Anasayfa » FETÖ, Ergenekon ve Balyoz kayıtlarını silmiş
FETÖ'de Bugün

FETÖ, Ergenekon ve Balyoz kayıtlarını silmiş

FETÖ’nün, Silivri’de görülen Ergenekon ve Balyoz duruşmalarının görüntü kayıtlarını, duruşmalara ilişkin bilgi ve belgeleri tamamen sildiği belirlendi.

Ergenekon davasına bakan ve 15 Temmuz darbe girişiminin ardından tutuklanan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkeme Heyeti Başkanı Hasan Hüseyin Özese ve üye hakim Hüsnü Çalmuk hakkında hazırlanan iddianamelerde, FETÖ’nün delilleri nasıl kararttığı açıkça görüldü. Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Teftiş Kurulu Başkanlığı, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinin, Silivri Ceza İnfaz Kurumunun bulunduğu yerleşkede bilgisayarları teslim etmeden önce Wipe programı ile kesinlikle dönüşü olmayacak şekilde format attırmak suretiyle bilgi ve belgeleri sildirdiğini tespit etti. Görüntü kayıtları ve duruşmalara ilişkin bilgi ve belgelerin silinmesiyle Ergenekon ve Balyoz yargılamalarında yapılan usulsüzlüklerin ortaya çıkması önlendi.

Mahkeme, 20 Ekim 2008 tarihinde başlayan ve 5 Ağustos 2013 tarihinde sona eren Ergenekon duruşmalarında görüntülü kayıt yapmış, celse aralarında dahi sanık, tanık ve gizli tanıkların görüntülerini kayıt altına almıştı. FETÖ 17-25 Aralık darbe girişiminin başarısız olmasının ardından İstanbul Emniyet Müdürlüğündeki bilgisayarlara Wipe programı ile format attırmış, yasa dışı dinleme ve teknik takip kayıtlarını da sildirmişti.

Kaynak: Kriter

Kategoriler