Anasayfa » FETÖ – DEAŞ iş birliği
FETÖ'de Bugün

FETÖ – DEAŞ iş birliği

FETÖ ile DEAŞ terör örgütlerinin iş birliği bir kez daha gün yüzüne çıktı: FETÖ tutuklusunun oğlu, DEAŞ’e ait hücre evinde yakalandı.

İstanbul İl Jandarma ekiplerince Silivri’de hücre evine düzenlenen operasyonda ele geçirilen bir fotoğraf ile düğmeye basıldı. 4 Ekim 2017’de o fotoğraf karesinden yola çıkan jandarma ekipleri İstanbul, Ankara ve Tekirdağ’da eş zamanlı baskınlar düzenledi. 7’si İstanbul, 1’i Ankara, 1’i de Tekirdağ’da gözaltına alınan 9 şüpheliden 5’i tutuklanırken, 2’si ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Telefonunda darbe yazışmaları

DEAŞ’ın sözde bayrağının önünde poz veren militanlardan biri olan F.Ö. ile ilgili çarpıcı bilgilere ulaşıldı. DEAŞ militanı F.Ö.’nün telefonundan Fetullah Gülen’e ait fotoğraflar ve Yurtta Sulh Konseyi’ne ait yazışmalar çıktı. F.Ö.’nün babası S.Ö.’nün de FETÖ operasyonu kapsamında gözaltına alınarak tutuklandığı öğrenildi. Operasyonda 2 silah ve 1 av tüfeğine de el kondu. Silahların hangi suçlarda kullanıldığına ilişkin araştırmaların sürdüğü kaydedildi.

DEAŞ’ın videolarını seslendiren isim

Ankara’da yaşayan A.K. isimli arkadaşının evinde yakalanan A.Ç.’nin de Suriye’ye gidip gelen militanlardan olduğu belirtildi. Kod adı “Ebu Hureyrah” olduğu belirlenen A.Ç.’nin, DEAŞ militanlarıyla Telegram üzerinden iletişim kurduğu saptandı. Ayrıca A.Ç.’nin telefonunda kayıtlı 2 kişinin “terör örgütüne üye olmak” suçundan yakalandığı öğrenildi. A.Ç.’nin yakalandığı evde elbise dolabı içinde bir ses sistemi bulundu. Örgütün sözde şeri kadısı olarak yayın yapan A.Ç.’nin bu sistemle, YouTube’a yüklenen DEAŞ videolarını seslendirdiği tespit edildi.

FETÖ’ye ait yayınlar bulundu

Şüphelilerden A.K.’nin bir televizyon kanalında sözleşmeli personel olarak çalıştığı belirlendi. A.K.’nin evinde yapılan aramalarda ise 2 Zaman gazetesi kupürü, 1 Bank Asya reklam kupürü, 1 Bank Asya reklam tişörtü, 2 pasaport bulundu.

Söz konusu fotoğrafta yer alan M.P. isimli şahsın telefonunda ise “Ebu Hanzala” kod adlı Halis Bayuncuk’a ait videolar çıktı. Yine aynı fotoğrafta yer alan DEAŞ’lı diğer teröristlerin isimlerinin Z.A., S.Ö., D.A.A., A.K., C.T. ve M.A. olduğu öğrenildi.

Baba FETÖ’cü oğulları DEAŞ’çı

“FETÖ üyeliği” suçundan tutuklanan ve 3 çocuk babası olduğu belirlenen S.Ö.’nün, çocuklarının DEAŞ üyesi çıkması, iki örgüt arasındaki iş birliğini bir kez daha gözler önüne serdi.

S.Ö’nün F.Ö. isimli oğlu DEAŞ operasyonu kapsamında tutuklanırken diğer oğlunun da aynı operasyon kapsamında hakkında işlem yapıldığı belirlendi. Üçüncü oğlunun ise Suriye’de olma ihtimali üzerinde durulduğu belirtildi.

Kaynak: YeniŞafak

Etiketler

Kategoriler