayati Küçük: Barzani ailesinin Pensilvanya’ya gidip gitmediğini bilmiyorum. Ama Gülen’in sık sık Barzani ailesine mesaj ve hediye gönderdiğini biliyorum. Mesela FETÖ okullarını kapatması için Türkiye tarafından defalarca uyarılan Neçirvan Barzani’ye Gülen bir mektup yazmıştı. Bu mektubu FETÖ’nün Irak imamı Talip Büyük tek başına götürdü. Götürürken de yanında 2 bin dolarlık bir kalem de vardı. O mektupta ne yazdığını Talip Büyük dışında kimse bilmiyor. Bu mektuba Barzani’den de bir cevap gitti. O mektup Dr. Abdusselam tarafından tercüme edilerek FETÖ imamı Talip Büyük’e verildi.

-O mektuptan sonra Barzani ailesi ile FETÖ arasındaki ilişkilerde ne değişti?

Hayati Küçük: O mektuptan sonra Neçirvan Barzani Kuzey Irak’taki Işık Üniversitesini açtı. Liselerin açılışına hız verildi.

Kaynak: Sabah

Kategoriler