Anasayfa » FETÖ depremzedelerin parasıyla yatırım yapmış
FETÖ'de Bugün

FETÖ depremzedelerin parasıyla yatırım yapmış

Kimse Yok Mu Derneğine yönelik yürütülen soruşturma kapsamında itirafçı olan bir şüpheli, FETÖ’nün Van’daki depremzedeler için gelen yardım parasıyla arsa alıp bina yaptığını itiraf etti.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca, kapatılan Kimse Yok Mu Derneğine yönelik yürütülen FETÖ soruşturması kapsamında, etkin pişmanlık yasası hükümlerinden yararlanarak bildiklerini anlatan şüpheli Ö.Ç’nin dernekte ihtiyaç sahiplerine yardım yapmak amacıyla bağış adı altında toplanan yardım paralarıyla ilgili yapılan usulsüzlükleri anlattığı belirtildi.

Kimse Yok Mu Derneğinin Elazığ şubesinde 2013 yılında müdür olarak göreve başladığını aktaran şüpheli Ö.Ç., Güney Doğu Anadolu Bölgesine bağlı şubeler olarak o dönem toplantılar yapıldığını, bu toplantılara da da bölge illerinden şubelerin müdürlerinin katıldığını aktardı.

“Sen yüzde kaç kesiyorsun?”

Elazığ’da müdür olduktan sonraki ilk toplantısında Adana, Kahramanmaraş ve Mersin şube müdürlerinin yaptığı üçlü bir diyaloğa şahit olduğunu aktaran şüpheli Ö.Ç., bu kişilerin yaptıkları konuşmada “Sen yüzde kaç kesiyorsun?” dediklerini duyduğunu kaydetti.

Şüpheli Ö.Ç, bu durumu merak ederek Kahramanmaraş şube müdürü İ.İ.’ye sorduğunda ise kendisine “Sen daha yenisin, ileride bunları öğreneceksin.” dediğini ve aynı kişinin devamla “Büyük bölgelerden kayıt dışı alınan himmet ve burs adı altında kayıt dışı çekler olduğunu, bu çeklerin tahsilatında büyük bölgelerin çeklerin kayıt dışı olmasından dolayı zorlandığını, büyük bölgeler muhasebecileri aracılığıyla bu çekleri şubelere gönderdiklerini, içlerinden de uygun olanların arkasındaki en son ciro kime aitse o kişinin adına bağış makbuzu düzenlenerek derneğe bağış yapılmış gibi gösterildiğini, daha sonra bu çeklerin tahsilatının da şube ve büyük bölge arasında yapılan anlaşma gereğince yüzde 10’luk bir kesinti yapılarak kalan miktarın da büyük bölgenin belirlediği öğrencilerin hesaplarına yatırılarak iade edildiği” şeklinde anlatımlarda bulunduğunu kaydetti.

Şüpheli Ö.Ç., yapılan bir toplantıda kurban kesimlerinin nerede yapılacağı, illere ne kadar et gönderileceği, ışık evlerine bu etlerden ne kadar verileceği konularının kararlaştırıldığını kaydederek ışık evlerine illere gönderilen et miktarlarının yüzde 10, yüzde 5 gibi kısımlarının verilmesinin kararlaştırıldığını anlattı.

Depremzedelerin parasıyla yatırım 

Van’da 2015 yılında şube müdürlüğü yaptığı döneme ilişkin de bilgiler de veren Ö.Ç, şunları ifade etti:

“Van şube müdürlüğü yaptığım dönemde Van’da meydana gelen depremden sonra Pakistan devleti Kimse Yok Mu Derneği’ne Van’da bulunan depremzedelerin ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla para yardımı yapmış. Genel merkez de bu para ile Van girişinde bir arsa satın alınmış ve bu arsa üzerine öğrenci yurduna uygun bina, rokuma salonuna uygun olarak yapılmış bir bölüm ve derneği deposu olarak kullanılacak bölüm olmak üzere 3 bin 100 metrekare alana 3 katlı bina yapılmış.”

Bu binanın da 2013-2014 yılında Kültür A.Ş. isimli bir şirkete 3 bin 300 liraya kiralandığını, kendisinin de evrakları kontrol ederken şirketin son 4 aydır kira ödemediğini, bu paranın da yaklaşık 13 bin 200 lira olduğunu gördüğünü aktaran şüpheli Ö.Ç., şöyle devam etti:

“Durumu genel merkezde mali müşavirlere bildirdim. Bana şirketten artık bu parayı alamayacaklarını, ‘Dernek bizim, şirket bizim, istesek bile abiler verdirmez. Biz buradan sana kira bedelini açıktan gönderelim. Sen de Kültür A.Ş. adına bizim hesabımıza yatır.’ dediler. Kimse Yok Mu Derneğinin kapanması dolayısıyla böyle bir uygulamayı yapmadık. Kültür A.Ş., Van’da örgütün 2 veya 3 şirketinden biriydi. Bu kampüsü gayri resmi olarak öğrencilere örgütsel toplantılar yapmak, öğrencileri kampa alarak toplantılar yapmak için kullandıklarını duydum.”

Kaynak: AA

Kategoriler