Anasayfa » FETÖ – DHKP-C İlişkisi
FETÖ'de Bugün

FETÖ – DHKP-C İlişkisi

FETÖ’nün emniyet ve yargı bürokrasisinde ne derece örgütlü olduğu 15 Temmuz darbe girişiminde ortaya çıkmıştı. Türkiye’deki terör örgütlerini kontrol altına almak isteyen FETÖ, devletin istihbarat imkanlarını bu doğrultuda uzun yıllar kullandı. Terör tehdidinin bütünüyle ortadan kalkmasını istemeyen FETÖ, terör örgütlerini gerektiğinde kullanabileceği bir silah olarak gördü. FETÖ’nün DHKP-C’ye olan yaklaşımını da bu çerçevede ele almak gerekiyor.

FETÖ – DHKP-C ilişkisine dair ortada çok sayıda delil var. İlk olarak Türkiye’nin en önemli iş adamlarından biri Özdemir Sabancı’nın öldürülmesi olayına odaklanmak gerek.

ozdemir-sabanci
Sabancı Holding’in sahiplerinden Özdemir Sabancı

Özdemir Sabancı, 9 Ocak 1996’da öldürülürken, cinayetin tetikçiliğini DHKP-C’li teröristler Fahriye Erdal, İsmail Akkol ve Mustafa Duyar üstlendi.

2016-11-07-14_55_36-feto-ve-dhkp-c-word
DHKP-C’li teröristler Fahriye Erdal, İsmail Akkol ve Mustafa Duyar (soldan sağa)

Ergenekon davaları sürecinde Muammer Akkaş dosyayı yeniden ele aldı. Ancak Akkaş dosyayı 3 yıl boyunca elinde tuttu, olayın aslına yönelik hiçbir soruşturma yapmadı. Akkaş aynı zamanda 7 Şubat 2012’de MİT Müsteşarı Hakan Fidan hakkında da yakalama kararı çıkarmıştı. 17-25 Aralık darbe girişiminin de savcılarından olan Muammer Akkaş, Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlunu ifadeye çağırmış, yolsuzluk adı altında siyaseti dizayn etmeye çalışmıştı. FETÖ’cü Muammer Akkaş, 17 Aralık darbe girişiminden sonra ise yurt dışına kaçmıştı. Terör örgütü DHKP-C’nin Türkiye’nin en önemli iş adamlarından birini öldürmesine ilişkin dosya, FETÖ’cü savcı tarafından kapatıldı.

This photo taken on December 26, 2013, shows Turkish prosecutor Muammer Akkas as he walks out from a courthouse in Istanbul. The Turkish prosecutor said today he had been prevented from expanding a corruption investigation that has touched the heart of the government, alleging pressure on the judiciary. "All my colleagues and the public should be aware that I, as public prosecutor, have been prevented from launching an investigation," Muammer Akkas said in a statement. A high-level bribery and corruption investigation ensnaring former ministers and top businessmen has prompted a cabinet reshuffle by Prime Minister Recep Tayyip Erdogan, after three ministers stepped down in previous days. AFP PHOTO / CIHAN NEWS AGENCY / OSMAN ARSLAN ***TURKEY OUT*** (Photo credit should read Osman Arslan/AFP/Getty Images)
FETÖ’cü savcı Muammer Akkaş

FETÖ ile DHKP-C ilişkisini gözler önüne seren bir diğer başka noktayı ele alalım. Tarihler 19 Ocak 2014’ü gösterdiğinde, FETÖ, MİT tırlarının durdurulması operasyonunu gerçekleştirdi. Eş zamanlı olarak, Türkiye’nin terör örgütlerine destek olduğu yönünde kara propaganda çalışmaları başladı.

mit-tirlari
FETÖ tarafından durdurulan MİT’e ait yardım tırları

Süleyman Bağrıyanık tır baskını yapıldığında Adana Başsavcısı olarak görev yapıyordu. FETÖ’nün en önemli operasyonlarından birinde yer alan Bağrıyanık, meslekten ihraç edildikten sonra tutuklandı. Bağrıyanık’ın ismi 15 Temmuz darbecilerinin hazırladığı sıkı yönetim listesinde de yer aldı.

suleyman-bagriyanik
FETÖ’cü Adana Başsavcısı Süleyman Bağrıyanık

Dönemin Adana Başsavcısı Bağrıyanık ile Hakan Evcin arasındak ilişkiyi irdeleyelim. FETÖ’cü Bağrıyanık’ın evinde arama yapan polis, Hakan Evcin’in de evde olduğunu tespit etti.

hakan-evcin
FETÖ’cü Süleyman Bağrıyanık ile DHKP-C’li Avukat Hakan Evcin aynı evde

Peki FETÖ’cü savcının evinden çıkan Hakan Evcin kimdir? Avukatlık yapan Hakan Evcin’in birçok DHKP-C eyleminde boy gösterdiği göze çarpıyor.

hakan-evcin-av
DHKP-C’li Avukat Hakan Evcin

Örgüt propagandası yapmaktan defalarca polise ifade veren Hakan Evcin’in DHKP-C sempatisi öyle boyutta ki, sosyal medya hesabında dahi çeşitli eylemlerde ölen teröristlerin fotoğrafını kullanıyor. Hakan Evcin’in facebook hesabındaki fotoğraf, DHKP-C’li Şafak Yayla’ya ait. Terörist Şafak Yayla, Savcı Mehmet Selim Kiraz’ı şehit eden isimdi.

2016-11-07-15_06_23-karalama-word
Hakan Evcin’in facebook hesabı / Hakan Evcin DHKP-C eyleminde

Hakan Evcin, gezi olaylarında ‘kırmızı fülarlı kız’ olarak tanınan Ayşe Deniz Karacagil’in de avukatlığını yaptı.

hakan-evcin-ayse-deniz
Hakan Evcin ve Ayşe Deniz Karacagil

Gezi olaylarında kendisini çevreci aktivist olarak tanıtan Ayşe Deniz Karacagil Kandil’e çıkarak PKK’ya katıldı.

ayse-deniz-karacagil

Ayşe Deniz Karacagil’in PKK elebaşı Murat Karayılan’ın en mahrem ekibine girdiği ifade edildi.

ayse-deniz-kandil

Toparlamak gerekirse; MİT tırlarını durduran FETÖ’cü savcı Bağrıyanık’ın evinden çıkan DHKP-C’li avukat Hakan Evcin, gezi olaylarında kendisini çevreci aktivist olarak tanıtan, ilerleyen dönemde ise Kandil’e çıkan PKK’lı Ayşe Deniz Karacagil’in avukatıydı.

Farklı terör örgütlerinin iç içe geçtiği, girift bir durum söz konusu.

Avukat Hakan Evcin’in facebook hesabında, Savcı Mehmet Selim Kiraz’ı şehit eden teröristin fotoğrafının yer aldığını belirtmiştik. Savcı Kiraz’ın öldürülmesi, DHKP-C’nin son dönemde Türkiye’yi en çok sarsan terör eylemlerinden biri oldu.

mehmet-selim-kiraz
DHKP-C’li teröristler tarafından şehit edilen savcı Mehmet Selim Kiraz

DHKP-C’li teröristler 31 Mart 2015 tarihinde savcı Kiraz’ı rehin aldıklarında teröristlerin kimlikleri bilinmiyordu. Terör eylemi sürerken, Şafak Yayla’nın kimliğini ilk açıklayan ise Kadri Cemil Yiğit isimli eski emniyet amiri oldu.

kadri-cemil-yigit

Kadri Cemil Yiğit yasa dışı dinleme, suç uydurma, resmi belgede sahtecilik gibi suçlardan, 2014 yılında meslekten ihraç edilmişti. FETÖ’cü olduğu ortaya çıkan Kadri Cemil Yiğit’in DHKP-C eyleminin ilk dakikalarında eylemi yapan teröristin kimliğini açıklaması kafalarda soru işareti yarattı. FETÖ’nün DHKP-C’nin kanlı terör eyleminden önceden haberdar olup olmadığı sorusu akıllara geldi. Kadri Cemil Yiğit bu iddialara tatmin edici bir cevap veremedi.

kadir-cemil-yigit
FETÖ’cü polis Kadri Cemil Yiğit

Savcı Kiraz’ın DHKP-C terör eyleminde öldürülmesinde, üzerinde durulması gereken önemli bir isim daha var. Ahmet Sait Yayla, Savcı Kiraz’ı öldüren terörist Şafak Yayla’nın kuzeni.

ahmet-sait-yayla
FETÖ’cü Ahmet Sait Yayla

Ahmet Sait Yayla FETÖ’nün önemli isimlerinden biri. Emniyet görevlisi olan Ahmet Sait Yayla, 17 Aralık darbe girişiminin başarısız olmasından sonra, polislikten ihraç edileceğini düşündü. Bu sebeple de bir üniversiteye mahkeme kararıyla akademisyen olarak geçiş yaptı. Bu kararda yargıdaki FETÖ’cü isimler Yayla’ya destek oldu. Bu şekilde meslekten ihraç edilmesini engelleyen Ahmet Sait Yayla, akademisyen kimliğiyle birlikte birçok uluslararası programa katıldı.

yayla-ab
Ahmet Sait Yayla, Johns Hopkins Üniversitesi’nde Türkiye aleyhine düzenlenen bir konferansta konuştu.

En son 15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminden sonra ABD Temsilciler Meclisi’nde düzenlenen bir programa da katılan Ahmet Sait Yayla, darbe girişiminin arkasında Erdoğan’ın olduğu iftirasını dile getirmek suretiyle FETÖ’yü aklamaya gayret etti. Darbenin arkasında FETÖ’nün olmadığını savunan Yayla, Kasım 2015’ten bu yana ABD’de bulunuyor ve Türkiye’ye dönmüyor. FETÖ’cü Ahmet Sait Yayla ile DHKP-C’li terörist Şafak Yayla’nın kuzen olması, iki terör örgütü arasındaki işbirliğine yönelik akıllarda şüphe uyandırıyor.

Kaynaklar:

Sabah – Üç cinayette FETÖ izleri

A Haber – Paralel avukat

Ensonhaber – Gezi’nin kırmızı fularlı kızı PKK’ya katıldı

Sabah – Gözünden değil arşivden tanımışlar

Star – O profesör Şafak Yayla’nın kuzeni

 

Kategoriler