Anasayfa » FETÖ itirafçılarının sayısı her geçen gün artıyor
FETÖ'de Bugün

FETÖ itirafçılarının sayısı her geçen gün artıyor

feto-itirafcilari-itirafci-beyani-yargitay-karari
FETÖ itirafçı

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) adına faaliyet yürüten örgüt mensupları çözülmeye devam ediyor. 8 Mart’ta, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından örgütün Türk Silahlı Kuvvetleri’ndeki (TSK) asker ve sivil olmak üzere kripto yapılanmasına yönelik 38 ilde eş zamanlı operasyon gerçekleştirildi. Operasyonda 1 yarbay, 7 binbaşı, 3 üsteğmen, 2 teğmen, 15 astsubay, 7 uzman çavuş, 7 kara, 13 Hava Kuvvetleri, 8 Jandarma Genel Komutanlığı personeli, 16’sı muvazzaf 28 asker ile 15 Temmuz sonrası ilişikleri kesilen 73 askeri okul öğrencisi hakkında gözaltı kararı çıkartıldı. Toplamda 101 kişi hakkında yakalama kararı çıkartılan operasyonlar kapsamında 91 şüpheli gözaltına alınırken, 42’sinin itirafçı olduğu öğrenildi. İzmir Cumhuriyet Başsavcıvekili Can Tuncay’ın koordine ettiği operasyonda gözaltına alınan tüm şüphelilerin yüzde 48’i, askeri öğrencilerin ise yüzde 70’i itirafçı oldu.

feto-itirafcilari-itirafci-beyani-yargitay-karari

FETÖ operasyonunda yakalanan 42 şüpheli itirafçı oldu

Polis ve jandarma tarafından adreslere yapılan eş zamanlı baskınlarda toplam 91 şüpheli gözaltına alındı. Gözaltına alınan şüphelilerden 2’sinin sağlık durumu sebebiyle gözaltı kararı iptal edildi, bir şüpheli delil durumu nedeniyle kolluk birimi tarafından serbest bırakıldı. 42 şüpheli ise etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanmayı talep etti. 32 şüphelinin verdiği bilgiler faydalı bulunurken, 10 şüphelinin ise faydasız bilgiler verdiği tespit edildi. Bu sebeple etkin pişmanlıktan faydalanan 32 şüpheli serbest bırakıldı. 10 şüpheli ise faydasız itirafçı olduğu için tutuklanma istemiyle mahkemeye sevk edildi.

İfadesi alınan tüm şüphelilerin yüzde 48’i, askeri öğrencilerin ise yüzde 70’i itirafçı oldu. İtirafçı oranının yüksek olması, FETÖ içindeki çözülmelerin her geçen gün arttığını gösterdi. Şüphelilerin ifade işlemlerinin tamamlanmasının ardından, 49’u tutuklanma, 7’si adli kontrol istemiyle Sulh Ceza Hâkimlikleri’ne sevk edildi. 11 şüpheli adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı, 7’si yurt dışında olmak üzere 10 firari şüphelinin yakalanmasına yönelik çalışmalar devam ediyor.

25 operasyonda 536 şüpheli itirafçı oldu

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ’nün TSK yapılanmasına yönelik ankesörlü/kontörlü hatlarla irtibatların tespit edilmesi için Emniyet Genel Müdürlüğü TEM Dairesi Başkanlığında kurulan ülke geneli veri havuzunu kullandı. 19 Kasım 2019’dan bu yana 25 operasyon düzenlendi. Bu kapsamda 3 bin 736 askerin örgütle bağlantısı deşifre edildi. Bu askerlerden 2 bin 306’sının muvazzaf, 709’unun muvazzaf olmayan asker olduğu, 766’sının darbe girişimi sonrası kapatılan askeri okul öğrencisi olduğu belirlendi. Gözaltına alınan şüphelilerden bin 630’u tutuklanarak cezaevine gönderilirken, 563 şüphelinin ise faydalı itirafçı olduğu öğrenildi.

KAYNAK: SABAH

Kategoriler