Anasayfa » FETÖ elebaşının avukatı 35 yıl hapis cezası aldı
FETÖ'de Bugün

FETÖ elebaşının avukatı 35 yıl hapis cezası aldı

adnan-seker-kimdir

Adnan Şeker ikinci kez yargılanıyordu

3 Haziran’da, Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ/PDY) elebaşı Fethullah Gülen’in avukatı Adnan Şeker, “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” ve “Silahlı terör örgütü kurma, yönetme” suçlarından 9 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Avukat Şeker’in, yasa dışı yollar ile elde ettiği Türk vatandaşlarına ilişkin kişisel verileri ve bazı soruşturmalara yönelik bilgileri, bazı Avrupa ülkelerinin büyükelçiliklerine vererek casusluk yaptığı da ortaya çıkmıştı. FETÖ’nün, avukatlar aracılığıyla rüşvet verilen katip üzerinden kendi üyeleri ve diğer terör örgütü şüphelileriyle beraber yaklaşık 10 bin kişi hakkındaki soruşturma ve yakalama kararlarını sızdırdığı iddiasıyla dava açılmıştı. Şeker ile beraber 6 sanığın yargılandığı davada karar çıktı. FETÖ elebaşının avukatı Şeker, “silahlı terör örgütüne üye olmak”, “zincirleme şekilde rüşvet vermek”, “gizliliği ihlal” ve “suçluyu kayırma” suçlarından 35 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

FETÖ elebaşının avukatı da dahil 5 sanık hapis cezasına çarptırıldı

Ankara 24. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından görülen karar duruşmasında, sanıklar Adnan Şeker ve kardeşleri Musa ile Yaşar Şeker, Nazif Gürkan Şen, Hilal Kamacı ve Betül Fırat tutuklu bulundukları cezaevlerinden SEGBİS aracılığıyla katıldı. Tutuksuz yargılanan sanık Hasan Hüseyin Zedef ile taraf avukatları duruşma salonunda hazır bulundu. Mahkemeye başkanlık eden Gökan Günaydın, esasa ilişkin savunmaların tamamlanmasının ardından, sanıklara son sözlerini sordu. Ardından duruşmaya ara verildi. Aranın ardından Başkan Günaydın, mahkeme heyetinin kararını bildirdi.

FETÖ elebaşının avukatı Adnan Şeker;

  • “Silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 10 yıl,
  • “Zincirleme şekilde rüşvet vermek” suçundan 17 yıl 6 ay,
  • “Gizliliği ihlal” suçundan 2 yıl 6 ay,
  • “Suçluyu kayırma” suçundan ise 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Toplamda 35 yıl hapis cezası alan Şeker’in kardeşi Musa Şeker, aynı suçlardan 28 yıl 9 ay, eski icra dairesi katibi Yaşar Şeker 29 yıl 4 ay 15 gün, avukat Hilal Kamacı da 34 yıl 4 ay 15 gün hapis cezası aldı. Yaşar Şeker, daha önce “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan ayrıyeten 7 yıl 6 ay hapis cezası almıştı.

Katip Nazif Gürkan Şen‘in, rüşvet karşılığı hakkında yakalama kararı verilen FETÖ şüphelilerine ilişkin örgüt avukatlarına bilgi verdiği tespit edilmişti. Şen de aynı suçlardan 32 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Mahkeme, FETÖ üyeliğinden yargılanmasına devam edilen avukat Betül Fırat hakkında ise, “gizliliği ihlalden” 2 yıl 6 ay, “suçluyu kayırmadan” 5 yıl hapis cezası verilmesini hükmetti.

Tutuksuz yargılanan sanık Hasan Hüseyin Zedef ise, üzerine atılı bütün suçlamalardan beraat etti.

İddianameden;

İddianamede, Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Müdürlüğü ekipleri, 1 Temmuz 2016 ile 15 Ocak 2019 arasında Malatya Doğanşehir Adliyesi’nde yakalama ve soruşturma sorgulamalarının orantısız şekilde arttığını fark etti. Yetkililer, ilçe adliyesinin iş yoğunluğunu dikkate alarak sorgulama işlemlerinin olağan dışı olduğunu farkettiler. Bu kapsamda yapılan araştırmalar sonucu, yakalama bürosu yetkisi ile 8 bin 918, ilamat ve infaz bürosu yetkisiyle 5 bin 781 olmak üzere toplamda 14 bin 699 sorgulama yapıldığı tespit edildi.

Bu işlemin, 9 bin 830 farklı T.C. kimlik numarası aracılığıyla yapıldığını ortaya çıkaran yetkililer, adı sorgulanan şüphelilerin 5 bin 738’inin FETÖ, 23’inin PKK, 2’sinin DHKP-C, 4’ünün ise terör örgütü MKP ile bağlantılı kişiler olduklarını belirledi.

Doğanşehir Adliyesi’ndeki sorgulamaların orantısız artması sonucu yapılan incelemede, UYAP ile usulsüz sorgulamaların yapıldığı bilgisayarın adliye katibi Nazif Gürkan Şen‘e ait olduğu anlaşıldı. Şen’in hesap hareketleri incelendiğinde, bankasındaki paranın 2014-2017 yılları arasında 10 bin 815 TL olduğu, 2018 yılında ise bu miktarın 548 bin 665 TL olduğu tespit edildi.

İddianamede, rüşvet karşılığında FETÖ’den haklarında yakalama kararı çıkartıldığını öğrenen bazı örgüt üyelerinin yurt dışına kaçmaya çalışırken yakalandıkları bilgisi de yer aldı. Bu örgüt üyelerinden Emine Kurt Tuğcu’nun, Yunanistan üzerinden yurt dışına kaçmaya çalışırken yakalandığı, Tuğcu’nun telefonunda Şen’in avukatlar aracılığıyla gönderdiği UYAP sorgu ekranı görüntüsünün yer aldığı kaydedildi.

KAYNAK: SABAH

Kategoriler