Anasayfa » FETÖ elebaşının yeğeni Gülen’e ‘terörist başı’ diyemedi
FETÖ'de Bugün

FETÖ elebaşının yeğeni Gülen’e ‘terörist başı’ diyemedi

Gaziantep’te aralarında FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in yeğeni Ahmet Ramiz Gülen’in de bulunduğu 3 sanığın yargılanmasına başlandı.

8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada “silahlı terör örgütü yönetmek” suçundan 22,5 yıla kadar hapsi talep edilen tutuklu sanıklar Ahmet Ramiz Gülen ve avukatı hazır bulundu.

Söz alan Ahmet Ramiz Gülen, atılı suçlamaları kabul etmeyerek Fetullah Gülen’in öz yeğeni olduğunu söyledi.

Darbe günü FETÖ’nün üniversitesini aramış

Gaziantep’e yaz okulu için geldiğini ifade eden Gülen, “Gaziantep Üniversitesi beni kabul etmeyince 15 Temmuz 2016 günü Zirve Üniversitesini aradım. Daha sonra üniversitenin yurdunda kalmaya başladım. 4-5 gün sonra polisler yurda geldi ve burada kalmamamızı söylediler. Daha sonra üniversiteden Antepia’da kalabileceğim söylendi. Orada kalmaya başladım. 15 Temmuz akşamı İzmir’deydim, 20 Temmuz’da Gaziantep’e geldim. Zirve Üniversitesi uygun olduğu için burayı seçmiştim.” diye konuştu.

‘Terörist başı’ diyemedi

Mahkeme Başkanı Melik Durmaz’ın darbe girişiminin terör saldırısı olup olmadığını sorması üzerine sanık Gülen, terör saldırısı olduğunu söyledi.

Başkan Durmaz’ın, “Fetullah Gülen terörist başı mı?” şeklindeki sorusunu sanık Gülen, “Cevap vermeyeceğim.” diye yanıtladı.

“Amcam Fetullah Gülen’i seviyorum ama çok da değil”

Başkan Durmaz’ın, “15 Temmuz darbe girişimi olmuş, okulu mu düşünüyordun?” diye sorması üzerine sanık, “evet” cevabını verdi.

Sanık, “Ben amcam Fetullah Gülen’i seviyorum ama çok da değil. Gaziantep’e kaçmak için geldiğim doğru değildir, tamamıyla eğitim için geldim. Babam da kaçmamıştır, polis gelip evden aldı. Suçsuzum.” şeklinde savunma yaptı.

Kaçmak için gelmiş

Cumhuriyet savcısı, esas hakkındaki mütalaasında, sanık Ahmet Ramiz Gülen’in 15 Temmuz darbe girişiminin akabinde hakkında yürütülen soruşturmalardan kurtulmak amacıyla örgütün Gaziantep’teki sözde bölge talebe mesulü olan Emrah Karayazı ile temasa geçerek kente geldiğini söyledi.

Savcı, sanığa örgüt içerisinde FETÖ elebaşıyla olan akrabalık bağı nedeniyle özel önem verildiğini ve bu nedenle öğrenci evi yerine örgütün lüks ve pahalı olan evin ayarlandığını kaydetti.

Evde ele geçirilen dökümanların da evin örgüt içindeki niteliğini gösterdiğini belirten savcı, sanıkların atılı suçlardan cezalandırılmasını talep etti.

Mahkeme Başkanı Melik Durmaz, sanıklar hakkında ayrıntılı HTS kayıtlarının istenmesine, avukatlara gelecek celse esas hakkında savunma yapmaları için süre verilmesine ve sanıkların tutukluluk halinin devamına karar verip, duruşmayı erteledi.

Kaynak: AA

Kategoriler