Anasayfa » FETÖ ‘beyaz zehir’den besleniyor
FETÖ'de Bugün

FETÖ ‘beyaz zehir’den besleniyor

İçişleri Bakanlığınca hazırlanan uyuşturucu raporunda, 1980-2017 tarihleri arasında ülke genelinde gerçekleştirilen 427 “narkoterör” operasyonunda yüklü miktarda uyuşturucu madde ele geçirildiği bildirildi.

Raporda, Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi (UNODC) tarafından hazırlanan Dünya Uyuşturucu Raporlarına göre, dünya genelinde 15-64 yaş arası her 20 kişiden birine denk gelen yaklaşık 247 milyon kişinin hayatlarında en az bir kere uyuşturucu madde kullandığının tahmin edildiği belirtildi.

Dünya genelindeki uyuşturucu trafiği hacminin yaklaşık 320 milyar dolar olduğu, bu paranın organize suç ve terör örgütlerinin finans kaynağının büyük bir kısmını oluşturduğunun Dünya Uyuşturucu Raporlarına yansıdığı belirtilen raporda, ayrıca Birleşmiş Milletler kaynaklarına göre, uyuşturucu ekonomisinin uluslararası ticaretin yüzde 8’ini oluşturduğu bildirildi.

FETÖ’ye uyuşturucundan yıllık 500 milyon dolar gelir

Raporda, uyuşturucu ve terörün ayrılmaz bir bütün olduğu işaret edilerek, terörizmin finansmanıyla mücadeleye ilişkin geçerliliği en yüksek belgenin “Terörizmin Finansmanının Önlenmesine Dair Uluslararası Sözleşme” olduğu bildirildi.

Terörizmin finansmanının önlenmesine yönelik bazı dünya ülkelerindeki çalışmalara atıf yapılan raporda, Türkiye’nin 6415 sayılı “Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Hakkındaki Kanun”la konuya ilişkin yürüttüğü etkin mücadele aktarıldı.

Dünyada finans kaynağı uyuşturucu olan terör örgütleri hakkında bilgilere yer verilen raporda, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ/PDY) uyuşturucu imal ve ticareti faaliyeti içerisinde bulunarak, kaçakçılardan pay alarak, devlet içine sızarak, deşifre edilmeden önce uyuşturucu ile mücadele eden birimlere ve muhbirlere ödenen ikramiyelerden himmet toplayarak kazanç sağladığı, bu yollarla yıllık yaklaşık 500 milyon dolar gelir elde ettiği tespitine yer verildi.

Kaynak: AA

Kategoriler