Anasayfa » FETÖ çatı davasında 4 sanığa ağırlaştırılmış müebbet
FETÖ'de Bugün

FETÖ çatı davasında 4 sanığa ağırlaştırılmış müebbet

15 Temmuz darbe girişiminden önce açılan 75 sanıklı FETÖ çatı davasında, tutuklu 7 sanıktan Hidayet Karaca, İlhan İşbilen, Alaeddin Kaya ve Kazım Avcı “anayasayı ihlale teşebbüs etmek” suçundan “ağırlaştırılmış müebbet” hapis cezasına çarptırıldı.

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi, darbe girişiminden bir gün önce iddianamesi mahkemeye gönderilen davada hükmü açıkladı.

Karaca, İşbilen, Kaya ve Avcı’nın da arasında bulunduğu sanıklar hakkında silahlı terör örgütü faaliyeti kapsamında “siyasi ve askerî casusluk”, “resmi belgede sahtecilik”, “kamu kurumuna karşı dolandırıcılık” ve “hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydetmek ve ele geçirmek” suçlarından açılan kamu davalarının ayrılarak ayrı bir esas üzerinden yargılamaya devam edilmesine karar verildi.

Firari sanıklar hakkındaki yokluğunda tutuklama ve yakalama kararlarının infazının beklenmesi kararlaştırılırken sanıklardan 25 Ağustos 2016’da öldüğü anlaşılan Cemal Uşak hakkındaki dava düşürüldü.

Mahkeme, “silahlı terör örgütü kurup, yönetmek”, “anayasayı ihlale teşebbüs” ve “hükûmeti yıkmaya teşebbüs” suçlarından ayrı ayrı cezalandırılmaları için kamu davası açılan sanıklar İşbilen, Kaya, Karaca ve Avcı’nın eylemlerinin “anayasayı ihlale teşebbüs” suçunu oluşturduğuna kanaat getirdi ve bu sebeple sanıkları bu suçtan birer kez “ağırlaştırılmış müebbet” hapse çarptırdı.

Aynı sanıklar “suç gelirini aklamak” suçundan 10 yıl 8’er ay hapis ve 48’er bin lira, “dini inanç ve duyguları istismar suretiyle dolandırıcılık” suçundan da 6 yıl 8’er ay hapis ile 32’şer bin lira olmak üzere toplamda 17 yıl 4’er ay hapis ile 80’er bin lira adli para cezasına mahkum edildi.

“Silahlı terör örgütü kurup, yönetmek” ile suçlanan tutuklu diğer sanıklar Dilaver Azim, Ali Çelik ve Abdülkadir Aksoy’un eylemlerinin “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçunu oluşturduğu kanaatine varan mahkeme, bu sanıklara 10 yıl 6’şar ay hapis cezası verirken, atılı diğer suçlardan beraatlerini kararlaştırdı.

Sanıkların tutukluluklarının devamına da karar verildi.

Örgüt elebaşı Fetullah Gülen, darbe girişimi sırasında Akıncı Üssü’nde bulunduğu belirlenen örgütün sivil imamı Adil Öksüz ve kapatılan Zaman gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı’nın da aralarında bulunduğu firari 67 sanık hakkındaki dosyanın ise ayrılması kararlaştırıldı.

Kaynak: AA

Kategoriler