Anasayfa » FETÖ firarisi Akın İpek’in davasında yalancı şahit skandalı
FETÖ'de Bugün

FETÖ firarisi Akın İpek’in davasında yalancı şahit skandalı

FETÖ “çatı davası”nın firari sanığı ve eski Koza Holding yöneticisi Hamdi Akın İpek’in Türkiye’ye iadesiyle ilgili davanın duruşması üçüncü gününde, İpek’in tanık olarak mahkemeye çıkardığı profesörün, örgüt için Türkiye hakkında parayla masa başında ve hiç Türkiye’ye gitmeden rapor yazdırdığı ortaya çıktı.

FETÖ firarisi Akın İpek’in Londra’daki Westminster İlk Derece Mahkemesinde görülen Türkiye’ye iadesiyle ilgili davanın bugünkü duruşmasına, savunmanın dün mahkemeye getirdiği İngiliz profesör Jeffrey Jowell’in dinlenilmesine devam edildi.

“Savcı: Gülen vakfı için çalıştınız mı?”

Savcının, Jowell’e “Fetullah Gülen’in başında olduğu bir vakıf için para karşılığında çalıştığınız doğru mu?” diye sorması üzerine, İngiliz profesör, vakfın avukatlarının kendisinde talepte bulunması üzerine onları müşteri olarak kabul edip rapor yazdığını doğruladı.

Savcının soruları üzerine Jowell, raporunda görüşlerine yer verdiği 4 tanıkla hiç görüşmediğini ve raporu Türkiye’ye gitmeden masa başında hazırladığını kabul etti.

Jowell, duruşmanın ardından AA muhabirinin FETÖ’den rapor yazmak için para alıp almadığı şeklindeki sorusunu ise yanıtsız bıraktı.

Türkiye’yi kötüleyen rapor için 115 bin sterlin

Jowell’in yanı sıra İngiliz Muhafazakar Parti milletvekili Edward Garnier’in de imzasını taşıyan rapor, 2016 yılında The Times tarafından gündeme getirilmişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında ağır ifadelerin yer aldığı rapor karşılığında Garnier’in 115 bin sterlin ücret aldığı ortaya çıkmıştı. Jowell’in aldığı ücret ise belirlenememişti.

Rapor FETÖ’ye bağlı Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı’nın siparişi üzerine kaleme alınmıştı.

Kaynak: AA

Kategoriler