Anasayfa » FETÖ elebaşının Erdoğan’la ilgili alçak talimatı
FETÖ'de Bugün

FETÖ elebaşının Erdoğan’la ilgili alçak talimatı

FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in, “Elleri bağlı, diz çökmüş hâlde Erdoğan’ın fotoğrafını çekin.” talimatı verdiği öğrenildi.

15 Temmuz darbe girişimi öncesinde Pensilvanya’da yapılan toplantıda Fetullah Gülen’in darbecilere verdiği talimatlar ortaya çıkmaya başladı.

Gülen, Türkiye imamı aracılığı ile verdiği talimatta Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sağ yakalanmasını istedi. Yakalandıktan sonra ellerinin arkadan kelepçelenmesi ve diz çöktürülerek fotoğrafının çekilmesi talimatını veren Gülen’in, Erdoğan’ın bu durumdayken kendisinin konuşturulmasını ve bu görüntülerin kaydedilmesini istediği ifade edildi.

Saddam benzetmesi

Fetullah Gülen’in Erdoğan’la ilgili talimatının CIA’in “itibarsızlaştırma” taktiklerini andırdığını kaydeden güvenlik kaynakları, Irak’ta ABD askerlerinin Saddam Hüseyin’in yakalanmasını dünyaya duyurdukları fotoğraflara dikkat çekti.

Saddam’ın pecmurde, saç sakal birbirine karışmış yer altında deliklerde sürünen bir fotoğrafının dünya medyasına servis edildiğini vurgulayan güvenlik kaynakları, Fetullah Gülen’in de aynı taktiği Erdoğan için uygulamayı planladığı ancak başaramadığını söyledi.

Türkiye’ye dönecekti

Darbe başarılı olsaydı Fetullah Gülen’in Türkiye’ye dönmeyi planladığını kaydeden güvenlik kaynaklarının verdiği bilgiye göre Gülen’in dönüş planı da CIA ile birlikte organize edildi. Büyük bir törenle İstanbul’a gelmesi ve havaalanında milyonlarca kişi tarafından karşılanması düşünüldü.

Bunun karşılığında ABD’nin tüm isteklerinin yerine getirilmesi planlandığını kaydeden yetkililere göre darbe girişiminde “emir komuta zinciri” görüntüsü vermek için çok uğraşıldı. Ancak TSK’daki direniş nedeniyle sonuç alınamadı.

“Emir komuta” görüntüsü sağlanamayınca ve darbenin başarısız olacağı anlaşılınca ABD yönetimindeki bir kanadın darbeye desteğini çektiği, olayın ortalığa dökülmesi sonrasında da darbe girişiminin erkene çekildiği belirtildi. Bu durumun darbeciler arasında kaosa yol açtığını kaydeden bir güvenlik yetkilisi, Marmaris’te Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kaldığı otele yapılan baskının da bu karmaşa içinde başarısızlıkla sonuçlandığını kaydetti.

Kaynak: Akşam

Kategoriler